Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alın size 10tr.net hakkında düşüncelerim
4 Yıllık kardeşim, dostumla tartışmama neden oldunuz ya, alın şimdi size destek.10tl.net hakkındaki düşüncelerim

1. Yaklaşık 1,5 yıl önce "Herkes aynı şeyi düşünüyorsa yeteri kadar düşünülmemiştir" diyen @TaaRRuz adminim, size o gün büyük saygı duydum. Şimdi bize anlatmanızı istediğim şeyler var;

-Albırt Enişten'in neden banlandığını araştırıyorsunuz. Metinaydın'ın hiçbir tahrik'ine bir şey söylenmiyor. Tartışma esnasında onlarca mesaj atılırken bir tane yönetimden kişinin bu işe müdahele etmemesine laf edilmiyor. Olay'ın neden hakaretlere kadar büyümesine izin verildiği konuşulmuyor. "KASITLI" olarak tartışmanın büyüyümesinin izlendiği (bir sürü mesaj ile tartışmanın engellenmesini talep edildiği halde hemde) Albırt Enişten ve Orion'u forumdan uzaklaştırmaya yer kollandığı göz ardı ediliyor. Bu konu hakkında ne diyebiliriz acaba?

-Forum'un bir destek forumu olduğunu savunup Bahadır adminin "Burası artık bir destek forumu olmamalı" cümlesine açık bir şekilde karşı çıkıldığına nasıl bir savunma yapabiliriz?

-Forum destek forumu ise forum oyunlarının tabiri gayet caiz ki boku çıkana kadar izin verilen İsmail İlhan'ın neden Genel Şef'liğe getirildiği hakkında ne söyleyebiliriz?

-Bölüm Şefi Ekibi Liderliğine başvuru yapan Emsalsizin forumda argo ve küfür kullanımına gözü önünde izin vermesine kimsenin laf etmeyip benim bu konuda "bok" dediğim için banlanacağımın yok sayılması hakkında ne söyleyebiliriz?

-Admin kadrosundan istifa eden Mustafa adminin halen kararlara doğrudan etki edebilmesinden rahatsız olduğunuz halde neden ses çıkartılmadığını açıklayabilir misiniz?

* Foruma 6 ay girmeyen ekip liderinin neden görevinden alınmadığını,
* "admin"'in Forumdaki e-posta sorununu düzeltmek için kullanabileceği vakti neden olur olmaz kişilere yetki vermek ile harcadığını
* Asipatron'un onlarca küfürü ve hakaretine rağmen forumda yüzgöz olunmasının "yüzsüzlük olmadığını"
* Kadroda yazım kurallarından bir haber kişilerin bulunup forumdan üniversite mezunu performansı beklenmesini
* Forumda yapılan başvuruların 2011'deki gibi 6 ay bekletilmesini
* Müzik konularının proje konularından daha fazla hit alıp buna hiçbir etken yapılmamasını
* Halen forumlarda illegal paylaşımlar yapılıp bu konuda hiçbir etki edilmemesini
* Kadrodakilerin admin chat'ini tanıdığı kişilere ifşa etmesini
* Forumdaki gruplaşmaya izin verilip biz gruplaştığımızda bize "küfür ve hakaret" edilmesini

-Nasıl açıklayacaksınız?

+ İşleriniz güçleriniz var ise neden ilgilenebilecek birilerinin getirilmediğini
+ Eğer öyle bir kişi bulunamıyorsa neden her şey yolundaymış gibi davranıldığını

-Nasıl savunacaksınız?

Bir üyenin Ar-Ge'den daha iyi sunum yapabilmesini nasıl tartışacaksınız? Hangi yüz ile?

Gelelim asıl konuya;

Dikkatinizi çektiyse ben İsmail'in Ekenomi yazmasını eleştirmedim. Hatadır, bunlar olabilen şeyler. Bu konudakiler Hata değil. Kasti biçimde yapılmasına izin verilen şeyler. Kalkıp her insan hata yapar demeyin. Ben bir defa hata yaptığımda bilsoft bütün forumun içinde ağzıma sıçtı. Gayet de haklıydı. Tek yanlış olduğu taraf bunu bütün forumun içinde yapmasıydı. Konuşup helalleştik, TaaRRuz ile bilsoft hakkında konuştuklarımın hepsini de biliyor. Velhasıl kelam kimsenin arkasından konuşmam.

Bu konu da onun için.

Albırt Enişten "forum yozlaşmış" dediğinde ses etmediniz de, "İlgilenemeyeceğim sanırım istifa ediyorum yeter ki yenilerin önü açılsın" dediğinde tebrik etmediniz de, Forumda adama bir sürü hakaret edilirken ses çıkartmadınız da;

"Yavaş ciğerimizi söktün" dedi diye acınacak hale geldiğini mi söylüyorsunuz?

Acınacak halde olan tek şey var o da şu an bu forumdur. Aksini söyleyen var ise saygı çerçevesinde tartışılarak neden böyle düşündüğü kanısı ortaya çıkartılmalıdır. Forumdan direkt uzaklaştırılmamalıdır.

-Diktatör değiliz, en azından değildik

Bu forumun başına ne geliyorsa göte göt diyemediğinden geliyor zaten. Saygılarımla, yada boşverin. Siz bana ve can dostuma saygı duymuyorsunuz ben mi size duyacağım?

edit: Eğer Murat Baykam'a bütün forum içinde o kadar çıkıştığım halde kalkıp bu düşünceleri beğeniyorsa objektif bakıyor ve saygı duyuyor demektir. Örnek davranıştır. Kalkıp saygı duyuyoruz demeyin, üzerler
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
Sen admin olmazsan forum batar.
PGM
Teşekkür verenler:
(07-10-2017 Saat: 16:12)devrimumut Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sen admin olmazsan forum batar.

Forumu hep bu düşünce batırdı güzel kardeşim

"Sen olmazsan forum batar"
"İsmailin admin olması lazım"
"Foruma peygamber lazım"

Ben admin olmasam da,
İsmail görevden alınmasa da,
Foruma yol gösterici gelmese de,

Sahte davranışlar kalktığı sürece bu foruma hiçbir şey olmaz.
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
* Asipatron'un onlarca küfürü ve hakaretine rağmen forumda yüzgöz olunmasının "yüzsüzlük olmadığını"

D10'da bulunduğum yaklaşık 5 yılda onlarca tartışmaya şahit oldum ve bir o kadar da tartışmanın içinde bulundum. Bu zamana kadar ulu orta konuşmadığım için, sizin gibi bu şekilde isyan etmediğim için "onlarca küfür ve hakaret" diyerek beni suçlayabileceksen; istersen biraz konuşayım.

6 ay girmediği için isyan ettiğin Bölüm Şefi Ekibi Lideri'ni sen denetleme ekibinin başındayken savunmadın mı? Alınsın raporunu veren sen ve senin hocaların değil miydi, şimdi insanların yüzüne mi vuruyorsun?

Beni rütbemden etmeye çalışırken sen alperenle birlik olup piyon olarak kullanılmadın mı? Yalansa yalan de. Benim görevi bırakışımı zevkle izlerken kendin rütbenden olunca ortalığı ateşe vermedin mi?
Yaşın itibariyle bazı şeyleri yediremiyorsun gururuna, herkesi her şeyi eleştireyim modundasın.

Gel gelelim bizim mevzumuza;
Ben bu forumda kimseye hakaret etmedim, etmem. Tahrik edersen sana karşılık vermeyeceğim anlamına gelmez.
Şimdi burada ban yiyen küfürbaz, troll arkadaşlarını savunuyorsun. Ayrıca şunu da eklemek istiyorum ki ben seni sevmiyorum ve sen konunda bana bir köşe ayırmışsın teşekkür ederim.

Çok severdin yönetimi, karşına alacak kadar ne yaşadın? Doğru ya, çıkarların bitti artık umrumda değilsiniz moduna girmiştin.

Şahsıma bir daha iftira/ karalama yapacağın zaman tekrar düşün. Kullanılan olmadım hiçbir zaman, daima savundum haklıyı. Hiçbir zaman ego yapıp özel mesajlara bakmamazlık etmedim/ bana saygılı konuş demedim. Sevgiye sevgiyle, saygıya ise saygıyla karşılık verdim. Hep böyleydim, şimdi de böyleyim.

Candostuna da sana da sevgi ve selametle, aklınızı başınıza aldığınızda daha sağlıklı bir şekilde görüşürüz.
Herkes hakettiklerini yaşar, ya bugün ya yarın ama elbet bir gün...
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
(07-10-2017 Saat: 16:20)A S i Nickli Kullanıcıdan Alıntı: * Asipatron'un onlarca küfürü ve hakaretine rağmen forumda yüzgöz olunmasının "yüzsüzlük olmadığını"

D10'da bulunduğum yaklaşık 5 yılda onlarca tartışmaya şahit oldum ve bir o kadar da tartışmanın içinde bulundum. Bu zamana kadar ulu orta konuşmadığım için, sizin gibi bu şekilde isyan etmediğim için "onlarca küfür ve hakaret" diyerek beni suçlayabileceksen; istersen biraz konuşayım.

6 ay girmediği için isyan ettiğin Bölüm Şefi Ekibi Lideri'ni sen denetleme ekibinin başındayken savunmadın mı? Alınsın raporunu veren sen ve senin hocaların değil miydi, şimdi insanların yüzüne mi vuruyorsun?

Beni rütbemden etmeye çalışırken sen alperenle birlik olup piyon olarak kullanılmadın mı? Yalansa yalan de. Benim görevi bırakışımı zevkle izlerken kendin rütbenden olunca ortalığı ateşe vermedin mi?

Ben bu forumda kimseye hakaret etmedim, etmem. Tahrik edersen sana karşılık vermeyeceğim anlamına gelmez.
Şimdi burada ban yiyen küfürbaz, troll arkadaşlarını savunuyorsun.
Çok severdin yönetimi, karşına alacak kadar ne yaşadın? Doğru ya, çıkarların bitti artık umrumda değilsiniz moduna girmiştin.

Şahsıma bir daha iftira/ karalama yapacağın zaman tekrar düşün. Kullanılan olmadım hiçbir zaman, daima savundum haklıyı. Hiçbir zaman ego yapıp özel mesajlara bakmamazlık etmedim/ bana saygılı konuş demedim. Sevgiye sevgiyle, saygıya ise saygıyla karşılık verdim. Hep böyleydim, şimdi de böyleyim.

Candostuna da sana da sevgi ve selametle, aklınızı başınıza aldığınızda daha sağlıklı bir şekilde görüşürüz.

Ben foruma geldiğimde sen banlıydın neyden bahsediyorsun? :D Alperen'in görevden alınması ile ilgili bir sürü kez rapor sundum ben. Dikkat ettiysen konuda bunlardan da bahsettim.

Bir şeye göz yuman var ise onu da yapmış olarak sayarım. Ki sen direkt yaptın, herkes de bunun farkında. Göz yumanları da yapmış sayacağım.

Sevgi ve Saygı ile karşılık veren sen isen, ben iyilik meleğiydim demektir. Bu kadar basit

edit: Hayır alpereni hiçbir zaman savunmadım. Buna da Edward ve Taarruz şahit
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
Merhaba Ömer,
Benim sizler ile veya forumdaki hiç kimse ile bir alıp veremediğim yok onu düşünüyorsanız bir koyun kenara 3'ünüz de benim sevdiğim SAYGI duyduğum kişilerdensiniz zamanında projelerde gerek sosyal konuşmalarda v.b bulunduk. Eğer olayın bu kadar büyümesi yönetimin suçudur/yani bizim o saatlerde maalesef bilgisayar başında değildim keşke o zaman olsaydım okul için geçinebilmem için başka bir şehirde koşturuyordum buna rağmen artık gelip de bir şekilde yönetimden birisiyle iletişimi geçirip bunu yaptırdım sizde biliyorsunuz banları ben atmadım ayrıca bu bunları durdurmak içinde çünkü çok büyümüştü ilk başta konu kitledim olmadı bir yanda bilgisayar başında olmamam.

- Metinaydın'ıda zaten banladım kışkırtmalarına argolarından dolayı bu konuda bir şey diyorsanız sizin bileceğiniz iş.

-Forum oyunu meselesi adminler'in ilgilendiği işlerdi sonrada istifalar gibi olaylar olduğu için sonunda ben devralmadım buda bir suçsa buna da tamam.

- Her şey yolunda değil/ hiçbir şey yolunda değil.

Ayrı zamanda Alperen'in bu zamana kadar her kararında yanında olduğumu desteklediğimi oda bilir. Aynı zamanda bu banlar kalacak değil Mert Ve Alperen'in sebebi belli zaten geri gelicekler metinaydın için öyle bir konu söz konusu zaten değil.

- Aynı zamanda denetlemede iken Alperen mevzusunu en az 5 kere dile getirilmiş ben halen bir açık hedef haline geliyorsam oda sıkıntı değil.

Eğer ben forumdan gittiğimde her şey düzelicek ise de istifa etmeye hazırım ne zaman olursa olsun.
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
(07-10-2017 Saat: 16:23)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(07-10-2017 Saat: 16:20)A S i Nickli Kullanıcıdan Alıntı: * Asipatron'un onlarca küfürü ve hakaretine rağmen forumda yüzgöz olunmasının "yüzsüzlük olmadığını"

Şimdi burada ban yiyen küfürbaz, troll arkadaşlarını savunuyorsun.

Ben foruma geldiğimde sen banlıydın neyden bahsediyorsun? :D Alperen'in görevden alınması ile ilgili bir sürü kez rapor sundum ben. Dikkat ettiysen konuda bunlardan da bahsettim.

Bir şeye göz yuman var ise onu da yapmış olarak sayarım. Ki sen direkt yaptın, herkes de bunun farkında. Göz yumanları da yapmış sayacağım.

Sevgi ve Saygı ile karşılık veren sen isen, ben iyilik meleğiydim demektir. Bu kadar basit
Kim olduğun, ne olduğun umrumda bile değil. Şahsımın varlığından zerre haz etmiyorsun ve ben buna başından beri sessiz kalıyorum. Susman için birilerinin konuşması gerekiyorsa merak etme herkes konuşacak.
Kimse bir şeye göz yummadı, ne oldu biliyor musun?
Ben bu forumdan uzaklaştırıldım ve senin gibilere emanet edildi bazı rütbeler. Sonra ne oldu? Benim bütün soyuma küfreden, adminlerin tamamına hakaret eden şahısların kalıcı banları kaldırıldı foruma geri döndürülmek için çaba gösterildi. Eyvallah lafım yok, ama şimdi gelip de ASi küfürbazdır sıfatını bana kullanamazsın.
Ben kimseye açık açık burada küfür etmedim bana kanıt gösteremezsin. Herkes üstüme geldiğinde, yine tek ben vardım unutma. Bazı şeyleri çabuk unutuyorsun, B12 takviyesi al istersen.
Bak sana bu kadar açık konuşuyorum;
Benim bu platformda yüksek bir rütbede olamayışımın sebebi sen ve senin gibilerdir, senin sorunun ise artık kendine fayda sağlamayacağını düşündüğün kişilere iltifatlar savurmayı, yalakalık yapmayı bırakmandır.
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
(07-10-2017 Saat: 16:28)#MİKA Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Ömer,
Benim sizler ile veya forumdaki hiç kimse ile bir alıp veremediğim yok onu düşünüyorsanız bir koyun kenara 3'ünüz de benim sevdiğim SAYGI duyduğum kişilerdensiniz zamanında projelerde gerek sosyal konuşmalarda v.b bulunduk. Eğer olayın bu kadar büyümesi yönetimin suçudur/yani bizim o saatlerde maalesef bilgisayar başında değildim keşke o zaman olsaydım okul için geçinebilmem için başka bir şehirde koşturuyordum buna rağmen artık gelip de bir şekilde  yönetimden birisiyle iletişimi geçirip bunu yaptırdım sizde biliyorsunuz banları ben atmadım ayrıca bu bunları durdurmak içinde çünkü çok büyümüştü ilk başta konu kitledim olmadı bir yanda bilgisayar başında olmamam.

- Metinaydın'ıda zaten banladım kışkırtmalarına argolarından dolayı bu konuda bir şey diyorsanız sizin bileceğiniz iş.

-Forum oyunu meselesi adminler'in ilgilendiği işlerdi sonrada istifalar gibi olaylar olduğu için sonunda ben devralmadım buda bir suçsa buna da tamam.

Ayrı zamanda Alperen'in bu zamana kadar her kararında yanında olduğumu desteklediğimi oda bilir. Aynı zamanda bu banlar kalacak değil Mert Ve Alperen'in sebebi belli zaten geri gelicekler metinaydın için öyle bir konu söz konusu zaten değil.

- Aynı zamanda denetlemede iken Alperen mevzusunu en az 5 kere dile getirilmiş ben halen bir açık hedef haline geliyorsam oda sıkıntı değil.

Eğer ben forumdan gittiğimde her şey düzelicek ise de istifa etmeye hazırım ne zaman olursa olsun.

Üstte forumda istifaların bir sonuç getirmeyeceğini zaten belirttim. Hiçbir şeyi değiştirmez

Sorumluluk kendiliğinden alınan bir şey, Bir şeylerin yanlış gittiğini düşündüğümde gerektiyse adminin işine karıştım, oturup bekleyemem ben.

Bunun aksini yapanı da suçluyorum, yönetim suçlamıyorsa yenisi gelecek. Kimse çözüm üretmiyor

@asi bu forumda bana da herkes karşı çıktı, gel görelim ki ben üst yetkilere geldim. İstikrar meselesi
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
(07-10-2017 Saat: 16:32)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(07-10-2017 Saat: 16:28)#MİKA Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Ömer,
Benim sizler ile veya forumdaki hiç kimse ile bir alıp veremediğim yok onu düşünüyorsanız bir koyun kenara 3'ünüz de benim sevdiğim SAYGI duyduğum kişilerdensiniz zamanında projelerde gerek sosyal konuşmalarda v.b bulunduk. Eğer olayın bu kadar büyümesi yönetimin suçudur/yani bizim o saatlerde maalesef bilgisayar başında değildim keşke o zaman olsaydım okul için geçinebilmem için başka bir şehirde koşturuyordum buna rağmen artık gelip de bir şekilde  yönetimden birisiyle iletişimi geçirip bunu yaptırdım sizde biliyorsunuz banları ben atmadım ayrıca bu bunları durdurmak içinde çünkü çok büyümüştü ilk başta konu kitledim olmadı bir yanda bilgisayar başında olmamam.

Üstte forumda istifaların bir sonuç getirmeyeceğini zaten belirttim. Hiçbir şeyi değiştirmez

Sorumluluk kendiliğinden alınan bir şey, Bir şeylerin yanlış gittiğini düşündüğümde gerektiyse adminin işine karıştım, oturup bekleyemem ben.

Bunun aksini yapanı da suçluyorum, yönetim suçlamıyorsa yenisi gelecek. Kimse çözüm üretmiyor

@asi bu forumda bana da herkes karşı çıktı, gel görelim ki ben üst yetkilere geldim. İstikrar meselesi

- Demek istediğim bu zaten şuan her şekli ile hazır zaten benimde girebildiğim yerler bir yere kadar gider en fazla yorumu olan konuları kitlerim yarın biri açılır En azından her şeyi zamanında belirttiğim için halen suçlanıyorum tabi geç mi kalındı? Kalındı. O konulara bende mi yorum attım? attım. Bu bir hata olabilir..
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
Haklısın istikrar meselesi, birilerinin dediklerini ikilettirmeyerek denetleme ekibi lideri oldun harikasın.
Yıl 2013, şartlar eşit... @rayray93
https://i.hizliresim.com/g9Z6YR.png
Yıl 2014, yukarısı biraz esiyor.
https://i.hizliresim.com/POPDaN.png

İlkleri yaşadım, sen hep sonradan geldin Ömer.
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
(07-10-2017 Saat: 16:41)A S i Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haklısın istikrar meselesi, birilerinin dediklerini ikilettirmeyerek denetleme ekibi lideri oldun harikasın.

Sen ilkleri yaşadın da, Yapılan şeylerin ilkleri bende. Yaşamak değil yani anlayacağın mesele. Yaşarken ne yaptığın. Misal bölüm şefiyken tartışma yaşayan iki kişiyi banladığımda kimsenin laf etmeyip, sen uyarı verdiğinde adminler ile papaz olman gibi. Doğru şeyi yapmak silsilesi anlayacağın.

Yanlış kişiyle sidik yarıştırıyorsun. Zira konudaki muhattap da yönetim, yönetimde olduğunu zannetmiyorum

Sahi, banlanarak kovulmuştun, ben istifa etmiştim :)
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
(07-10-2017 Saat: 16:45)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(07-10-2017 Saat: 16:41)A S i Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Haklısın istikrar meselesi, birilerinin dediklerini ikilettirmeyerek denetleme ekibi lideri oldun harikasın.

Sen ilkleri yaşadın da, Yapılan şeylerin ilkleri bende. Yaşamak değil yani anlayacağın mesele. Yaşarken ne yaptığın. Misal bölüm şefiyken tartışma yaşayan iki kişiyi banladığımda kimsenin laf etmeyip, sen uyarı verdiğinde adminler ile papaz olman gibi. Doğru şeyi yapmak silsilesi anlayacağın.

Yanlış kişiyle sidik yarıştırıyorsun. Zira konudaki muhattap da yönetim, yönetimde olduğunu zannetmiyorum
Konuda şahsıma iftirada bulundun, devamını getiremedin.Ben acemilik dönemini çabuk atlatanlardandım, herkesle papaz olurum. Hatam varsa da herkes düzeltebilir senin gibi gocunmam öyle şeylere :) 
Doğru işler yapmaya da gelecek olursak, 10tl platformunda en güçlü 2. destek forumunu açıp o siteden buraya yönetici alımları yaptığımızı bilmeyen yoktur ben Genel Şef iken. Halen daha benim referans olduğum kişiler görevini yapıyor. Değil mi?
Mesele ban atmakta değil, adam kazanabilmekte. Sen ve üstün egon olduğu sürece hep kaybedeceksin loser.
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
Dahada uzamasına izin vermeyeceğim beyler herkes tatmin oldu ise konuyu kapatıyorum eğer bir sorunuz varsa benle/onla/şunla gelirsin yönetime bildirirsin veya başka mecralarda halledersiniz.

@TaaRRuz @admin
Ara
PGM
Teşekkür verenler:
Yazdığın her yazıyı bir cevabım var fakat kendimi bununla yormayacağım. Öncelikle alperen için bu mesajı yazma zahmetinde bulunmam zaten onun geçmişte bıraktığı etkiden dolayı...Ona hiç bir şey yazmasaydım bu bende diğerleriyle aynı etkiyi bırakmış olduğunu anlamına gelirdi.Demek ki ben onu aklımda güzel bir yere oturtmuşum ki bu cümleleri kendisine yakıştıramadım.Ayrıca o mesajı yazdıktan sonra da kendisinin banının sınırsız olmaması konusunda ilgili kişilere mesajı gönderdim.Onu tamamen gözden çıkarabilirdim onun yerine geri dönebilmesi için bir kapıyı aralık bıraktım.
Ayrıca kalkıpta asi ye şunu söylemen bizi/beni bazı şeyler için pişman eder duruma getirdi.
"Sen ilkleri yaşadın da, Yapılan şeylerin ilkleri bende. Yaşamak değil yani anlayacağın mesele. Yaşarken ne yaptığın. Misal bölüm şefiyken tartışma yaşayan iki kişiyi banladığımda kimsenin laf etmeyip, sen uyarı verdiğinde adminler ile papaz olman gibi. Doğru şeyi yapmak silsilesi anlayacağın."
Bu saatten sonra bozuk ağzının halk karşılığı "bırak hadi sende bu numaraları..."
“Mazlumun zalimden öcünü alacağı gün,
şüphesiz zalimin zulmettiği günden daha çetin olacaktır !"
Hz. Ali (r.a)

Kuş ölür, sen uçuşu hatırla...
Ara
PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform