Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama - Evrim Ağacı
pW2mNz.jpg

Evrimin Müfredattan Çıkarılmasıyla İlgili Resmî Açıklama
21 Haziran 2017 tarihinde de duyurduğumuz üzere, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa, evrimin müfredattan tamamen çıkarılmasına karar verilmiştir. Bu karar, 18 Temmuz 2017 tarihinde ilan edilen müfredat ile birlikte resmiyete dökülmüştür. Bu konuda en güzel ve isabetli açıklamayı, ülkemizin en kıymetli oluşumlarından biri olan EkoEvo Derneği yapmıştır. Aynen katıldığımız ve altına imza atabileceğimiz açıklamaya buradan erişebilirsiniz: https://ekoevo.org/2017/07/19/basin-aciklamasi/
Evrim Ağacı olarak biz, bu kararı şaşkınlık ile karşılamış değiliz. Bu karar, erk sahibi yönetim kadrosunun ideolojisiyle tamamen uygundur. Böyle bir kararın yolu zaten uzun yıllardır hazırlanmakta ve halka yavaş yavaş sunulmaktadır. Zaten kararın şu haliyle işlevsel bir fark yaratmadığı da halkımızca bilinmektedir. Zira evrim konusu, müfredattan çıkarılmadan önce de lise son sınıfın (12. sınıfın) en son konularından biri olarak "okutulmaktaydı". Bu sözcüğü tırnak içerisinde yazıyoruz, çünkü öğrencilerin lise son sınıfın son haftaları ve hatta aylarında doktor raporu almak, devamsızlık hakkını kullanmak ve benzeri yöntemlere başvurmak suretiyle üniversite giriş sınavına hazırlandığı, dolayısıyla bu zaman dilimine denk gelen müfredat derslerinin herhangi bir eğitsel anlamı olmadığı malumdur. Dolayısıyla evrimin resmen kaldırılmış olması, fiilen okutulmadığı gerçeğine dikkate değer bir etkide bulunmamaktadır. Lakin bu gerçek, evrim gibi önemli bir konunun biyoloji dersinden çıkarılmasının kan dondurucu ve kabul edilemez olduğu gerçeğini de elbette değiştirmemektedir.
Bu kararı alanlar, gerekçe olarak evrim konusunun öğrencilerin düzeyinin üzerinde olduğu fikrini ileri sürmektedirler. Bu sadece gülünç bir iddia değildir; aynı zamanda tamamen hatalıdır. İddia gülünçtür; çünkü müfredatı belirleyen aynı kişiler, "FETÖ", "PKK", "IŞİD" ve "cihat" gibi son derece karmaşık ve belirsiz tarihsel arka planlara sahip olan, kimisinin günümüzdeki bağlantıları halen net olarak ortaya konmamış olan ve hatta siyasi erkin bile tam olarak anlamlandıramadığı kamuoyunca bilinen konuları müfredata eklemiş, hatta bunların öğretilmesini "devletin aslî görevi" olarak ilan etmişlerdir. Bu tezat , evrimin müfredattan çıkarılmasının pedagojik endişelerden kaynaklanmadığını; kararın ideolojik amaçlarla alındığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bunun ötesinde evrimin gençlerimizin anlayabileceğinin ötesinde bir konu olduğu iddiası tamamen hatalıdır; çünkü evrim, anaokulundan itibaren herhangi bir yaş grubuna öğretilebilecek kadar basit bir konudur. Öyle ki, müfredatta on yıllarca bulunan ve öğrenciler üzerindeki yükü giderek artan birçok konu evrimden çok daha karmaşık, anlaması güç ve zorlayıcıdır. Her şeyden önemlisi, eğer ki söz konusu kaygı gerçekten pedagojik ise, ülkemizde aktif olarak evrimsel biyoloji üzerine araştırmalar yürüten birçok bilim insanı ve organizasyon bulunmaktadır. Eğer ki talep edilecek olursa, bu organizasyonların hepsi, hem vatanımız Türkiye'nin gelişimine, hem de bilimsel aydınlanma mücadelesine katkı sağlamak amacıyla biyoloji müfredatının belirlenmesinde görev almaktan onur ve memnuniyet duyacaktır. Bu kişi ve kurumlar, devletin söz konusu müfredatı modern bilim ışığında, eksiksiz olarak hazırlaması için hazır ve nâzır bulunmaktadır. Göreve çağrılmamız durumunda, Evrim Ağacı olarak da bu tip bir çalışmayı memnuniyetle yapacağımızı bu vesileyle belirtmek isteriz.
Bu mevzu bir yana, biyoloji müfredatı perspektifinden bakıldığında evrim ile ilgili izlenen genel olarak tutum endişe vericidir. Evrim, biyolojinin omurgasıdır. Bu omurga olmaksızın, biyolojide ele alacağınız kavramları bir bütünlük içerisinde toparlamanız mümkün değildir. Evrim olmaksızın biyolojiye dair şu veya bu konuları, o veya bu kavramları yüzeysel olarak öğrenebilir, öğretebilirsiniz; ancak o konular ve kavramlar arasındaki tarihsel ve nedensel bağlantıyı kurmanız imkansız olacaktır. Belirttiğimiz gibi evrim, anaokulu düzeyinden başlayarak her yaştan insanın öğrenebileceği bir doğa gerçeğidir. Diğer tüm bilim konuları gibi, her türlü siyasi veya dinî ideolojiden bağımsız olarak ele alınabilecek, sıradan bir bilim kanunudur. Bu kanunun nasıl ve neden o şekilde çalıştığını izah eden bilimsel bulgular bütününe Evrim Teorisi, bu teoriyi araştıran ve geliştiren bilim sahasına ise evrimsel biyoloji denir. Evrim, günümüzde sadece temel bilimleri anlamak için kullanılabilecek bir araç değildir; aynı zamanda ekonomi ve mühendislik gibi uygulamalı bilim sahalarında bile aktif olarak kullanılan ve araştırılan bir doğa yasasıdır. Çocuk ve gençlerimizi bu temel doğa yasasını öğretmemek, onların bilimsel algı ve kavrayışını köreltmek, Türkiye'nin zaten çok gerisinde olduğu muassır bilim arenasına erişme potansiyelinden mahrum bırakmak demektir. Evrimin ışığı günümüzde sadece temel bilimleri değil, modern bilimin bütününü aydınlatmaktadır.
Şunu unutmamak gerekir ki gerçekler, müfredattan çıkarıldılar diye yok olmazlar. Bunun bir sonraki adımı olsa şaşırtmayacak olan, kitapların toplatılması, yakılması gibi beşerî ve bilimsel olarak temeli veya anlamı bulunmayan çabalar, bilimsel gerçekleri değiştiremez. Evrim bir doğa yasasıdır. Evrim bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 21. yüzyılda böyle bir gerçeğe sırt çevirmesi, tüm vatandaşlarımız için kabul edilemez ve derinden yaralayıcı olmalıdır. Engizisyon Mahkemesi, Galileo'ya Dünya'nın dönmediğini söylemeye zorladı diye, Dünya dönmeyi bırakmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti (veya herhangi bir diğer ülke) evrimi müfredattan çıkardı diye de evrim süreci durmayacak, yok olmayacaktır. Canlılar değişmeye, doğadaki evrim yasası öğrenilmeye ve öğretilmeye devam edilecektir. Nasıl ki Galileo'nun dudaklarından o meşhur üç kelime, Eppur si muove döküldüyse, ülkemizde ve tüm dünyada evrimsel biyoloji çalışan uzmanların da dudaklarından o üç kelime dökülecektir: Eppur si evolve. Yine de evrimleşiyor...
Evrim Ağacı olarak biz, böyle bir durumda bize düşen sorumluluğu net bir şekilde bilmekteyiz. Her ne kadar evrimin müfredattan çıkarılması bizim açımızdan üzücü olsa da, bir yandan bize daha da önemli bir görev yüklemektedir. Şunun farkına varmalıyız: 21. yüzyılda halkımızı eğitmek için okullara veya devlet desteğine ihtiyacımız bulunmamaktadır. Modern çağın araçları, her yaştan insanı her konuda tam donanımlı bir şekilde eğitebilmek için ziyadesiyle yeterlidir. Evrim Ağacı olarak bizler, bu sorumluluğun ve imkanların bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürecek ve halkımıza başta evrimsel biyoloji olmak üzere bütün modern bilim dallarında bilgiler verrmeyi ve onları eğitmeyi sürdüreceğiz. Bunun ilk adımı olarak, Türkiye'de okutulmasının ideal olacağını düşündüğümüz, lise biyoloji müfredatına uygun, model bir evrim ders serisini YouTube üzerinden ivedilikle hazırlayacak ve tüm ülkemiz vatandaşlarının kullanımına en kısa zamanda sunacağız. Bu içeriklere gelişmelere buradan erişmeniz mümkün olacaktır: https://goo.gl/n8BnO6 (Evrim Ağacı YT Kanalı. Reklam olmaması amacıyla goo.gl ile kısaltılmıştır.)
Halkımıza sözümüzdür: Bilim var olduğu, bu ülkede aydınlanmaya ve modern bilime aç insanlarımız bulunduğu sürece, Evrim Ağacı görevinin başında olacak ve bilimsel aydınlanma meşalesini daha ileri taşımak amacıyla canla başla çalışacaktır.
Bu sözümüz dün de geçerliydi, bugün de geçerlidir, yarın yöneticiler değişip, evrim olması gerektiği gibi müfredata yeniden eklendiğinde de aynen geçerli olacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Alıntı:https://goo.gl/n8BnO6 (Evrim Ağacı YT Kanalı. Reklam olmaması amacıyla goo.gl ile kısaltılmıştır.)

Bu ne yaman bi çelişki
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Hocam şimdi birşey diyeceğim ben yeniyim üstelik siz yetkilisiniz çok çok kusura bakmayın belki beni banlayabilirsiniz zözür diliyorum şimdiden ama daha önceden de görüyorum sürekli dini/ateistik şeyler paylaşıyorsunuz (sürekli derken arada bir) ama bu forumda insanalar destek almak için bulunmuyor mu dinlerini tartışmak için internette bir sürü forum var topluluk var bunları paylaşmanız bu gibi sitelerde tartışmaya kavgaya sebep olabilir. Ben elbette size saygılıyım ama sürekli olarak ateist düşünceleri içeren paylaşımlarınız bazı insanları rahatsız edebilir. Tekrardan kusura bakmayın ben düşüncemi dile getirdim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 13:41)Helper Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Alıntı:https://goo.gl/n8BnO6 (Evrim Ağacı YT Kanalı. Reklam olmaması amacıyla goo.gl ile kısaltılmıştır.)
Bune yaman bi çelişki

Reklam yememek isteyen bakar geçer mantığı yaptım :D

(21-07-2017 Saat: 13:44)Justinn Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam şimdi birşey diyeceğim ben yeniyim üstelik siz yetkilisiniz çok çok kusura bakmayın belki beni banlayabilirsiniz zözür diliyorum şimdiden ama daha önceden de görüyorum sürekli dini/ateistik şeyler paylaşıyorsunuz (sürekli derken arada bir) ama bu forumda insanalar destek almak için bulunmuyor mu dinlerini tartışmak için internette bir sürü forum var topluluk var bunları paylaşmanız bu gibi sitelerde tartışmaya kavgaya sebep olabilir. Ben elbette size saygılıyım ama sürekli olarak ateist düşünceleri içeren paylaşımlarınız bazı insanları rahatsız edebilir. Tekrardan kusura bakmayın ben düşüncemi dile getirdim.

Emin olunki burada kimse düşüncesini dillendirdiği için ceza almaz.İslami forum bölümü varsa benimde düşüncelerimi paylaşma hakkım var. Şimdi ne bileyim Sicim Teorisi gibi birşey paylaşsaydım kimse birşey demezdi. Hatta bakma zahmetine bile girmezlerdi. Ama evrim ile ilgili bir içerik olunca topyekün saldırı. Ben bu milletteki evrim ve Darwin düşmanlığını çözebilmiş değilim. Sağolun iyi forumlar.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 13:44)Justinn Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam şimdi birşey diyeceğim ben yeniyim üstelik siz yetkilisiniz çok çok kusura bakmayın belki beni banlayabilirsiniz zözür diliyorum şimdiden ama daha önceden de görüyorum sürekli dini/ateistik şeyler paylaşıyorsunuz (sürekli derken arada bir) ama bu forumda insanalar destek almak için bulunmuyor mu dinlerini tartışmak için internette bir sürü forum var topluluk var bunları paylaşmanız bu gibi sitelerde tartışmaya kavgaya sebep olabilir. Ben elbette size saygılıyım ama sürekli olarak ateist düşünceleri içeren paylaşımlarınız bazı insanları rahatsız edebilir. Tekrardan kusura bakmayın ben düşüncemi dile getirdim.

Rahatsız olanlar girmeyebilir ya da eğer kuralları çiğnediğini düşünüyorsa raporlayabilir. Herhangi bir kuralı çiğnediğini düşünmüyorum arkadaşın. Evrim Teorisinin müfredattan çıkarılmasının ateistik bir düşünce içerdiği kanısına nereden vardınız onu da anlamadım ama...
atakaj
"I am constantly torn between killing myself or everyone around me."

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 13:51)Ainsworth Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Rahatsız olanlar girmeyebilir ya da eğer kuralları çiğnediğini düşünüyorsa raporlayabilir. Herhangi bir kuralı çiğnediğini düşünmüyorum arkadaşın. Evrim Teorisinin müfredattan çıkarılmasının ateistik bir düşünce içerdiği kanısına nereden vardınız onu da anlamadım ama...
İnsanlarda böyle saçma bir düşünce var. Evrimci herkesi ateist olarak görüyorlar. Emin olunki öyle değil. Birçok evrimci hristiyan,musluman vs. vardır. Buna ülkemizde Prof. Taslaman'ı örnek gösterebilirim ne kadar sevmesemde. Yani evrimi azına alan herkes maymuncu kafirdir gibi bir görüş oluşmuş toplumda.Neyse uzatmayacağım :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Prof.Taslaman desen bile Türkiye'de dalga geçilecek bir kelimedir .
Bana ulaşmak için / http://english.10tl.net

MybbPHPVB.NETHTMLCSS MySQL                                    

Eğer eleştiriden korkuyorsanız, dünyadan hiçbir şey yapmadan geçip gideceksiniz demektir. 
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 13:57)Murat#Baykam Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Prof.Taslaman desen bile Türkiye'de dalga geçilecek bir kelimedir .

Bende sevmiyorum fakat yaptıklarını takdir ediyorum diyebilir. Şuan benim tek bildiğim şey Türkiye'nin islamdan çıkışı olmadığıdır. Ama Prof. Taslaman islamla evrimi birleştirirse en azından cahillik seviyesi düşer.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Konuya yorumumu yazayım; "cihat in, evrim out" bkz;

Kod:
https://onedio.com/haber/milli-egitim-bakani-ismet-yilmaz-acikladi-cihat-ve-15-temmuz-yeni-mufredata-girdi-777788
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Evrim ne zaman müfredata girdiki çıksın?
Denetleme Ekibi Lideri: 22-06-2018 -  ....
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 14:27)RebelBoss Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Evrim ne zaman müfredata girdiki çıksın?

Biyoloji'de cumhuriyetin başından beri var. Araştırırsan Atatürk'ün bu konuda uğraşlar verdiğini görürsün. Çok fazla tarihi kayıt yok ama.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Cihad kelimesinden neden rahatsız oldunuz ?
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

Hakk’ın tesisi için çalışmamakla Batıl’ın hakimiyeti için çalışmak arasında fark yoktur.

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN

TÜM KONULARIM

Başaɾının içeɾiğindeki en önemli, biɾicik malzeme, insanlaɾla nasıl geçineceğini iyi bilmektiɾ. / Theodore Roosevelt
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 15:10)L34DRi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Cihad kelimesinden neden rahatsız oldunuz ?

Savaş öğretisi.Bir bilimsel olgunun çıkarılıp cihadın eklenmesi tamamen saçmalıktır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 15:14)Tardis Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(21-07-2017 Saat: 15:10)L34DRi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Cihad kelimesinden neden rahatsız oldunuz ?

Savaş öğretisi.Bir bilimsel olgunun çıkarılıp cihadın eklenmesi tamamen saçmalıktır.

Cihad kelimesinin kökenini ve İslam'daki yerini araştırın. Kelimenin anlamını bilmeden rahatsız olmak bilimsel bir davranış mı ? Siz ornitorenk'ten de rahatsız oluyor musunuz ?
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

Hakk’ın tesisi için çalışmamakla Batıl’ın hakimiyeti için çalışmak arasında fark yoktur.

TÜM KONULARIM

Başaɾının içeɾiğindeki en önemli, biɾicik malzeme, insanlaɾla nasıl geçineceğini iyi bilmektiɾ. / Theodore Roosevelt
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Sorun cihatın müfredata girmesi değil, girmesi iyi bir şey hatta. Cihatı tam anlatmayacaklar. Talkan ve Curcan olaylarından söz eden hiç kimse olmayacak. İslam ordusunun Türklere yaptığı katliamları, Osmanlı'nın batı saldırılarına karşı tüm müslüman ülkelere cihat çağrısı yaptığını ama hiçbirisinin sallamadığını, üzerine İngiliz-Fransız-Amerikan gazı ile arkadan bizi vurduklarını anlatmayacaklar.
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 15:15)L34DRi Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Cihad kelimesinin kökenini ve İslam'daki yerini araştırın. Kelimenin anlamını bilmeden rahatsız olmak bilimsel bir davranış mı ? Siz ornitorenk'ten de rahatsız oluyor musunuz ?

Hocam biz görüyoruz bunları okulda. Yani müfredatın değişmesi bizi etkiliyor. Bunu en iyi biz biliriz.Din uğrunada olsa savaştır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 15:16)Ainsworth Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Sorun cihatın müfredata girmesi değil, girmesi iyi bir şey hatta. Cihatı tam anlatmayacaklar. Talkan ve Curcan olaylarından söz eden hiç kimse olmayacak. İslam ordusunun Türklere yaptığı katliamları, Osmanlı'nın batı saldırılarına karşı tüm müslüman ülkelere cihat çağrısı yaptığını ama hiçbirisinin sallamadığını, üzerine İngiliz-Fransız-Amerikan gazı ile arkadan bizi vurduklarını anlatmayacaklar.

Çok ciddi tarih eksikliğiniz var. Buradan anlatamam bir kitap okumanızı tavsiye ederim.
izzeddinkassam2.jpg

http://www.yenisafak.com/yazarlar/hayrettinkaraman/araplar-bizi-arkam%C4%B1zdan-vurdu-mu-14826
http://www.turkish-media.com/forum/topic/74444-araplar-bizi-arkadan-vurmadi/
0981%20FIRAVUNkck.jpg
Bu kitabı okuyun. Okuduktan sonra Türkler Türkleri arkasından vurdu Türkün dostu yok der misiniz ?

(21-07-2017 Saat: 15:16)Tardis Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(21-07-2017 Saat: 15:15)L34DRi Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Hocam biz görüyoruz bunları okulda. Yani müfredatın değişmesi bizi etkiliyor. Bunu en iyi biz biliriz.Din uğrunada olsa savaştır.

Hala yanılıyorsunuz. Cihad din uğruna savaş anlamına da gelmez.

https://www.youtube.com/watch?v=1sIQ0XOSNkA
https://sorularlaislamiyet.com/cihad-ne-demektir-bazi-kimselerin-cihadi-kutsal-savas-olarak-aciklamalari-nedendir

Yoldan taşı kaldırmak, bir yetimin başını okşamak, bilimsel bir çalışma yapmak Afrika'daki açlığın bitmesi için 1 kişiyle konuşmak bile Allah rızası için yapılıyorsa cihaddır.

Yıllardır cihad yapıyorum daha 1 kişi öldürmedim. Yaralamadım da. Hatta kötü söz bile söylemedim.

NOT: Verdiğim sitedekilerin diğer konuşma ve yazılarına kefil değilim.
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

TÜM KONULARIM

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Doğrusunu söyleyin de feyz alalım hocam?

Edit; Benim bildiğim şekilde anlatayım:

Tarih kitaplarında okutulmaz, tarih bölümlerinde söylenmez, sorsan tarihçilere, şöyle derler: Aslında Türkler Çinlilerle savaşırken yardıma gelmiş Araplar, sonra Türkler Araplara karşı sempati beslemiş, İslam'a yönelmişler ama sonrasında birtakım istenmeyen olaylar meydana gelmiş, bunun üzerine bu savaşlar yapılmış, o kadar da kötü şeyler olmamış canıııımm..

Bütün Türk tarihindeki olaylar kötü, savaşlar şiddetli, vurdular kırdılar gerçek, bir tek Türkleri Arapların katletmesi gerçek değil. 100000'e yakın Türk'ten bahsediyoruz. Kılıçsız silahsız bazıları da pes etmiş. On binlerce insan köle ve cariye yapılmış. Ama bu sayılmaz. Niye? Araplar iyi ya? Cici ya? Din kardeşimiz ya? Hayret. Bu kadar da üstü örtülmez ki böylesi olayların.
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 15:59)Ainsworth Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Doğrusunu söyleyin de feyz alalım hocam?

Tarih kitaplarında okutulmaz, tarih bölümlerinde söylenmez, sorsan tarihçilere, şöyle derler: Aslında Türkler Çinlilerle savaşırken yardıma gelmiş Araplar, sonra Türkler Araplara karşı sempati beslemiş, İslam'a yönelmişler ama sonrasında birtakım istenmeyen olaylar meydana gelmiş, bunun üzerine bu savaşlar yapılmış, o kadar da kötü şeyler olmamış canıııımm..

Bütün Türk tarihindeki olaylar kötü, savaşlar şiddetli, vurdular kırdılar gerçek, bir tek Türkleri Arapların katletmesi gerçek değil. 100000'e yakın Türk'ten bahsediyoruz. Kılıçsız silahsız bazıları da pes etmiş. On binlerce insan köle ve cariye yapılmış. Ama bu sayılmaz. Niye? Araplar iyi ya? Cici ya? Din kardeşimiz ya? Hayret. Bu kadar da üstü örtülmez ki böylesi olayların.

(21-07-2017 Saat: 15:38)L34DRi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok ciddi tarih eksikliğiniz var. ... bir kitap okumanızı tavsiye ederim.
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

TÜM KONULARIM

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-07-2017 Saat: 16:48)L34DRi Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(21-07-2017 Saat: 15:59)Ainsworth Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Doğrusunu söyleyin de feyz alalım hocam?

(21-07-2017 Saat: 15:38)L34DRi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok ciddi tarih eksikliğiniz var. ... bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

Malum referandum için "Evet demek farzdır" diyen birisi mi biliyor doğrusunu hocam? Bu konuda eksiğim olduğunu biliyorsanız doğrusunu da biliyorsunuzdur. Paylaşın, yanlışlarımı düzeltin de feyz alalım.
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping