Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Devşirme Sistemi İle Yetişen Ünlü İsimler
#1
Konuyu keyifsizm de okumanızı tavsiye ederim
Link:
TIKLA KEYİFSİZMDE OKU

Orda daha çok bilgi içeriyor 
Burda kısıtlı bilgi mevcut konu bana aittir 


Devşirme Sistemi İle Yetişen Ünlü İsimler


8YRAz1.jpg
Mimar Sinan (1490-1588):
 Yavuz Sultan Selim döneminde  devşirme kanunu kapsamında Kayseri'nin Ağırnas köyünden devşirme olarak alındı. Acemi ocağındayken değişik yapıların inşasında görev yaptı. Kanuni Sultan Süleyman'ın Belgrad seferine (1521) yeniçeri olarak katıldı. (Yanlış okumadınız! Mimar Sinan da bir yeniçeriydi...) 

Zaman içinde yaptığı çalışmalarla hızla yükseldi. 1522'de Atlı Sekban, 1526'da Yayabaşı, Zemberekcibaşı, 1534'te de Haseki oldu. 

1538'de bir sefer sırasında, ordunun geçmesi için Prut nehri üzerine yaptığı köprü ile hem Padişah'ın hem de Sadrazam'ın gözüne girdi. Kırk dokuz yaşında baş mimar oldu. 

1588 yılında (99 yaşnda iken) hayata gözlerini kapatana kadar yüzlerce esere imza attı. Süleymaniye Camii, Selimiye Camii, Şehzadebaşı Camii, Kırkçeşme Su Yolu, Drina Köprüsü bunlardan sadece birkaçıdîr. Mimar Sinan, dünyanın gelmiş geçmiş en önemli mimarlarindan biri kabul edilmektedir.

oO4oXX.jpg

Sokullu Mehmet Paşa (1505-1579):
 Yavuz Sultan Selim döneminde Sırbistan'ın Sokolovici (Sokol) köyünden devşirme olarak alındı. Önce acemi ocağına girdi. Ardından Enderun'da eğitim gördü. Zekası ve yetenekleri sayesinde hızla yükseldi. Birçok görev yaptıktan sonra 1546'da kaptan-ı deryalığa getirildi. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1565'te sadrazam oldu. Bu görevine ll, Selim ve ll. Murat zamanında da devam etti. Hatta bu padişahlar döneminde onlardan bile ön plandaydı... Tarihçiler onun sadrazam olarak görev yaptığı 1565-1579 yılları arasındaki döneme, Sokullu Mehmet Paşa Dönemi adını vermişlerdir 

qGOVAq.jpg
Pargali ibrahim Paşa (1493-1536):
 Kanuni Sultan Süleyman döneminde, günümüzde Yunanistan sınırlarının içinde bulunan Parga'dan devşirme olarak getirildi. Üstün zekası ve kabiliyetleri sayesinde kendini göstermiş ve saraya alınmıştı. Bir süre has odabaşilik (padişahın özel hizmetlerinden sorumlu görevli) yaptıktan sonra 1523 yılında sadrazamlik görevine getirildi. 1536 yılına kadar da bu görevde kaldı.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi***

Online Shopping App