Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çağın ötesinde ki forum sistemi : Mybb'yi ele alıyoruz
Merhaba ,

Bu konumda sizlerle mybb yi detaylı inceleyeceğiz.İlk önce mybb nedir onu bilelim MyBulletinBoard türkçe manası "Benim Bülten Tahtam" yani "Benim Forumum" tabiriyle geçirebiliriz.PHP ve MySQL ile çalışabilen ücretsiz bir forum sistemi.Rakiplerine göre ne yazık ki çağın ötesinde kaldı yani geride kaldı.MyBB 2002 den beri geliştiriliyor fakat sesini duyuramıyor.Plugin sistemi ,mekanikleri ve bazı kolaylıkları ile ücretsiz forum sistemlerine göre en kalitelisi diyebiliriz.

Bana göre asıl sorun mybb de değil onu kullananlarda ve modern dünyanın sorunu.Eskiden forumlar arkadaşlık kurmalar bu arkadaşlığı gerçeğe dönüştürmekti.Şimdi ki işlevi ; "Torrent indir,dizi indir,mybb destek" olmuş durumda.Fakat önceden bu siteleri kursanız bile insanlar yine de arkadaşlık , dostluk , makam ve yetki , çekilişler ne varsa haberdar olabiliyorlardı diyebiliriz.vBulletin bile 5. sürümüne geçmiş durumda.Durum sürümden de öte diyebiliriz.Mybb 2.0 gelse bile eski hiç bir şey yerini bulamayacaktır.Bana göre 1.8 rafa kaldırılsa eski yıllara göre daha kötü bir gelecek bekliyor olabilir ancak farklı gerçeklerde olabilir.Şimdilik mybb ekibi 1.9 ile 2.0 geçmeyi düşünüyor.Ana tema mybb.com da gördüğümüz gibi olacaktır , eklenti sistemi mekanikleri ve admin paneli hakkında bir fikrim yok fakat eskisine göre daha da gelişmiş olacaktır.

Ayrıca yeni rakipler , yeni dünyanın yeni forum sistemleri de bir çok özellikle müşterinin ağzını sulandırmış durumda.Kullandığımız MyBB bir Invision Community özelliğini içermiyor , bir Xenforo içermiyor bir vBulletin içermiyor işte rakiplerinden farkı da bu özgün olmaya çalışırken bir yandan bir şeyler kaybediyor.Ancak bizler MyBB'nin eksik yanlarını hallediyoruz ; Eklentilerle , temalarla karşı tarafa benzemeye çalışıyoruz.

Şuan açık ara Xenforo ve IPB yeni dünyaya uyum sağlıyor.Ücretli diye geçmemek lazım.Ücretli sistem demek sermaye demektir.50 $ lık bir sistemi 500 müşteriye satarsanız.25.000 $ elde edersiniz bu rakamla sisteminizi mükemmel şekilde dizayn edebilirsiniz.Xenforo'nun sitesi 2011 den bu yana hiç değişmedi hala da kullanılmakta ve yayılan bir forum sistemi.Modernlik bir sitenin indexini değiştirmekle anlaşılmaz onun kullanıcıları , eklentileri ve zengin içerikleriyle anlaşılır.

Modern olacağım diye Mybb'yi direkt 1.9 geçirmek değil de insanları buna alıştırarak geçirmesi sağlanılmalıdır.Mybb'nin yapacağı da tahminen budur diye düşünüyorum.Hemen 1.9 sürümünü yayınlarlarsa upgrade edilmesi sıkıntı çıkaracaktır fakat 1.8.25 e kadar tüm herşeyi sağlayıp insanlara artık sitenizi upgrade edebilirsiniz derseniz herkes rahatça kuracaktır.

Mybb 1.9 sürümünden sonra çorap söküğü gibi akıp gidecektir , geliştirilmeye hız vermeden devam edeceğini düşünüyorum.Diğer yandan mybb ekibinin kullanıcıları önemsediğini düşünüyorum onlarda bir beyin , onlarda tüm her şeyi ince ince işliyorlardır.Şimdilik MyBB kötü günlerde diyebiliriz , artık maalesef kimse de kusura bakmayın ama umut falan kalmadı , MyBB Tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye mahkum bırakıldı....

Başka bir yazıda görüşmek üzere

Yazar : Murat Baykam
Bana ulaşmak için / http://english.10tl.net

MybbPHPVB.NETHTMLCSS MySQL                                    

Eğer eleştiriden korkuyorsanız, dünyadan hiçbir şey yapmadan geçip gideceksiniz demektir. 
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: Corleone , Adolf Hitler

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping