Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HATTUŞAŞ - Dünyada Görülesi Tarihi Mekanlar #2
Evet! Seriyi İsmail ile birlikte yazmaya karar verdik :D Çünkü afedersiniz bir yerlerimi yırtsam yine bitiremem tarihi mekanları :D O zaman her zaman dediğimiz gibi kahvenizi, çayınızı alın arkanıza yaslanıp okumaya ve kültürlenmeye başlayın efenim!

bgKk1.gif
( Keyifsizm sitesi temsili :D )

Keyifsizm sunar;

Anadolu'da birçok uygarlığın medeniyet beşiği, 400 yıldan fazla süren bir uygarlığın merkezi, güzelim şehrimiz Çorum'da Hitit İmparatorluğunun başkenti HATTUŞAŞ'a hoş geldiniz!
( Şak şak şak şak şak :D )

clapping.gif

Güzelim kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğunun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almış olan Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiş. Hattuşaş Çorum'un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4 km doğusunda güzel bir yerdedir.

Hattu%C5%9Fa%C5%9F-Antik-Kenti.jpg

Önceleri ilk sahipleri olan Hattiler tarafından “Hattuş” olarak adlandırılan şehir, Hitit egemenliğine geçtikten sonra “Hattuşa” adını alıyor ve M.Ö. 1700’lerde Kuşşara şehrinin kralı Anitta tarafından alınan Hattuşa, yine Anitta ( kelimeyi araştırmayın :D ) tarafından yıkılıyor.

33390,unescohattusajpg.png?0

" Biraz da tarihsel bilgiler; "
Hattuşa ve Yazılıkaya’nın keşfi 1834 yılında olmuştur. 1835 - 1894 yılları arasında çeşitli yabancı arkeologlar tarafından ferdi çalışmalar yapılmış ; 1904 yılından itibaren ise Alman Doğu Kültürleri Araştırma Merkezi tarafından kazı çalışmaları başlatılmıştır.1939 yılından bu yana da kazılar, aralıksız olarak devam etmektedir.
Boğazkale; Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerleri 02.10.1998 tarihinde Milli Park olarak ilan edilmiştir.

hattusas-tarihi.jpg

Büyük Hitit krallığında anıtsal mimarlığın gelişmesi, yontu sanatının da mimariye bağlı ortaya çıkmasını sağlamış. Taşı büyük bir ustalıkla kullanmış Hitit sanatkarları ve mimarlar, iri taşlardan oluşan anıtsal mimarinin Anadolu'daki yaratıcıları olmuşlar. Açıkçası göz dolduran muhteşem eserleri görebilirsiniz bu tarih beşiğinde.

c%CC%A7orum-Hattus%CC%A7a%20Yaz%C4%B1l%C...a%2003.jpg

371.jpg

Ayrıca bu mekanda "sunak taşı" adı verilen yeşil bir taş bulunmakta, bence çok ilgi çekici bir taş.

74067125.jpg
( Yeşil taş )

Hattuşaş bölgesinde 5 tane kapı bulunmaktadır. Fakat konunun uzun olmaması bakımından resim linklerini koyacağım. Merakınızı gidermek amaçlı girip göz atmanızı öneririz :)

DSC_0232.JPG
( Hititlilerin Sembolü )

İngilizce bir şekilde UNESCO'nun sitesinden de Hattuşaş hakkında bilgi sahibi olabilir, fotoğrafçılar çektiği güzel ( ama telifli :D ) fotoğraflara bakabilirsiniz.

hattusa_zeynel_yesilay_0241.jpg

Umarım sizler için 1-2 saatte hazırladığım mütüşlü konuyu beğenmişsinizdir :D Elimden geldiğin güzel yazmaya çalışıyorum, hem bilgileniyorum hem de size bir yarar sağlamaya çalışıyorum.
Tarihe ev sahipliği yapmış, Hattuşaş hakkında bildiklerinizi ve diğer konularda dikkat etmemiz gerekenleri söylerseniz uygulamaya çalışırız :D

Diğer konumuzda görüşmek üzere, esen kalın efenim!

giphy.gif
& digital artist
sans toi les émotions d’aujourd’hui ne sont que la peau morte des émotions d’autrefois.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Eline sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.
5bo0ov6.png
HTML CSS Javascript jQuery PHP Dart Flutter

"Son Tema Ekibi Lideri"
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Eline sağlık
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Eline sağlık yavvum
AromaticCoolInexpectatumpleco-size_restricted.gif
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Eline Sağlık Berat Enfes ^^
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Benim memleketim. :) Gururlandım. <3
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Yorumlarınız için teşekkürler, inşallah gezmeye gideceğim, kendi çektiğim fotoğraflar ile yenilerim konuyu :)
& digital artist
sans toi les émotions d’aujourd’hui ne sont que la peau morte des émotions d’autrefois.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Onedio yazıları gibi olmuş. Bayağı beğendim eline sağlık.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Teşekkürler, bu hafta sonu tekrar vakit ayıracağım. Beklemede kalın efenim :)
& digital artist
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Webfast.10tr.net - Dev Paylaşım Platformu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping