Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
postfix ile posta yönetimi
#1
konu.jpg
Elektronik Posta (E-Mail, E Mail, E Posta)

Elektronik posta (e-posta) ya da elektronik mektup (elmek), kullanıcıların elektronik ortamda yazdıkları ve birbirlerine gönderdikleri iletilere verilen addır. Elektronik posta, bugün dünya üzerinde milyonlarca insanın çok düşük maliyetle, hızlı bir biçimde iletişim kurmasını sağlar.

E-postanın geçmişi

Elektronik ileti göndererek iletişim kurmanın ilk örnekleri 1969 yılında AUTODIN adlı kuruluşta görülmüştür. Ancak ona yakın bir zamanda başka bir kuruluş olan SAGE'nin elinde de benzer bir altyapı olduğu bilinmektedir. Kullanıcıların aynı bilgisayar üzerinden farklı adlarla iletişim kurmaları ise Ray Tomlinson'ın 1972 yılında @ (çengelli a ya da kuyruklu a olarak bilinir) işaretini kullanmaya başlamasıyla ortaya çıktı.

Günümüzdeki kullanımı

Elektronik postalaşmada karşılaşılan en büyük sorun yığın iletilerdir.

Günümüzdeki e-posta adresleri kullanıcı@sunucu.com biçimindedir.

Bir e-postada iki bileşen vardır:
Üstbilgi - İleti özeti, gönderen, alan ve iletiye ilişkin diğer bilgiler
E-posta bedeni - Burada iletinin kendisi ve genel olarak kullanıcı imzası yer alır
Öte yandan e-postada 4 önemli alan vardır:
Gönderen ya da Kimden - İletiyi gönderenin adresi ve adı
Alıcı ya da Kime - İletiyi alanın adresi ve adı
Konu - İletiyi özetleyen birkaç sözcük
Tarih - İleti gönderildiğindeki yerel tarih ve saat

Diğer alanlar:
KK (İngilizcesi CC) - Karbon Kopya gönderilen iletinin başka hangi alıcılara gönderileceğini belirtir
GKK (İngilizcesi BCC) - Gizli Karbon Kopya ya da Kapalı Karbon Kopya alanına yazılan adreslerin sahipleri, o iletinin başka kimlere gönderildiğini göremez.
Ücretsiz e-posta adresi sağlayıcıları

http://www.gmail.com - Gmail.com (davetiye ile)
http://mail.yahoo.com - Yahoo!
http://hotmail.com - Hotmail İngilizce
http://www.hotmail.com.tr - Hotmail Türkçe
Mynet | Haber, Oyun, Video, Spor, Burçlar ve fazlası sizin için burada - Mynet.com.tr


İlk gönderilen e-postada ne yazıyordu?

Roy Tomlinson ilk e-posta gönderen kişi olarak internet tarihine geçmiştir. Tomlinson özel olarak e-maili geliştirmekle görevlendirilmemişti ama MIT'ın ARPANET projesi (İnternetin öncüsü) için kullanışlı uygulamalar üzerinde çalışıyordu. E-posta fikri üzerinde çalışmaya başladı çünkü iyi bir fikir olduğunu düşünüyordu.

Yan yana duran iki bilgisayar arasında gönderilen ilk mesaj elektronik haberleşme için küçük ama önemli bir adımdı. Tomlinson ilk mesajın içeriğini tam olarak hatırlayamıyor ama muhtemelen "testing 123" ya da "QWERTYUIOP" (klavyenin üst sırasındaki harfler" olduğunu belirtiyor.

Spam (istenmeyen posta) kelimesi nereden geliyor?

Spam teriminin İngiliz Komedi grubu Monty Pyton'un bir skeçinden geldiğine inanılıyor. Aslen konserve jambon anlamına gelen Spam kelimesi yukarıda videosu bulunan skeçte bolca kullanılıyor. Skeçte aşçı teyze tüm yemeklerin içinde spam olan bir menü sayıyor. Sonunda Vikingler de "spam, spam, spam" nidalarıyla olaya katılıyorlar.

Videoda da olduğu gibi spam yani istenmeyen postalar kullanıcıların posta kutusuna doluşuyor. Kullanıcılar normal postalardan çok spam mail alıyorlar.

En yaygın E-posta şifresi nedir?

Tüm zamanların en popüler e-mail şifresi "123456". 2009'da 10.000 mail adresinin şifrelerinin ortaya çıkması ve Gawker'ın hacklenmesi ile ortaya çıkan bu istatistik değerli postalarımızı korumada pek de yaratıcı olmadığımızı gösteriyor.


Mors alfabesinde @ işaretini nasıl yapılıyor.

20. yüzyılda e-postanın popülerliği oldukça artmış olmasına rağmen @ işareti 2004 yılına kadar mors alfabesinde kendine yer bulamadı. @ işareti mors alfabesindeki A ve C harflerinin karşılıklarının birleştirilmesi ile yapılıyor: Kısa - uzun - uzun - kısa - uzun - kısa

Elektronik posta nasıl yazılır?

İngilizce elektronik posta, e-mail, email, Email, E-Mail hatta eMail gibi pek çok şekilde yazılıyor. Çoğu İngilizce sözlük tireyi atarak "email" şeklinde yazmaya başladı. TDK'nın sözlüğüne e-posta olarak geçen elektronik posta Türkçede de oldukça farklı şekillerde yazılıyor: e-posta, eposta, E-posta, epost vb. Tabii bunların yanında İngilizcesini de farklı şekillerde kullananlar çok: mail, meil, emeil, meyil, meıl, maıl...

@ İşaretine ne ad veriliyor?

İngilizce "at" işareti ya da sembolü olarak biliniyor. Türkçe'de de İngilizce okunuşu olan "et" kullanılıyor. Başka dillerde ise daha anlamlı adlar verilmiş.
Felemenkçe de "apestaart" (maymun kuyruğu) deniyor.
İsveççe de "snabel-a" (Fil kuyruğuyla beraber A harfi) deniyor.
İtalyanca'da ise "chiocciolina" (küçük salyangoz) deniyor.
Diğer diller de "fare kuyruğu", "uyuyan kedi", "küçük ördek", "köpek", "kurtçuk" gibi takma atlar kullanılıyor.

Uzaydan ilk e-posta ne zaman gönderildi?

Uzaydan gönderilen ilk e-posta 1991 yılında STS-43 Atlantis uzak mekiğinin ekibi tarafından gönderildi. Apple'ın Macintosh Portable bilgisayarı ile AppleLink yazılımını kullanan ekip eposta ile şu mesajı gönderdi.

"Merhaba Dünya! STS-43 ekibinden selamlar. Bu uzaydan gönderilen ilk AppleLink. HARİKA vakit geçiriyoruz, keşke siz de yanımızda olsaydınız...
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçieXpertBoss -

Online Shopping App