Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Simple Past vs Past Perfect
Selamlar arkadaşlar.

Basitçe; past perfect ve simple past tense'in farkı nedir? Yani anlam olarak farkı nedir? Neden I went değilde I had gone veya neden He left değilde he has left? Bu konu en kafamı karıştıran konu. Açıklayabilirseniz sevinirim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Şu konuyu incelerseniz yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Bknz;
Kod:
http://www.dersimizingilizce.com/ingilizce-present-perfect-or-simple-past.html
Denetleme Ekibi Lideri: 22-06-2018 -  ....
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Sanırım bu gramer Türkçe'de yok. I had go dersen bu tek başına bir cümle olur fakat i went kullanırsan cümlenin devamı olmak zorunda. Nereye gittim vb. Fiilin halleriyle ilgili durum v123
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Cümle içinde kurunca yapılan şeylerin sırası hakkındaki farklar ortaya çıkıyor. Past perfect cümleleri olaydan daha önce yapılan olaylardan bahsederken, simple past olaydan daha sonra yapılan olaylardan bahsediyor. Örnek vermek gerekirse;

I have already watched the movie when she came.
(Geldiğinde filmi çoktan izlemiştim.)

Önce film izliyor, sonra kız geliyor.

When she came -> Past simple
I’ve already watched the movie -> Past Perfect

(10-05-2018 Saat: 14:42)Helper Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım bu gramer Türkçe'de yok. I had go dersen bu tek başına bir cümle olur fakat i went kullanırsan cümlenin devamı olmak zorunda. Nereye gittim vb. Fiilin halleriyle ilgili durum v123

I went de tek başına bir cümle.
atakaj
"I am constantly torn between killing myself or everyone around me."

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
I went yesterday -> Eğer yesterday gibi bir zaman zarfı görürsen direk simple pastı yapıştırıyorsun. Dün yaşanmış normal zamandır.
I had gone -> Normal present perfect'te geçmişte yaşanan ancak şu ana bir etkisi olan bir olaydan bahsedersin. Burada da geçmişte belirli bir zaman aralığında yaşanmış, geçmişe etkisini bırakmış, geçmişte yaşanan bir olaydan bahsediyorsun.
I had been teaching Maths for 20 years, gibi. Ancak şu an öğretmiyor.
Genelde bu cümlelerde simple past bir cümle kullanılır onun yanında bu belirtilir.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping