Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden Esneriz? Merak Etmedin mi :)
Esnemek 2000 yıldır bilim insanlarının kafasını kurcalayan bir mesele. Bu konudaki yeni bir teori, tartışmalara son verebilecek mi?

Yorgunluk, sıkılma ya da bir başkasını esnerken görmek esneme nedenleri arasında sayılıyor. Peki, esneme vücudumuzda nasıl bir işlev görüyor?
Bu konudaki araştırmalarıyla bilinen Maryland Üniversitesi’nden psikolog Robert Provine 1980’lerde çalışmalarına ilk başladığında esnemeyi “hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz en yaygın insan davranışı” olarak tarif ediyordu. Aradan geçen 30 yılda belki bir yanıta daha çok yaklaştık; ama uzmanlar arasındaki görüş ayrılığı devam ediyor...
Devamı için buyurun;
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Forumunu buradaki konu içlerinde değilde, farklı bir 'Forum Tanıtımı' olarak açsaydın daha kârlı çıkabilirdin..
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(12-09-2017 Saat: 21:30)teknoplatform Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Esnemek 2000 yıldır bilim insanlarının kafasını kurcalayan bir mesele. Bu konudaki yeni bir teori, tartışmalara son verebilecek mi?

Yorgunluk, sıkılma ya da bir başkasını esnerken görmek esneme nedenleri arasında sayılıyor. Peki, esneme vücudumuzda nasıl bir işlev görüyor?
Bu konudaki araştırmalarıyla bilinen Maryland Üniversitesi’nden psikolog Robert Provine 1980’lerde çalışmalarına ilk başladığında esnemeyi “hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz en yaygın insan davranışı” olarak tarif ediyordu. Aradan geçen 30 yılda belki bir yanıta daha çok yaklaştık; ama uzmanlar arasındaki görüş ayrılığı devam ediyor...
Devamı için buyurun;

Yaptığın şuan çok ayıp. Ben bilgilenmek için giriyorum konuya sen reklam.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Keşke konuyu bizim için açsaydınız , kendiniz için değil .
yaratıldım şimdi ne yapıcam ben
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Tam esneme gelmişken reklamını gürdüm, geri gitti. Teşekkür ederim. :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bende devamını yazayım ...

Kod:

Bu konudaki araştırmalarıyla bilinen Maryland Üniversitesi’nden psikolog Robert Provine 1980’lerde çalışmalarına ilk başladığında esnemeyi “hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz en yaygın insan davranışı” olarak tarif ediyordu. Aradan geçen 30 yılda belki bir yanıta daha çok yaklaştık; ama uzmanlar arasındaki görüş ayrılığı devam ediyor.
Esnemeyle ilgili ilk araştırmayı 2500 yıl önce Yunan doktor Hipokrat yapmış ve esnemenin özellikle ateşli bir hastalık sırasında vücuttaki kötü havayı temizlemeye yardımcı olduğu sonucuna varmıştı. Bu görüş 19. yüzyıla kadar hakimiyetini korudu. Bu yüzyılda artık bilim insanları esnemenin nefes almaya yardımcı olduğu, vücuttan karbondioksitin atılıp kana daha çok oksijen girmesini sağladığına inanıyordu. Provine ise gönüllü deneklerine çeşitli gaz karışımları soluttuğunda bir değişiklik görmedi.
Birçok teori daha çok esnemenin ilginç olan bulaşıcı özelliği üzerinde duruyordu. Provine, “Karşılarında biri esnediğinde insanların yüzde 50’sinin de esneyerek karşılık verdiğini” belirtiyor. “Öyle bulaşıcı ki birinin esnediğini görmek, duymak, hatta sadece bu konuda okumak bile esneme eylemini tetiklemeye yetiyor,” diyor.

Esneyerek iletişim kurmak

Bu özelliğinden dolayı bazı uzmanlar esnemenin ilkel bir iletişim biçimi olup olmadığını merak etmeye başladı. Eğer öyle ise esneyerek ne anlatılmak isteniyordu? Genellikle yorgun olduğumuzda esnediğimiz için bazıları bu yolla herkesin biyolojik saatini aynı ayara getirme işlevi görüyor olabileceğini iddia etti. Bern Üniversitesi’nden Christian Hess de bu fikirde: “Esnemenin bir sosyal grubun davranışlarını eşzamanlı kılma, örneğin herkesin aynı zamanda uyumasını sağlama gibi bir sinyal işlevi olabilir,” diyor. Böylece ertesi gün grup üyeleri çok daha verimli çalışabilir.

Fakat stresli olduğumuz zaman da esneriz. Atletler yarış öncesi, müzisyenler konser öncesi bol bol esner. Bu nedenle Provine da dahil olmak üzere birçok uzman esnemenin beyni canlandırıcı bir işlevi olduğuna, uyku çöktüğünde uyanıklığı, dikkat dağıldığında yeniden toplanmasını sağladığına inanıyor. Grup içinde yayılmasıyla da herkeste aynı dikkat seviyesinin gelişmesi, böylece örneğin herhangi bir tehlikeye karşı daha uyanık hale gelmeleri mümkün oluyor. Fransız araştırmacı Olivier Walusiski ise beyin etrafında omurilik sıvısının pompalanması yoluyla sinir hücrelerinin daha aktif hale geldiği görüşünde.

Beyni serinletmek

Yakın zamanda ise bütün bu fikir ayrılıkları ve kafa karışıklığına son verme umuduyla New York Üniversitesi’nden Andrew Gallup yeni bir teori geliştirdi. Gallup’a göre esneme yoluyla aslında beynimizi aşırı ısınmaktan koruyoruz. Çenenin şiddetle açılması kanın kafatasında dolaşımını sağlayarak aşırı ısıyı dağıtıyor, esneme sırasında alınan derin nefesle sinüs boşluklarına dolan hava ise beyni serinletiyor.

Gallup bu teoriyi sınamak için insanları farklı sıcaklıklarda esnerken inceledi. Normal koşullarda insanların yüzde 48’i esnemiş, fakat deneklerden kafalarına soğuk bir bez bastırmaları istendiğinde bu oran yüzde 9’a düşmüştü. Daha etkili olan şey ise burundan solumaktı. Bu yolla beyin soğuyor, esneme isteği ortadan kalkıyordu.
Bu teoriyi destekleyen bir gelişme oldu. Gallup araştırmalarını yayımladıktan kısa bir süre sonra, bazen bir saat süreyle esneme krizine giren iki kadın ona başvurmuştu. Kadınlardan biri çare olarak kendisini soğuk su dolu küvete attığını söylüyordu. Gallup onlardan, esneme krizi gelmeden önce ve sonra ağızlarına bir termometre koyup vücut ısılarını ölçmelerini istedi. Ölçümler, esnemeden önce vücut ısısında az bir yükselme olduğunu ve ısı tekrar 37 dereceye düşünceye kadar esnemenin devam ettiğini gösterdi.

[b]Esneme ve hapşırma bağlantısı[/b]

Vücut ısımız uykudan önce ve sonra biraz yükselir. Bu durum o anlarda neden esnediğimizin açıklaması olabilir. Beyni biraz serinletmek dikkatimizi daha fazla yoğunlaştırmamızı sağlayabilir. Sıkılıp dikkatimiz dağıldığında bu nedenle esniyor olabiliriz.
Fakat Gallup’un teorisi bu konuda araştırma yapan herkesi tatmin etmedi. Bazıları onun yeterli deneysel veri sunmadığını, bazıları doğrudan insan beyninin ısısını ölçmediğini iddia ediyor. Provine ise bu teoriye daha olumlu bakanlardan.
Fakat Gallup’un teorisi bazı şeyleri açıklasa da hala yanıtlanmayı bekleyen başka sorular da var. Örneğin anne karnındaki fetüs neden esniyor olabilir? Provine bebeklerde esnemenin yetişkinlerden daha önemli rol oynadığına, akciğerlerinin gelişimine yardımcı olduğuna inanıyor.

Provine ayrıca esnemenin ve hapşırma ile de paralellikler gösterdiğini, her birinin bir tırmanma ve sonunda rahatlama durumu içerdiğini, bir kere başlandı mı sonuna vardırma güdüsü taşıdığını ve bunlar arasında sinir hücrelerinin işleyişi bakımından ortak bir yan olabileceğini belirtiyor.
Bana ulaşmak için / http://english.10tl.net

MybbPHPVB.NETHTMLCSS MySQL                                    

Eğer eleştiriden korkuyorsanız, dünyadan hiçbir şey yapmadan geçip gideceksiniz demektir. 
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Ben de üşenenler için özet yazayım:

Alıntı:Gallup'a kadın gelmiş demiş, ya müdür benim bir esneme krizim var, var ki var yani. Geçmek bilmiyor. Kendimi soğuk suya atıyorum hemen falan diyor. Sonra Gallup ona bir termometre yardımıyla ısısını öğrenmesini istiyor. Olay da burada patlak veriyor. Isıdan kaynaklıymış.
Benim de ara sıra tutuyordu. Tabii ben neyden kaynaklı olduğunu biliyordum. Kimin öğrendiğini öğrenmiş oldum şimdi. Son olarak winter is coming.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bu tam olarak reklam değil. Hemen öyle düşünmeyin bilgilenmeniz için yazdım fakat uzun olduğu için bir çok kişi okumadan gidecekti. Bu yüzden kısa bir kısmını yazıp herkesin okumasını merak edenlerin ise  devamını okuması için yaptım. Lütfen beni gerçekten tanımadan suizan etmeyin Hakkım helal değil...
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(12-09-2017 Saat: 21:56)teknoplatform Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Bu tam olarak reklam değil. Hemen öyle düşünmeyin bilgilenmeniz için yazdım fakat uzun olduğu için bir çok kişi okumadan gidecekti. Bu yüzden kısa bir kısmını yazıp herkesin okumasını merak edenlerin ise  devamını okuması için yaptım. Lütfen beni gerçekten tanımadan suizan etmeyin Hakkım helal değil...

"bilgilenmeniz için yazdım fakat uzun olduğu için bir çok kişi okumadan gidecekti. "

Burada Bir çok kişi konuyu okumadan gidiyorsa, senin verdiğin forumdaki konuya hiç bakmaz.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Makale zaten alıntı. Alıntı yaparken kaynak belirtmelisin yoksa herkes senin benim gibi anlayışlı olmaz. Davayı açar ve bekler. 10tl.net bile kocaman yazılarıyla belirtmiş: Destek sitesi üzerinde yazılacak mesajlar tamamı ile mesajı yazan kullanıcının sorumluluğundadır.

Yani diyor ki: Eğer böyle davalık olursanız kapımıza gelmeyiniz. Sizi peşin peşin uyarıyoruz. Aman sonra hata yaptık, yardım edin diye kapımıza gelmeyin. Sizi onlara verecek ilk kişi biziz, diyorlar.:D

Makaleyi googleda inceledim. Elden ele öyle yayılıp gitmiş. En başta bbc falan index almış galiba. Bir tanesinden olmaz ama ikincisinden ve devamından elbet olur.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Konuyu tam yazıp kaynak linki koyabilirdiniz. Daha iyi olurdu
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Adam alt tarafı kendi sitesine link vermiş ne ağlıyorsunuz bu kadar ne var ki bunda. Tıklayın bakın sitesine çok mu zor. İki saat burda edebiyat yapıyorlar.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
10tl.net li site bişey olmaz sonuçta 10tl.net kazanıyor :)
Bu normal bence
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(12-09-2017 Saat: 21:59)Graphifex Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

"bilgilenmeniz için yazdım fakat uzun olduğu için bir çok kişi okumadan gidecekti. "

Burada Bir çok kişi konuyu okumadan gidiyorsa, senin verdiğin forumdaki konuya hiç bakmaz.

İşte benim foruma baksınlar diye yapmadığımın kanıtı ağzınla söyledin (elinle yazdın neyse :) )

(12-09-2017 Saat: 22:11)Helper Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Konuyu tam yazıp kaynak linki koyabilirdiniz. Daha iyi olurdu

"fakat uzun olduğu için bir çok kişi okumadan gidecekti"

belirttim tam anlamadınız galiba?

(12-09-2017 Saat: 22:10)Hyponies Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Makale zaten alıntı. Alıntı yaparken kaynak belirtmelisin yoksa herkes senin benim gibi anlayışlı olmaz. Davayı açar ve bekler. 10tl.net bile kocaman yazılarıyla belirtmiş: Destek sitesi üzerinde yazılacak mesajlar tamamı ile mesajı yazan kullanıcının sorumluluğundadır.

Yani diyor ki: Eğer böyle davalık olursanız kapımıza gelmeyiniz. Sizi peşin peşin uyarıyoruz. Aman sonra hata yaptık, yardım edin diye kapımıza gelmeyin. Sizi onlara verecek ilk kişi biziz, diyorlar.:D

Makaleyi googleda inceledim. Elden ele öyle yayılıp gitmiş. En başta bbc falan index almış galiba. Bir tanesinden olmaz ama ikincisinden ve devamından elbet olur.

Makale bbc tarafından yayınlanan kaliteli bir makale fakat bunu türkçe versiyonu bu benim paylaştığım

(12-09-2017 Saat: 22:43)Orion Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Adam alt tarafı kendi sitesine link vermiş ne ağlıyorsunuz bu kadar ne var ki bunda. Tıklayın bakın sitesine çok mu zor. İki saat burda edebiyat yapıyorlar.

söylemek istediğim bu :) Sağol reis
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Evrimsel Biyoloji ilede alakalı bir konu.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(12-09-2017 Saat: 22:54)Rankings Nickli Kullanıcıdan Alıntı: 10tl.net li site bişey olmaz sonuçta 10tl.net kazanıyor :)
Bu normal bence

Ben de anlamadım bu kadar tatavanın sebebini :)

(12-09-2017 Saat: 23:44)Tardis Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Evrimsel Biyoloji ilede alakalı bir konu.

O başlıkda olabilir ama tam emin değilim o başlıkda da konular vardı.(reklam olmasın site vermiyim)
Ama bu oradamıydı bilemem
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Suçluyum, yazdığım 2 'Edebiyat' yorumu için özür dilerim.
Çok güzel konu, hem burada hem forumunuzda okudum gerçekten. Bu arada forumunuzda kullandığınız tema sevdiğim temalardan birisi :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Ben @Tardis sandım bir an
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(12-09-2017 Saat: 23:55)Ripbyrustavi02 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Vazgeçtim nickimi değiştirmekten :D Ama şuan verdiğim kararla admine pm atıyorum :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(12-09-2017 Saat: 23:57)Tardis Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(12-09-2017 Saat: 23:55)Ripbyrustavi02 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Vazgeçtim nickimi değiştirmekten :D Ama şuan verdiğim kararla admine pm atıyorum :)

Nickini ne yapmayı düşünüyordun?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Grafik Destek Platformu | Aslında Herşey -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping