Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legal Sinema Sitesi - Netflix benzeri, nasıl yapılmalı ?
Legal Sinema Sitesi - Netflix benzeri, nasıl yapılmalı ?

Soruyu teknik olarak sormuyorum. Teknik olarak, nasıl yapılacağı az çok belli. 

Esasında, benim kanaatime, düşünceme göre, Netflix'de öyle ahım şahım bir teknoloji de yok... Altı üstü, filmleri depolamışlar, oradan gösteriyorlar... Tabi daha afilli bir şekilde... 

Piyasada çok sayıda (tabiki sahibinden izinsiz) yayın yapan sinema, diziizle v.b. site var. 

Anladığım kadarıyla, netflix işin legal tarafını bişekilde çözmüş, para/lisans falan veriyor... 

burada benim sorum spesifik olarak: Netflix benzeri, film izlenebilen legal bir siteyi, çok fazla bütçe ortaya koymadan, sıfırdan nasıl yaparız ? Bu konuda önerileri olan varsa, alayım... 

Zaten, amazon prime ve benzeri yapılarla, bu piyasada da rekaber artacak gibi duruyor... Yeni oyuncular çıkacaktır.. 
Peki bizim gibi dar gelirliler, bu işe sıfırdan ve az bütçe ile nasıl başlayabilir ? İşin ekonomik/legal modellemesi nasıl olabilir ?
Mesela, teker teker, film sahipleri ile anlaşma mı imzalayacağız ? ikna mı edeceğiz? eski, sahibi olmayan filmlerle mi başlayacağız ?  Ne bileyim işte... görüş ve önerileri olanları alayım... 

Tekrar ediyorum, sorum teknik değil... teknik olarak şöyle böyle yapılır demenize gerek yok. Ha tabi, isteyen bununla (işin teknik yönü) ilgili ayrı bir konu açabilir...

Soruyu şöyle de ele alabilirsiniz: sadece Netflix değil, belki daha güzel nasıl bir platform olabilir... tabiki para kazanılabilecek olan...

-----
Not; Netflixde ahım şahım bir yapı yok lafını biraz açayım;
elbette yüzlerce binlerce sunucu var... Ama, mantık basit. filmi kaydet, kayıttan oynat... bana göre, normal sinema izle sitelerinin sadece daha profesyonel hali... öyle büyük bir teknoloji yok bence.
Ana prensibimiz "İnsana Saygı" Amacımız sadece para kazanmak ya da geyik değil, aynı zamanda faydalı şeyler yapmak. sadece para kazanmak olsaydı, yapılacak birçok şey vardı...  Haksızlığa uğrayan varsa sırayla diğer görevlilere, sonra adminlere, tatmin olmazlarsa da bana yazabilirler. Elimizden geldiği kadar adaletli olmaya, evrensel hukuk kaidelerine uymaya çalışacağız. 

Önemli konular listesi: https://destek.10tl.net/showthread.php?tid=99072
Android 10tl programı: https://destek.10tl.net/showthread.php?tid=98074
Yeni Görevli kuralları: https://destek.10tl.net/showthread.php?tid=99597
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: TaaRRuz
Çok açık, bütçeniz az ise girmeyeceksiniz, çok sağlam bütçelerle giriyorlar Amazon'muş şuymuş buymuş, milyon değil artık milyar bütçe ayırıyorlar. Tabi hedefiniz o kadar yüksek değilse bilemem.
Eski Denetleme Ekibi Lideri
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: Corleone
Yazılım alt yapısını tamamını sizin yaptığınızı sayarak eğer öyle yükünüz fazla ekip kurmanızı önerim. Sıfır yazılım alt yapısı harcaması yaptığınızı sayıyorum.
Siz bize işin muhasebesini soruyorsun.
- Telif hakları için markanızı oluşturmanın gerekir.bu size ait olduğunu içeriklerinizin.
- ileriye dönük ise şirket olmanız gerekir anlaşmalarda marka değeri kullanarak fiyatları uygun duruma getirebilmesi gerekir.
İyi bir marka oluşturabilmek önemli alan adları VS.
- Sunucu meselesi aslında en pahalı harcama kalemi olacaktır. Çünkü sürekli olacak bir gider. Bunda şöyle önerim 10tl sunucularını başlangıçta kullanarak gider azaltabilirsiniz. En azından en başlarda.sunucu ücreti aslında hangi ülkeleri hedeflediğinizle alakalı. Çağ hız devri kimse yavaş olan bir şeyleri kullanmak istemez.eğer Türkiye ise cdn ihtiyacınız olmaz. İki sunucu türü iş görür bir yazılım olduğu sunucu ikinci de cloud video envanterini olduğu sunucu.bu işte yurt dışı varsa cdn kullanmanız gerekebilir.
- içerik ekleme kısmı var. Burada daha çok işciliğin fazla olduğu bölüm. Bunu sadece siz tek yapmanız imkansız seo açısından sadece video adı ve video yapmak herhalde talihsizlik olur. Burada ücretli yaptırmanız gerekir. Editör sistemi yapılabilir. Başka yerlerden çekilmesini önerme imdb gibi özgün içerikler olması gerekir.
- başlı başına bir kalem olan film artık ne yayınlanacak telif hakkı burada avukatla çalışmanızı öneririm. Tabi bunun aracısı gibi firmalar var onlarla çalışılırsa belki gerek olmaz.
- bakiyenin büyük bir bölümü bence 2/3 Reklam yapmalısınız. Google, YouTube, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara. Seo çalışmaları da bu harcamaya dahil imlemeler tanıtım yazıları forum ve blog falan filan.
- Başlangıç olarak minumum 20 bin lira olmalıdır.
- Birde şunu insanlara açıklamalısınız alternatifleri varken neden sizi kullansınlar. Sizin farkınız olmalı diğerlerinden kopya olursanız sürekli arkalarda kalırsınız. Öyle olursa kazanç etmeniz zor yatırımınızı geri almanız daha zor. Çok zaman çok emek birde alternatif iyi analiz öneririm.

Mark Zuckerberg Facebook kurarken bu kadar parası olduğunu da sanmıyorum. Hatta kendine ait sunucusu bile olduğunu sanmıyorum. Ama iyi bir fikri vardı.
Tüm Destek Forumun Kuralları
Görevli Kuralları
- Saçma Konu Başlıklarına ve Özelden Destek Vermiyorum...!
Ücretli Her Türlü Script(MyBB,vB,smf,wordpress,phpBB,joomla,eschat,cms, vb.) Kurulumu ve Optimizasyon Yapılır.Ücretli Tema Tasarımı Yapılır.
Prof. Dr. MyBB Öğretmeni kaRanLık-61( Mustafa SEVİM )

İki Tarafta Zifiri kaRanLık

Mutlu Son İstiyorsan Çabalamalısın. Sadece Oturduğu Yerden Başarıya ulaşan varlık tavuktur. Bir Kurt Asla Evcilleşip Köpek Olmaz...
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Son cümle işte bence önemli olan.
iyi bir fikir, iyi bir kurgu olduktan sonra, gerisi kendinden gelebilir..
Ama, bizim gibi dar gelirlilerin bir de şu kısıtı var, öyle milyon dolarlarımız yok... bu işe sınırlı başlamalı, çalışacağını gösterip sonra da belki ortak (yatırımcı) almalıyız.. Ya da, belki hiç başlamadan ortak almalıyız..
Zaten, yukardaki gibi bir iş olursa, öyle 1-2 sunucuyla olacak iş değil, 10tl sunucusu da o işe yetmez.. buna başlanırsa, ciddi bir bütçe ile, en az 5-10 sunucu ile başlamak gerekir. Benim niyetim, sıfırdan başlamak değil, güzel bir fikir olursa biraz para da harcayabiliriz, ama tabi milyon dolar bulamayız şuan.

Sorumun özü olan (teknik olmayan) husus da, şu idi; hem biton telif hakkı parası verip, hem müşteri bulup, hem de nasıl kar edebiliriz ? bu bana şuan biraz zor gibi geliyor. Netflix falan bunu bişekirde başarmış, tekeri döndürmeyi.. (hoş halen tüm filmler yok onda). Ama, bizim bunu sınırlı bütçeyle yapmamız zor... Belki güzel bir fikirle bu handikap aşılabilir diye sordum.

Düşünmeye devam... güzel bir proje olursa, neden olmasın..
Ana prensibimiz "İnsana Saygı" Amacımız sadece para kazanmak ya da geyik değil, aynı zamanda faydalı şeyler yapmak. sadece para kazanmak olsaydı, yapılacak birçok şey vardı...  Haksızlığa uğrayan varsa sırayla diğer görevlilere, sonra adminlere, tatmin olmazlarsa da bana yazabilirler. Elimizden geldiği kadar adaletli olmaya, evrensel hukuk kaidelerine uymaya çalışacağız. 

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Türkiye de ki bulunan firmalara bakarsak çoğu pastadan payını almış blutv mesela elindeki en büyük etken Behzat Ç. ve sıfır bir gibi diziler.Sizinde böyle dizi veya film yapmanız ve bunu bir platforma bağlamanız gerekiyor aksi takdirde kimse özgün olmayan bir platforma adımını bile atmaz.
Bana ulaşmak için / http://english.10tl.net

MybbPHPVB.NETHTMLCSS MySQL

‘Biz hala buradayız , ölmedik...

Bir sürü örnek insan var burada onları örnek alın , başarılı olun pes etmeyin.

Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(18-10-2019 Saat: 18:42)admin Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Son cümle işte bence önemli olan.
iyi bir fikir, iyi bir kurgu olduktan sonra, gerisi kendinden gelebilir..
Ama, bizim gibi dar gelirlilerin bir de şu kısıtı var, öyle milyon dolarlarımız yok... bu işe sınırlı başlamalı, çalışacağını gösterip sonra da belki ortak (yatırımcı) almalıyız.. Ya da, belki hiç başlamadan ortak almalıyız..
Zaten, yukardaki gibi bir iş olursa, öyle 1-2 sunucuyla olacak iş değil, 10tl sunucusu da o işe yetmez.. buna başlanırsa, ciddi bir bütçe ile, en az 5-10 sunucu ile başlamak gerekir. Benim niyetim, sıfırdan başlamak değil, güzel bir fikir olursa biraz para da harcayabiliriz, ama tabi milyon dolar bulamayız şuan.

Sorumun özü olan (teknik olmayan) husus da, şu idi; hem biton telif hakkı parası verip, hem müşteri bulup, hem de nasıl kar edebiliriz ? bu bana şuan biraz zor gibi geliyor. Netflix falan bunu bişekirde başarmış, tekeri döndürmeyi.. (hoş halen tüm filmler yok onda). Ama, bizim bunu sınırlı bütçeyle yapmamız zor... Belki güzel bir fikirle bu handikap aşılabilir diye sordum.

Düşünmeye devam... güzel bir proje olursa, neden olmasın..
Dediğim gibi hocam bu ülkede bunu kullanacak sayı belli onuda firmalar kapmış. Siz onlardan çalmanız gerekir. Onun da yolu reklam seo diğer firmalardan farkı olacaktır. Bu da paradan geçiyor. Para vermeden para alınamaz. Kişisel fikrim yapılmış şeyler yapmakla para kazanılmaz orijinal fikir ve yeni fikir kazanç sağlamak daha kolay olur.
Tüm Destek Forumun Kuralları
Görevli Kuralları
- Saçma Konu Başlıklarına ve Özelden Destek Vermiyorum...!
Ücretli Her Türlü Script(MyBB,vB,smf,wordpress,phpBB,joomla,eschat,cms, vb.) Kurulumu ve Optimizasyon Yapılır.Ücretli Tema Tasarımı Yapılır.
Prof. Dr. MyBB Öğretmeni kaRanLık-61( Mustafa SEVİM )

İki Tarafta Zifiri kaRanLık

Mutlu Son İstiyorsan Çabalamalısın. Sadece Oturduğu Yerden Başarıya ulaşan varlık tavuktur. Bir Kurt Asla Evcilleşip Köpek Olmaz...
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Dizilerin telif haklarını ödeyip yayınlanması,sunucu parası derken bu konu böyle uzayıp gider. İlk yıl sana meyve veremez hale gelir boşu boşuna yatırımını yapmış olursun. Bunu legal bir şekilde yapman imkansız. Şu anda zqwqz tr'nin en iyi film/dizi sitesi olabilir sıfır reklam ve ortam şahhane. Netflixten daha kaliteli,Instagram,Whatsapp,Facebook,Twitter'dan daha özellikli bir sosyal dizi sitesi. Fakat bu sitede 15 bini geçmiş üyem varken bile bir gram reklam yapılmadan 15 bin üye elde edildi. Sistemden sıfır kazanç elde ettik, reklam vermediğimizden. Hep diğer işlerimizden para geldi. (Coub,Videoseyredin) Coub, dünya genelinde en çok ziyaret edilen 650. site türkiye piyasasına sokmadık ve durum bu halde. Zqwqz türk piyasasında 3-4 yere sadece reklam versek, En iyisi olarak reklamlar yapsak bile yine de netflixi tahtından edemeyiz.

Bunu şu anda legal bir şekilde yapman imkansız. Game of Thrones'in ilk 7 sezonu reklamsız ve kesintisiz sadece bizde telif hakkı için bile para ödediğimiz oldu. Sadece 1 dizi için para ödendi.
Netflix gibi, Amazon gibi dünya devi olan şirketlerin Hep esktra bir işi olduğundan bu kadar tanınıp devam edebiliyorlar, Yoksa sürekli para kaybedecek bir işi kimse yapmaz. Örneğin Amazon e-ticaret konusunda en iyi olduğu için prime hizmetini sundu. Google'da keza öyle. Bu yüzden sıfırdan bu işe girmek saçmalık. Ya ekstra büyük gelir getiren bir şirket sahibi olup, kenarıdan yavaş yavaş büyümeye başlayacaksın ya da hiç başlamayacaksın.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Güzel tespitler: "önce başka büyük işin olmalı...."

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Peki "başka büyük iş" dediğiniz ya bu olacaksa?
HTML - CSS - jQuery - Dart - Flutter

"Son Tema Ekibi Lideri"

Cevapla PGM
Teşekkür verenler: kaRanLık-61
(20-10-2019 Saat: 15:31)Caesar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Dizilerin telif haklarını ödeyip yayınlanması,sunucu parası derken bu konu böyle uzayıp gider. İlk yıl sana meyve veremez hale gelir boşu boşuna yatırımını yapmış olursun. Bunu legal bir şekilde yapman imkansız. Şu anda zqwqz tr'nin en iyi film/dizi sitesi olabilir sıfır reklam ve ortam şahhane. Netflixten daha kaliteli,Instagram,Whatsapp,Facebook,Twitter'dan daha özellikli bir sosyal dizi sitesi. Fakat bu sitede 15 bini geçmiş üyem varken bile bir gram reklam yapılmadan 15 bin üye elde edildi. Sistemden sıfır kazanç elde ettik, reklam vermediğimizden. Hep diğer işlerimizden para geldi. (Coub,Videoseyredin) Coub, dünya genelinde en çok ziyaret edilen 650. site türkiye piyasasına sokmadık ve durum bu halde. Zqwqz türk piyasasında 3-4 yere sadece reklam versek, En iyisi olarak reklamlar yapsak bile yine de netflixi tahtından edemeyiz.

Bunu şu anda legal bir şekilde yapman imkansız. Game of Thrones'in ilk 7 sezonu reklamsız ve kesintisiz sadece bizde telif hakkı için bile para ödediğimiz oldu. Sadece 1 dizi için para ödendi.
Netflix gibi, Amazon gibi dünya devi olan şirketlerin Hep esktra bir işi olduğundan bu kadar tanınıp devam edebiliyorlar, Yoksa sürekli para kaybedecek bir işi kimse yapmaz. Örneğin Amazon e-ticaret konusunda en iyi olduğu için prime hizmetini sundu. Google'da keza öyle. Bu yüzden sıfırdan bu işe girmek saçmalık. Ya ekstra büyük gelir getiren bir şirket sahibi olup, kenarıdan yavaş yavaş büyümeye başlayacaksın ya da hiç başlamayacaksın.
yine metin aras ve yalanları. bunun söylediği hiçbir şeye inanmayın.
1 aylık hosting paketimi alıp gideceğim. Burası boş.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Netflix tarzından çok dizibox tarzı bir site daha güzel olur(bence).
Denetleme Ekibi Liderliği: 22-06-2018 -  ....

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bu konu hakkında bende fikirlerimi yazacağım unutmamak için yazıyorum buraya şimdilik
“Mazlumun zalimden öcünü alacağı gün,
şüphesiz zalimin zulmettiği günden daha çetin olacaktır !"
Hz. Ali (r.a)

Adımı unutur seni unutmam çocuk!

Goethe diyor ki; Para ile insan ilişkisi şöyledir: İnsan paranın sahtesini yapar, para da insanın..
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Çok planlı projeleler kampanyalar ve anlaşacağımız film, (/dizi) şirketindende öte ilk baştaki süreçte diğer şirketlerle prim üzerine anlaşma da yapılabilir ama bunun için sağlam düzeyden sermaye ve plan proje olması önemli. Spotify netflix gibi basit ağları basit profesyonellkle ama detaylı ve daha kontrol edilebilir sundu. Yapılacak site yenilikçi, yani daha yeni özellikler ve kullanış rahatlıkları sunmayacaksa insanlar netflix varken pek gelmeyi düşünmeyebilir çünkü artık netlifx kendi filmlerini ve dizilerini yapmaya başladı, youtubeden kat düzeyinde fazla izleniyor. 
Yani kısacası bi fikir ile geliştirilebilir bu fikir şuanda.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Netflix'in pazarlama stratejisi harika. Size göstermek istediği içeriğin thumbnailini on farklı şekilde yapıyor. Daha önceden ne tür izlediyseniz, kapakta benzer şeyler alıyorsunuz. Bu da içerikle alakalı olmasa da, izlemenize yol açıyor.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Arkadaşlar, Amazon Prime'a da bakma şansım oldu.
Bu işin, normal sinema sitelerinden tek farkı legal olması (tabi biraz da görselliği). Yoksa, teknoloji falan yok. Filmi kaydet ve oynat.
Bu açıdan, büyük firmalar da bu alanı kapatmış görünüyor.
Ne yazıkki, diğer sektörlerde olduğu gibi, Bilişim sektöründe de tekelleşmeye doğru gidiyor dünya... Bence yazık.
Küçük işletmeler desteklenmeli, yoksa, tüm dünyada, tüm sektörler tekelleşecek...

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi