Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows XP Kısa-Yararlı Bilgiler
Her ne kadar WindowsVistadan sonra Windows XP nin pabucu dama atılsada Windows XP halen kullanıcı potansiyelini elinde tutmakta.
Windows XP’yi kullanmaya devam edeceklerin işini kolaylaştıracak dört püf noktası, emektar işletim sisteminin ışıldadığı anlar yaratabilir.

RESİMLERİ TEK HAREKETLE TOPLUCA İSİMLENDİRİN:

Dijital kameradan aktarılan resimler eğer kamera üzerindeyken isimlendirilmemiş ise bilgisayara transferedildiğinde “100_1345.JPG” gibi sayısal ifadeler ile isimlendirilir. Bir sürü sayısal isimle karşılaşıp, daha sonra resimleri teker teker kontrol ederek isim değiştirme işlemi külfetli olduğu için XP bu sorunu toplu şekilde isim değiştirerek çözüyor.
Bunun için isimlerini değiştireceğiniz resimlerin hepsini seçili duruma getirip daha sonra seçilen isimler üzerinde sağ tıklayarak örneğin; “lise mezuniyet” şeklinde bir isim vermeniz yetiyor. Seçilen bu isim tüm resimlere aynı anda verilip sonuna numaralar eklenerek sıralanıyor.

TÜM KLASÖRLERİ İÇERİĞİNİ AYNI ŞEKİLDE GÖSTERMEYE AYARLAYIN:

Windows XP, Windows Explorer ile açılan klasörlerdeki görünümün nasıl olacağını sizin yerinize tahmin ederek işi kolaylaştırıyor. Windows Explorer ile açtığınız “belgelerim” ya da “resimlerim” içindeki klasörlere ait görüntüleme şeklinin, diğer klasörlerde de aynı şekilde olmasını istiyorsanız bunu bir kaç basit adımda sağlayabilirsiniz.
Bunun için, öncelikle “Başlat” menüsünden “Belgelerim” klasörüne girilmesi gerekiyor. Burada üstteki menü seçeneklerinden “Klasörler” menüsünün sağında bulunan “Görünüm” seçeneği seçilir ve dosyaların görüntülenme şekli belirtilir. Bu işlemden sonra menü seçeneklerinden Araçlar seçilip buradan “Dosya seçenekleri” sekmesi işaretlenir ve beliren pencerede tekrar “Görünüm” seçilerek “Tüm klasörlere uygula” seçimi ile işlem tamamlanır.
Bu şekilde yapmış olduğunuz görüntüleme seçeneği tüm klasörlerinize uygulanır ve ayrı ayrı görüntüleme ayarları yapmak zorunda kalınmaz.

MİSAFİR KULLANICI HESABI İLE SINIRLI KULLANIM:

Windows XP’nin sağladığı bir diğer olanak bilgisayarınızda geçici bir süre çalışacak kişi ya da sınırlı kullanım haklarına sahip olmasını istediğiniz bir kullanıcı için “Misafir kullanıcı hesabı” yaratmak. Bu hesabı yaratmak için; Başlat menüsünden, “Ayarlar” buradan da “Denetim Masası” sekmesi seçilir.
Ardından “Kullanıcı Hesapları” ikonunu çift tıklanarak kullanıcı hesapları ayarlarının yapıldığı pencere açılır. Bu pencerede “Değiştirmek için hesap seçiniz” ibaresinin altında bulunan kısımdan “Misafir kullanıcı hesabı” etkinleştirilir.
Bu hesabı kullanarak bilgisayarı açan kişi sabit diskinizde bulunan şifre korumalı dosyalara erişemez, Program yükleyip, kaldıramaz. Etkin hale getirilen hesabın daha sonra etkinliğinin kaldırılması için yukarıda sayılan adımların tekrar edilmesi ve en son işlem olarak da etkinliğin kaldırılması seçilmelidir.

SABİT DİSKİMİZİ DÜZENLİ TUTALIM:

Windows XP’de bulunan sabit disk birleştirme özelliği, sabit disk üzerinde yapılan işlemler sonrasında dağınık halde bulunan dosya parçalarını tekrar yanyana getirir ve böylece diskin işlem yaparken daha performanslı olmasını sağlar.
Belirlenen zamanlarda otomotik olarak gerçekleşmesi ayarlanabilen özellik için sırasıyla; başlat menüsünden “Ayarlar”, “Denetim Masası” seçilir. Denetim masası açıldığında “Performans ve Bakım” ve ardından “Zamanlanmış Görevler” seçilir. Zamanlanmış görevler çift tıklandığında karşınıza bir görev sihirbazı çıkar.
Bu pencerede “İlerle” ve ardından da “Gözat” seçeneği seçilir. Bu işlemlerden sonra arama penceresi açıldığında “Dosya adı” kısmına “%systemroot%\system32\defrag.exe” yazılarak “Aç” seçilir. Bu işlemden sonra disk birleştirme işleminin ne sıklıkla, hangi dönemlerde yapılacağına dair seçimler yapılarak sihirbaz üzerinde ilerlenir.
Bu noktada dikkat edilecek konu; disk birleştirme işleminin yoğun olmayan saatler içerisinde yapılmasının seçilmesidir. Sihirbazın sonunda çıkan “Gelişmiş özellikleri aç” ibaresinin yanında bulunan kutucuk işaretlenerek işlemin bu kısmı bitirilir. Ardından açılan “ Gelişmiş özellikler” penceresinde diskin hangi bölümünün birleştirileceği seçilir ve işlem tamamlanır.
Eş zamanlı bir disk düzenleme gerçekleştirmek isterseniz;
Başlat=>Çalıştır=>dfrg.msc komutuyla disk birleştiricisine ulaşabilirsiniz.
Alıntıdır.
Bkz:https://payyor.com/p-windows-xp-kisa-yararli-bilgiler.html
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Kaynak bu olması lazım o değil
https://payyor.com/p-windows-xp-kisa-yararli-bilgiler.html
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Düzelttim hocam.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
xp kullanan kaldı mı ki
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Muakkak kalmıştır.çünkü xp 'nin performansı yüksek ve sistem gereksinimleri düşük olduğu için. ve oyunlarda daha iyi fps alabiliyorsunuz. (Windows 7'den daha iyi olduğu kesinde)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-05-2017 Saat: 17:58)Hulevoftion Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Muakkak kalmıştır.çünkü xp 'nin performansı yüksek ve sistem gereksinimleri düşük olduğu için. ve oyunlarda daha iyi fps alabiliyorsunuz. (Windows 7'den daha iyi olduğu kesinde)

Daha iyi olduğu felan yok.Az ram ve işlemci tüketiyor.Ayrıca daha iyi olsa Microsft xp'nin desteğini kesmez.
Windows 7 den daha mı iyi :D Güldürdün.Windows 7 de giderilen güvenlik açıkları,gelen araçlar,birçok çeşitli eklenti boru mu karedşim ? .Xp'nin performansı yüksek değil.Eğer şuan ki bunu yazdığım bilgisayar gibi 512mb ram'ın olursa onunda performansı düşük kalır.
Ayrıca yeni nesil işletim sistemleri yenil nesil bilgisayarlara ihtiyaç duyar.Gidipte 2010 model bilgisayara w10 kurarsan yavaş kasıyor dersen bu kesinlikle senin sıkıntın.Şayet benim bilgisayarım windows 10 gümbür gümbür çalışıyor.Daha iyi fps alma işide hikaye kardeş.Rama binen yük azalır ondan belki artış olabilir.Bunu windows 7 de işlemleri kapatarak game booster kullanarakta yapabilirsin.Şayet ben şuan windows'un 2001 den beri çıkardığı resmi pc işletim sistemlerini,linux tabanlı işletim sistemlerinin hepsini kullandım.Oyunlarda değişen birşey yok
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Performans olarak konuştum ben,windows 7 çok ram tüketiyor.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-05-2017 Saat: 18:18)Hulevoftion Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Performans olarak konuştum ben,windows 7 çok ram tüketiyor.

200 mb ram ? Kardeş kafana felan birşey mi düştü windows 7 çok mu ram kullanıyor ?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Tek çekirdek işlemci 2 gb ram gibi bilgisayarlarla windows yavaş diye gelmeyin :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Arkadaşlarıma sorduğumda hep şu cevabı alıyorum. "Windows 7 Çok ram tüketiyor." Şahsen ben windows 7 starter kullanıcısıyım. ve arada sırada fazla ram tüketiyor. Ama Güzel bir işletim sistemi,ona lafım yoktur,ben sadece çok ram tükettiğini belirtmek istemiştim. onuda arkadaşlarımdan duydumda size söyledim. kötü bir niyetim yok hocam :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Sistem bilgilerini,işlem listesini,başlatıcı ve kernel kayıtlarını bana atarsan sistemi windowsun değilde alt hizmetlerin yorduğunu sana gösterebilirim.Baş olarak windows update :) Saf bir windows 7 nin kullandığı ram 150-200 mb dir.

O01Q5Q.png
Bu bilgisayarla bile problemim yok.Bence sorun sende windowsta değil.2004 model işlemci ddr2 400 mhz ram :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bende,1 gb ram ile chrome çok geç açılıyor.bu konuda sıkıntım felan olursa sana danışmaktan çekinmem :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-05-2017 Saat: 18:30)Hulevoftion Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bende,1 gb ram ile chrome çok geç açılıyor.bu konuda sıkıntım felan olursa sana danışmaktan çekinmem :)

1 GB ram varsa Chrome yorar biraz bilgisayarı.Opera Mini felan var araştır derim.Sorun olursa tabikide yazabilirsin
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-05-2017 Saat: 18:30)Hulevoftion Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bende,1 gb ram ile chrome çok geç açılıyor.bu konuda sıkıntım felan olursa sana danışmaktan çekinmem :)

Chrome en çok ram yiyen tarayıcıdır. Hızlı olmasının nedeni çok ram yemesidir ama düşük performanslı bilgisayarlarda ters tepiyor. Dediği gibi Opera tavsiyemdir.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Operayı yükledim,güzel programmış. hemen alıştım. öneriniz için teşekkürler.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping