Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CSS ile Sekmeli(Tab) Menü Yapımı
Sekmeli menümüzü Doug Bowman’ın Sliding Doors tekniği ile yapacağız. Bu teknik bize esnek yapılı, yuvarlak kenarlı sekmeli menü yapma olanağı sağlar. Adım adım gidersek;

1.Adım Başlangıç olarak her zamanki gibi XHTML kodumuzu yazalım:

PHP Kod:
::html
<ul>
 <
li><a href="#">Ana Sayfa</a></li>
 <
li><a href="#">Haberler</a></li>
 <
li><a href="#">Ürünler</a></li>
</
ul
Tekniğin özeti şu menü oluşturmak için hazırlanan XHTML kodunda sırasız listeler(li) bir zemin resmi(sekme_sag_resim.gif) ve link elementine(a) bir zemin resmi(sekme_sol_resim.gif) atayarak esneklik sağlamak.

2. Adım Daha önceki menü örneklerinden de alışkın olduğumuz margin,padding ve liste imgelerini kaldırma işlemini yapalım:

PHP Kod:
:::css
ul 
{

margin0;

padding0;

list-stylenone;

width600px;

floatleft;

border-bottom1px solid gray;

3. Adım Yukarıda bahsettiğimiz metodu uygulamak için iki adet resim hazırlamalıyız.
sekme_sol_resim.gif
sekme_sag_resim.gif

Bu resimlerin yüksekliklerinin uzun olmasının nedeni font boyutunun arttırılması(yakınlaştırma) durumunda iki satır olabilecek menülerde menü görünümünün bozulmaması içindir.

4. Adım Menüyü yatayda sıralamak için float:left tanımlaması yapıyoruz ve sağ zemin resmini(sekme_sag_resim.gif) uyguluyoruz:

PHP Kod:
ul li 
{

floatleft;

backgroundurl(images/sekme_sag_resim.gifno-repeat top right;

5. Adım Daha önceki örneklerde gördüğümüz gibi tüm sekmeye link vermek için display:block tanımlaması yapıyoruz, sekmenin sol kısmını tamamlamak için zemin resmi olarak(sekme_sol_resim.gif) ekliyoruz, tüm sekmelerde aynı yüksekliği yakalamak için line-heighttanımlamasını yapıyoruz, text-decoration: none ile link alt çizgilerini kaldırıyoruz ve IE Mac ortamında sorun çıkarmaması için float:left ekliyoruz
PHP Kod:
li a 
{

background:url(images/sekme_sol_resim.gifno-repeat left top;

displayblock;

padding0 2em;

line-height2.5em;

text-decorationnone;

floatleft;

color:#000;

PHP Kod:
6. Adım Güzel bir görünüm katmak için basit bir rollover efekti verelim:

:::
css
ul a
:hover {

color#9D9C9C;

Sonuç: Kodumuzu çalıştırdığımızda aşağıdaki sonucu elde edeceğiz. Tab menüye bir çok örnek var resimli, resimsiz, resimli rollover gibi; internette aratarak bir çok örnek bulabilirsiniz.
Sekmeli Menü Zip iNdirmek İcin Tıkla
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping