Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çerezler (Cookies) Nasıl Çalışır ?
Selamlar,
Daha önce ki yazım olan Çerez (Cookie) Nedir ? Çerez Türleri Nelerdir ? adlı yazımda çerezler hakkında olabildiğince detaylı bilgiler vermiştim. O yazım çok uzun olacağı için çerezlerin nasıl çalıştığını başka bir yazı yazarak anlatmanın daha doğru olacağını düşündüm.
Oldukça kısa ve öz bir şekilde Çerezler (Cookies) Nasıl Çalışır ? sorusuna cevap vereceğim. Eğer çerez (cookie) hakkında bilgi sahibi olmayanlar bir önce ki yazıyı okumayı unutmasınlar.

Çerezler (Cookies) Nasıl Çalışır ?
Çerezler, HTTP header (HTTP üst bilgi) alanları ile gönderilir ve alınır. HTTP header; HTTP request (HTTP istek) ve HTTP response (HTTP yanıt) mesajlarından oluşur. Çalışma mantığını kısaca anlatmam gerekirse; bir siteye girildiğinde, kullanıcı, server’dan siteyi kendisine getirmesi için istek mesajı göndermiş olur, buna HTTP request denir. Server’da buna karşılık olarak yanıt verir ve siteyi kullanıcıya gönderir, buna da HTTP response denir. Çerezler, HTTP request’in Cookie alanı ve HTTP response’un Set-Cookie alanı ile tanımlanır ve böylece client-server ilişkisi kurulmuş olur. Aşağıdaki resim anlamanızı kolaylaştıracaktır. Daha detaylı bilgileri sonraki yazılarımda bulabileceksiniz.

*Anlatım İçin Hüseyin Korbaltaya Teşekkür Ederim*
Kod:
https://huseyinkorbalta.com/cerezler-cookies-nasil-calisir/amp/
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Kendi konularını paylaşsan senin için daha faydalı olur burdan bakma demiyorum bak öğren kendin yaz kısa anlat yani okumak zor oluyor çünkü.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping