Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çin’de Yürürlüğe Giren Siber Güvenlik Yasası Halimize Şükrettiriyor
#1
Şikayet edilen pek çok ülkenin siber güvenlik yasaları, Çin’de yürürlüğe giren yeni uygulamaların yanında son derece hafif kalıyor. Şimdiye kadar internet hukuku eleştirilen ülkelerin yasalarını mumla aratan Çin, Siber Güvenlik yaptırımlarına değil uymamak, bunu yapmayı düşünmek bile suç.

Çin Hükümeti'nin onayladığı yasalar kullanıcıları, kurumları, sosyal gurupları farklı yaptırımların kıskacına alıyor. Bunlardan bir tanesi “anonim” hesap açamamak. Gerçek ve tüzel kullanıcılar hiçbir şart altında “anonim” hesaplar açamayacaklar. Açanlar ve bu hesapları kullanarak görüşme yapanlar ya da işlerini yürütmeye çalışanlar cezalandırılacaklar. Bu karara göre geçek kişiler genel kullanıcıları kapsarken, kullanıcıların bu kavramdan uzak; belli bir amacın gerçekleştirilmesi maksadıyla bir araya gelmiş olan kişilerin meydana getirdikleri kişi topluluklarına da izin verilmeyecek. İnternet üzerinde açılması gereken grupların hepsi gerçek kişilerin hesaplarından farklı olamayacak.

HRW ya da Human Rights Watch olarak bilinen kuruluşun haberine göre, yeni siber yaptırımlarla Çin’de Sosyalist Rejim hakkında her hangi bir kanalda ya da mecrada fikir beyan etmek de yasaklandı. Milli birliği ve bütünlüğü bozacak tüm söylemler hemen cezalandırılacak. Bu cezaların en hafifi aylarca hapis yatmakla başlayabilecek. Çin’in ekonomisi hakkında internet üzerinde görüş beyan eden gazetecilerin tutuklu olması da HRW’nin habere eklediği örnekler arasında yer alıyor.

Bu arada Çin’de ***grafik içerik, kumar veya dedikodu sitelerine girenlere üye olanlara ya da benzeri yayın yapmayı planlayanlara veya teşebbüs edenlere de ağır cezaların uygulanacak. Çin internet üzerinden yayın yapmak isteyen kurum ve kuruluşlara “internette yayın yapabilir” lisansı almalarını da şart koşuyor. Bu lisansa sahip olmayanların internet üzerinde bakkal bile açmalarına müsaade edilmiyor. Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Sina Weibo’da artık yalan haber yapmak, trollemek, siber kabadayılık yapmak ve benzeri paylaşımlarda hemen tutuklanmakla sonuçlanacak.

Yeni siber güvenlik yasalarıyla Çin, artık bildiğimizden ya da duyduğumuzdan çok daha sıkı internet kurallarını hayata geçiyor. Çin'de VPN servisleri çalışmıyor. Onun için pek çok popüler sosyal medya ve haber sitesine giriş yapabilmek mümkün değil.

Çin'de Yasak Olan Siteler

Facebook, Tweeter, Xing, Wordpress, Myspace, Blogspot, Youtube gibi sitelere yıllardır Çin'de giriş yapılamıyor. Bu sitelerin hükümet tarafından hazırlanmış "milli alternatifleri" bulunuyor.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiEn Güncel Paylaşım Platformu ! -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping