Internet Ve Bilisim Hizmetleri Zamanhost.com
 
Bu hastalik sizde de olabilir mi? Guatr Hastaligi ve Belirtileri
   
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangi Forum Yazılımını Seçmeliyim?
#1
Blog sitesi kadar forum siteleride çok fazla ve her seferinde bir yenisi ekleniyor. Hemen hemen her sitenin bir forumu oluyor. Peki hangi forum sistemi en uygun, hangi forum sitemini kullanmalısınız bu konuda ondan bahsedicem.


Piyasada olan ve oldukça popüler olan forum yazılımları şu şekilde:
  • - Vbulletin- Xenforo- Mybb- Smf- phpBB
Bu yazılımlar en çok tercih edilen ve son zamanların popüler olan yazılımları. Bn yazılımlardan vbulletin ve xenforo ücretli olmasından dolayı bütçesi olmayanlar bu yazılımı tercih etmemeli. Onun yerine ücretsiz olan diğer yazılımlara yönelmeliler.

Vbulletin, ücretli bir yazılım ama oldukça kaliteli temaları, eklentileri var. Türkiye'de en çok kullanılan forum yazılımı şüphesiz Vbulletindir. Bu kadar çok kullanıldığı içinde insanlar bu yazılımın kullanımına alıştıkları bir gerçek. Vbulletin yazılımının seo açısından da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer hazır forum yazılımlarına baktığımızda içlerinden en iyisi, en sağlamı olan vbulletin. Birçok konuda başarılı bir forum yazılımı olmasından dolayıda birçok forum sitesi vbulletin ile oluşturulmuş durumda.

Xenforo, 2010 yılında piyasaya çıkmış bir forum sistemi. Vbulletin'e göre lisans fiyatları daha düşük ve daha uygun. İlk bakıldığında Vbulletin ile benzerlik gösteren bir yazılım. Fakat bir çok konuda iki yazılımında farklılıkları var. Xenforo tema ve eklentileri ile gelişen bir forum yazılımı. Son yıllara baktığımızda Mybb sisteminden daha profesyonel olan vbulletin yazılımına geçildiği gibi vbulletin sisteminden de xenforoya bir geçiş başlamış durumda. Daha uygun bir fiyatı olmasından dolayımı bilmiyorum fakat xenforo son zamanlarda ön plana çıkmaya başladı.

Mybb, ücretli forum yazılımı alamayacak olanların ilk tercih ettiği forum yazılımı oluyor. Ücretsiz olması ve bir çok tema ve eklentiye sahip olması Mybb'nin tercih edilmesinde çok büyük etken oluyor. Seo açısından baktığımızda ise Vbulletin ücretli olmasında rağmen ondan daha sağlam bir seoya sahip. Google dostu bir forum yazılımı olduğunu söylememiz mümkün. Vbulletin çeşitli eklentileri ile ne kadar seo konusunda forumu iyileştirmeye çalışsada Mybb kadar başarılı olamıyor ne yazıkki. Mybb ilerleyen zamanlarda büyük bir çıkış yapabilirse vazgeçilmez bir forum yazılımı olabilir.

SMF, çok eski yıllarda en çok kullanılan forum yazılımıydı. Şu zamana göre SMF birçok yönden eksik kalıyor. Bu yüzden pek çok kişi SMF yerine Mybb gibi forum yazılımlarını kullanıyor. SMF tema ve eklentiler konusunda pek gelişme göstermiyor şu zamana baktığımızda. Fakat yinede bir çok büyük forum siteleri SMF kullanıyor.

phpBB, ismini bile çok fazla kişinin bilmediği bir forum yazılımı. Ücretsiz bir yazılım fakat eklenti ve temaları yönünden biraz zayıf kalıyor. PhpBB yazılımını kullanan çok az forum var. phpBB tema, eklenti gibi yönlerden zayıf olmasından dolayı diğer forum yazılımlarını tercih ediyor kullanıcılar.

Tüm bu hazır forum yazılımlarına baktığımızda tercih edilme sıralamasına sokarsak şöyle olur.
  • - Vbulletin - Xenforo- Mybb- SMF- phpBB
Ücretli forum kurmayacak olanlar aynı sırayla ilk olarak Mybb tercih edebilirler.
ALINTIDIR.
Eski günleri özleyen bir üye...
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
#2
vBulletin ve phpBB forumları hiç sevmiyorum, anlamıyorum da. En iyisi MyBB forumları. Teşekkürler paylaşımınız için
mbd3g.gif
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
#3
En iyisi Invision Community Forum yazılımı :)

Hellöw Siwiti 

Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
#4
Hepsi en iyisidir kullananı bilene daha rahat gelir.
Bana ulaşmak için / http://english.10tl.net

MybbPHPVB.NETHTMLCSS MySQL
                                     

1457590093210.jpeg

Eğer eleştiriden korkuyorsanız, dünyadan hiçbir şey yapmadan geçip gideceksiniz demektir. 
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
#5
Xenforo 140 dolar, vbulletin 230 dolar yanılmıyorsam, ip.b ise 30 dolardan başlıyor. Yatırım yapmayı düşünen birisi mybb tercih etmez. Ama ücretsize göre mybb fazla iyi. Sermaye yoksa mybb kullanılmalı. Başaracağım demeyen birisi xenforo, vbullettin, invision tercih etmesin.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi***