Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Robbie Williams Kimdir?
#1
220px-Robbie_Williams_Cannes_2015.jpg
Robert Peter "Robbie" Williams[1] (doğum 13 Şubat 1974; Stoke-on-Trent), aynı zamanda pop grubu Take That'in üyesi olan İngiliz şarkıcı ve söz yazarıdır.
1990'ların ilk yıllarında bir parçası olduğu Take That grubu ile eşzamanlı olarak tanınmaya başladı. Daha sonra yaşanan çeşitli anlaşmazlıklar, 1995'te gruptan ayrılarak solo kariyerine başlamasına sebep oldu. Gruptan ayrıldıktan sonraki dönemde yaşantı biçimi dolayısıyla içki ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele ettiği zor zamanlar geçirdi.[2] Basında yer alan haberler kariyerinin bittiğini söylüyordu[2] ve 1997'de Life Thru a Lens ismiyle çıkardığı ilk albümü, içki ve uyuşturucu ile savaşına devam ettiği bu dönemde rehabilitasyon merkezinden izin alıp albümün ikinci single'ı "Lazy Days"in klibinde yer almasına rağmen, İngiltere dışında hiçbir kayda değer başarı gösteremedi. İngiltere'de de promosyon raflarına düşmesi uzun sürmedi. Albümden çıkan 3 single ile de kayda değer bir başarı kazanamadığında plak şirketinin onun geleceği hakkındaki endişeleriyle karşılaştı. Daha sonra, Birleşik Krallık listelerinde en çok satış yapan single olacağından haberi olmadığı bir parçayı, Angels'ı 4. single olarak piyasaya sürdü. 2005 senesinde BRIT Ödülleri'nde, halk oylaması sonucunda son 25 yılın en iyi şarkısı seçilecek olan bu şarkı müzik piyasasındaki basamakları hızla tırmanmaya başlamasını sağladı.
Kariyerinin devamında birçok liste başı tekli ve albüm çıkaran Williams 2001 senesinde kendisini sadece bir pop yıldızı olmaktan çıkaracak Swing When You're Winning albümünü Frank Sinatra'nın albümlerini kaydettiği Capitol stüdyolarında kayda alıp piyasaya sürdü. Bu albümde bazı swing ve jazz müziği klasiklerini seslendirdi. Albümdeki parçaları seslendirdiği Royal Albert Hall konseri ile en büyük hayallerinden birini gerçekleştirmiş oldu ve 2002 senesinde EMI müzik şirketi ile 6 albüm için 80 milyon poundluk bir anlaşmaya imza attı.[3] Bu Birleşik Krallık müzik piyasasının en yüksek anlaşması olmuştu.[4]
Birleşik Krallık müzik tarihinde en çok satan solo sanatçı ve aynı zamanda solo kariyerinde dünya çapında 57 milyon kayıttan fazla satan ender şarkıcılardandır. Latin Amerika'da yabancı sanatçılar arasında en iyi satan ünvanına da sahip oldu. Birleşik Krallık'ta en çok satan 100 albüm içerisinde 6 albümü bulunur. Ayrıca 17 kez BRIT ödülü ile onurlandırılan Williams bu ödülü en çok kazanan sanatçıdır. 8 adet ECHO ödülüne layık görülmüştür. 2004 senesinde ise "1990'ların En Mükemmel Sanatçısı" olarak oylandıktan sonra UK Music Hall of Fame listesine dahil olmuştur.
Yaşam öyküsü
1974-89: Gençlik yılları
Williams, Peter ve Janet Williams'ın oğlu olarak Stoke-on-Trent bölgesinde 13 Şubat 1974 tarihinde dünyaya geldi. Annesi ve stand-up komedyeni babası Peter "Parp" Conway, Williams 3 yaşındayken ayrıldı.[5] Bu yüzden Williams ve ablası Sally anneleri Janet ile birlikte büyüdü. Büyüdüğünde Stoke-on-Trent'teki Mill Hill ilkokuluna[6], ardından Tunstall bölgesindeki Aziz Margaret Ward Katolik Okulu'na giderek öğrenimine devam etti.[7] Bunun yanında Tunstall'daki UKDDF dans okuluna katıldı ve birkaç okul oyununda oynadı. Bu oyunlar içerisinde kendisinin en büyük rolü olan, İngiliz müzikali Oliver!'in Artful Dodger karakterini canlandırdı. Lise yıllarında başarısız bir öğrenci olan Williams 16 yaşında çift-cam satış elemanı olarak işe başladı;[5] ama annesinin gazetede bir erkek müzik grubu kurulacağına dair bir ilan görüp onu teşvik etmesiyle Take That grubuna dahil oldu.[5][8]
1990-95: Take That devri

Ana madde: Take That

1990 senesinde, onaltı yaşındaki Willliams Take That'ın en genç üyesi olarak gruba katıldı. Take That: For the Record belgeseline göre annesi grubun yeni bir erkek üye aradığı ilanı okudu ve onu bu seçmelere girmeye teşvik etti. Grup üyesi ve arkadaşı Mark Owen ile Nigel Martin-Smith'in yaptığı röportajda buluştu. Grubun popülaritesinin arttığı dönemlerde, Williams dışa dönük elemanı ve grubun jokeri olarak biliniyordu. Şarkı sözlerinin çoğunun Gary Barlow tarafından yazılıp seslendirilmesine rağmen, "I Found Heaven", "Everything Changes" ve grubun ilk top on hiti "Could It Be Magic" parçalarında lider vokallik yaptı. Bir süre sonra, Martin-Smith ile grup üyelerinin sınırlayıcı kuralları üzerine çelişkiye düştü ve daha fazla alkol ve kokain kullanmaya başladı.
1995 Temmuz’unda, grubun MTV Europe Music Awards performansından önceki gece aşırı doza yakın uyuşturucu aldı ve bu Williams'ın uyuşturucu bağımlılığı sorunu konusunu kızıştırdı. For the Record belgeseline göre, Barlow'un önündeki lider vokal olamaması ve Nigel Martin-Smith ile uyuşmayan müzikal fikirleri onu mutsuz etti. Çünkü grubun genel baladlarındaki hip hop ve rap çelişkisini keşfetmeyi arzuluyordu. Barlow röportajlarında Williams'ı yaratıcı giriş tekliflerinden vazgeçirmeye çalıştığını ve kısmen başarılı olduğunu açıkladı. Williams'ın grup yönetimiyle ilgili anlaşmazlıklarının yanı sıra, Jason Orange'ın saldırgan davranışlarının artması da problem oluşturuyordu.
Orange ve Barlow, Martin-Smith ile iç sorunlar hakkında yüzyüze geldiler. Çünkü onlar, turnedeyken ve bunun sonrasında olası bir Amerika turnesi varken, yeri doldurulamayacak olan Williams'ın gruptan ayrılmasını istemiyorlardı. Son turne provalarından birinin başladığı dönemde, grup Williams ile onun tutumu ve turneyi o olmadan yapmak istedikleri hakkında yüz yüze görüştü. Williams gruptan ayrılmayı kabul etti. Bu, 12 yıllığına son kez onların birlikte olduğu zamandı. Williams'ın ayrılışına rağmen, Take That Nobody Else Tour turnesini dört grup üyesi ile tamamladı. 13 Şubat 1996'da, Williams'ın yirmi altıncı doğum gününde, grup dağıldı.
Kısa bir süre ardından, Williams Glastonbury Festivali'nde Oasis ile parti basını tarafından fotoğraflandı. Ayrılışını izleyen dönemde, Williams'ın bilinen solo kariyeri yapma planları talk showların ve gazetelerin konusu haline geldi. Ve George Michael ile Fransa'da partideyken görüldü. Bununla beraber, Take That kontratının bir maddesinde grup resmen dağılana kadar Williams'ın herhangi bir materyal yayımlaması yasaklanmıştı. Daha sonra Marth-Smith, Williams'a dava açtı. Ve heyet Williams'ı 200.000 dolar ödemeye mecbur bıraktı. Solo kariyerine dair çeşitli yasal savaşlardan sonra, Williams BMG kontratından muaf tutulmayı başardı. 27 Haziran 1996'da Williams Chrysalis Records ile anlaşma imzaladığını resmi olarak duyurdu.
1996-98: Life Thru a Lens ve I've Been Expecting You
Take That'den ayrıldıktan sonra solo kariyerine 1996'da George Michael'ın Freedom şarkısını yeniden yorumlayarak başladı. TekliUK Singles Chart'ta iki numaraya kadar yükseldi.[9] Bu George Michael'ın orijinal şarkısından 26 sıra yüksekti.
Kederli bir döneminden sonra kendi yolunu bulmaya çalıştı, aynı yılın mart ayında Londra'daki Maison Rouge stüdyolarında yeni albüm kayıtlarına başladı. Guy Chambers'la tanıştıktan kısa süre sonra, solo kariyerine başlangıç albümü Life Thru A Lens'den çıkacak olan ilk teklisini yayımladı, Old Before I Die. Williams şarkıyı Eric Bazilian ve Desmond Child ile ortaklaşa yazmıştı. Tekli 1997 senesinin nisan ayında piyasaya sürüldü. Birleşik Krallık listelerinde ikinci sıraya yükseldi.[9] Bununla birlikte uluslararası listelerde hiç önemsenmedi. İkinci teklisi, "Lazy Days", 1997'nin ortalarında piyasaya sürüldü. Bulunduğu rehabilitasyon merkezinden izin alarak teklinin klibini çekmeye gitti. Ama promosyon yapılmadığı için, tekli Birleşik Krallık listelerinde sekizinci sıraya çıkmasına rağmen,[9] diğer Avrupa listelerinde ilk kırklara zorlukla ulaştı.
Başlangıç albümü, Life Thru a Lens, Eylül 1997'de piyasaya çıktı. Albüm Williams'ın ilk kez tek başına sahneye çıkışı olan Paris, Fransa'daki Elysée Montmartre tiyatrosu performansı ile lanse edildi. İlk başta, albümün listelerdeki hareketi çok yavaştı. UK Albums Chart'ta onbirinci sırayla başladı. Albümdeki üçüncü parça, "South of the Border", Birleşik Krallık listelerinde büyük bir etki yapamadı. 1997 Eylül ayında piyasaya çıktığında sadece öndördüncü sıraya yükselebildi.
Williams plak şirketinin kendisi hakkındaki endişeleriyle karşılaştıktan sonra albümünden alınma dördüncü teklisi olacak bir parçayı çıkardı. Bu parçanın Birleşik Krallık'ta şimdiye dek en çok satan, kendisinin de en çok bilinen ve en başarılı şarkısı olacağını bilmiyordu. "Angels" isimli bu parça Birleşik Krallık'ta en iyi satanlar listesine girdi. BPI tarafından 2x platinle sertifikalandı.[10] Şarkı, Avrupa ve Latin Amerika'da bir hit olmanın yanı sıra, albümünün satışlarını da göklere çıkardı. Albüm İngiliz ilk 10 listesinde 40 hafta kaldı. Toplamda ise 218 hafta listelerde kaldı. 2.4 milyon satışla Birleşik Krallık müzik tarihinde en iyi satan 58. albüm oldu.[10] Albüm sonunda Avrupa'da tek başına 3 milyon üzeri satmayı başardı.[11]
Williams ve Chambers 1998'in başlarında Jamaika'da ikinci albümü yazmaya başladılar. İlk parça, "Millennium", John Barry'nin James Bond müziği ilham alınarak yapıldı. Şarkı o yılın eylül ayında çıkınca Williams'ın Birleşik Krallık'ta birinci sıraya yükselen ilk teklisi oldu.[12] Şarkı Birleşik Krallık'da 400.000 kopya üzerinde sattı ve BPI'den 1998'in Kasım ayında altın sertikası aldı.[10] Aynı zamanda çoğu Avrupa ülkesinde ilk yirmiye girdi. Latin Amerika ve Avustralya'da da hit oldu.[13] Şarkının klibi o dönemler nadir yabancı klip gösteren Türkiye kanallarında bile sık sık döndü.[14]
I've Been Expecting You albümü 1998 Ekim ayında piyasaya çıktığında Birleşik Krallık albüm listesine bir numaradan girdi.[12] Birleşik Krallık dışında daha fazla ilgi gördü. "No Regrets" gibi hitler Avrupa ve Latin Amerika marketinde Williams'ın şöhret olmasını sağladı. "No Regrets" teklisi Pet Shop Boys'un şarkıcısı Neil Tennant ve The Divine Comedy grubundan Neil Hannon'un iş birliğiyle yapılmıştı. 1998 senesinin Kasım ayında, Adam and the Ants'in "Antmusic" parçasının düzenlemesiyle aynı diskte piyasaya sürüldü. Ve Birleşik Krallık tekliler listesinde dördüncü sıraya yükseldi. Tekli Birleşik Krallık'ta yaklaşık 200.000 kopya satarak BPI tarafından Ekim 2004'te, parçanın orijinalinin çıkışından 6 yıl sonra, gümüş sertifika aldı.[10]
Albümden çıkan üçüncü tekli "Strong" Birleşik Krallık listelerinde dördüncü sırada, Yeni Zelanda'da dokuzuncu sırada başladı. Ama Almanya'da 68., Fransa'da 99. ve Hollanda'da da 55. sıraya ancak yükselebildi.[15] Dördüncü tekli "She's the One", World Party'nin albümü Egyptology'den bir parçanın düzenlemesiydi. Williams'ın Birleşik Krallık listelerinde birinci olan ikinci teklisi oldu.[12] Şarkı, EA Games'in Playstation oyunu FIFA 2000'in resmi ana müziği olan Williams'ın "It's Only Us" parçasıyla birlikte "iki A yüzlü" bir plakta satışa sunuldu. Tekli iyi bir satış başarısı yakalayarak sadece Birleşik Krallık'ta 400.000 kopya satarak BPI tarafından 2000 senesinin başlarında altın sertifika ile sertifikalandırıldı.[10] Williams ise 1999 yılının sonlarına doğru çıktığı geniş kapsamlı bir Avrupa turnesi ile yılı bitirdi.
I've Been Expecting You albümü başarılı bir hit oldu. Birleşik Krallık'ta neredeyse 3 milyon kopya üzeri sattı. BPI tarafından 10x platinle sertifikalandırıldı.[10] Albüm sadece Avrupa'da 4 milyonun üzerinde sattı.[16]
1999-2001: Sing When You're Winning ve Swing When You're Winning
Williams, 1999 senesinde albüm promosyonları ve turneleri ortasında üçüncü albümünde yer alacak parçalar üzerinde çalışmak için zaman buldu. Dünya çapında bir pop yıldızı olmaya başladığı için özgüveni artmıştı. Ve bu dönem Williams'ın sadece girişken olduğu bir zaman değil, aynı zamanda yara alabileceği bir zaman olacaktı.[17] Çünkü Williams bu dönemde jazz klasiklerini seslendirecek, Kylie Minogue gibi bir yıldızla çalışacak ve "Rock DJ" gibi tepki alacak bir çalışmaya imza atacaktı.
Albümden çıkan ilk tekli Rock DJ, Williams'ın UNICEF akıl hocası merhum Ian Dury ilham alınarak yapıldı. Şarkının klibi, Top of the Pops tarafından görsel şiddet içerdiği için sansürlendi, diğer çoğu kanalda bu kararı izledi. Klip, Birleşik Krallık ve çoğu ülkede tartışmaya neden oldu.[18] Klipte Williams, kadın DJ'ye kendini fark ettirebilmek için striptiz şov yaparken deri ve etlerinden iri parçalar yırtıyordu. Parça, Birleşik Krallık'ta anında hit olup birinci oldu. Williams'ın Birleşik Krallık'taki solo kariyerinde birinci sıraya yerleşen üçüncü şarkısı oldu. Tüm biletlerin satılıp bittiği Slane Kalesindeki konserinden tam bir sene sonra. Şarkı Yeni Zelanda'da da birinci oldu ve Almanya[19] İsviçre, Avusturya, Norveç, İtalya ve Avustralya dahil olmak üzere birçok ülkede ilk 10 listelerine girdi.[20] Bu başarısına rağmen şarkı ABD'de listelere giremedi ama MTV ve VH1 gibi bazı televizyonların yayımlandı. Ardından, şarkı birkaç ödül kazandı. Bunların içinde MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nden "2000'nin En İyi Şarkısı", BRIT Ödüllerinden "Yılın En İyi Şarkısı" ve MTV Video Müzik Ödülleri'den "En İyi Özel Efekt" gibi ödüller vardı. Sadece Birleşik Krallık'ta 600.000 kopya satarak BPI tarafından platinle sertifikalandı.[10]
Sing When You're Winning albümü 2000 yılının ağustos ayında piyasaya çıktı. Almanya, Yeni Zelanda, Hollanda dahil dünyanın pek çok yerinde liste başı oldu. İtalya, Avusturya, Avustralya, Finlandiya, İsveç'in dahil birçok ülkede ilk on listelerine girdi.[21] Birleşik Krallık'ta çıktığı ilk haftada 2x platinle sertifikalandırıldı.[10]
İkinci tekli Avustralyalı pop ikonu Kylie Minogue ile ortaklaşa yapılan "Kids" teklisiydi. Şarkı Minogue'un Light Years albümü için Williams'a bazı parçaları yazdırırken aralarında oluşan yakınlaşma esnasında yazıldı. Williams uyumu hissettikten sonra parçayı kendi albümü içine dahil etmeye karar verip onu bir tekli olarak satışa sundu. Parça çıktığı yılın ekim ayında çabucak bir hit oldu. Birleşik Krallık listelerinde ikinci sıraya yükseldi. Avustralya, Yeni Zelanda, Litvanya, Meksika ve diğer ülkelerde ilk 10 listelerine girerek yılın en büyük hitlerinden biri oldu. Birleşik Krallık'ta 200.000 kopya üzerinde satarak Gümüş sertifika aldı.[10][22] Birleşik Krallık'ta 200.000 üzeri kopya satarak senenin büyük hitlerinden biri olup gümüş serfika aldı.[10]
Bunu izleyen "Supreme" ve Better Man gibi tekliler dünya ilk on listelerinde büyük hitler oldu.[23][24] Williams, Supreme parçasının hem İngilizce hem de Fransızca versiyonunu kaydetmişti. Aynı zamanda Better Man'in de hem İngilizce hem de İspanyolca versiyonu kaydedilmişti.
"Eternity", albümün içinde olmayan bir parçaydı. 2001 yazında The Road to Mandalay ile aynı diskte piyasaya sürüldü. Şarkı Robbie Williams tarafından yazıldı. Parça piyasaya çıktığında onun Birleşik Krallık listelerinde ilk sıraya çıkan dördüncü teklisi oldu. İlk haftasında Birleşik Krallık'ta 70.000 üzeri kopya sattı[25] Almanya, İsviçre, Avusturya ve İtalya'nın içinde bulunduğu çoğu Avrupada ilk on listelerini vurdu.[26]
Albüm, Birleşik Krallık listelerinde 91 hafta kaldı ve burada 2.4 milyon kopya üzeri sattı. BPI tarafından 8x platinle sertifikalandırıldı.[10] Albüm Birleşik Krallık müzik tarihinde en iyi satan 52.albüm oldu.[27] Sadece Avrupa'da 4 milyon üzeri kopya sattı.[11]
Üçüncü albümün başarısından sonra, Williams başka bir müzik istikametinde yol almak istedi. Dördüncü stüdyo albümünün kaydını yapmak için turnesine iki hafta ara verdi. Bu her zaman hayalini kurduğu büyük orkestra ("big band") albümüydü.[28] Ömrü boyunca hayranı olduğu Frank Sinatra'ya aşkından dolayı, ayrıca 2001 başında Bridget Jones's Diary filmindeki "Have You Met Miss Jones?" adlı parçanın başarısının da etkisiyle, albümün kayıtlarını eskiden Frank Sinatra'nın kayıtlarını yaptığı Los Angeles, California'daki Capitol Stüdyoları'nda yaptı.
Williams bu albümde uzun zamandır arkadaşı olan Jonathan WilkesLittle Voice yıldızı Jane HorrocksSaturday Night Live yıldızı Jon LovitzRupert Everett ve akademi ödüllü aktris Nicole Kidman'la düet yapma şansı buldu. Albümden piyasaya sürülen ilk tekli Nicole Kidman'la düet olan "Somethin' Stupid" parçasıydı. Parçanın orijinali Frank ve Nancy Sinatra'nın çok tutulan bir parçasıydı, Williams'ın Birleşik Krallık'taki ilk sıraya yerleşen beşinci teklisi oldu ve ilk haftasında neredeyse 100.000 kopya sattı.[29] Bunun yanı sıra Almanya, İsviçre, Avustralya, İtalya, Hollanda, Belçika, Yeni Zelanda'da ilk-5 hitlerinden oldu.[30] Son olarak parça 2001 senesinin en büyük hitlerinden biri oldu ve sadece Birleşik Krallık'ta 200.000 kopya sattı. 2001'de liste birinciliğinde 3 hafta durduktan sonra 2002 senesinin ocak ayında gümüş sertifika aldı.[10]
Swing When You're Winning (2000 yılındaki stüdyo albümü Sing When You're Winning'e atfen) albümü 2001'in sonlarında piyasaya sürüldü. Birleşik Krallık'ta anında birinci sıraya yerleşti. Ve altı hafta boyunca yerini kaptırmadı. İrlanda, Yeni Zelanda, Avusturya, Almanya ve İsviçre'de de birinci oldu. Dünyanın geri kalan kısmında top on listelerine girdi. 2001 yılının sonunda 2 milyon sattı ve toplamda 7 milyon sattı.[31] Albümden ikinci bir tekli, çift taraflı bir disk olan "Mr. Bojangles/I Will Talk and Hollywood Will Listen"'ın A-yüzünde piyasaya sürüldü. Fakat sadece Orta ve Doğu Avrupa'da piyasaya sürüldü. Bunun dışında "Mack the Knife" parçası Meksika'da bir radyo teklisi olarak piyasaya sürüldü.[32]
Albüm Birleşik Krallık listelerinde 57 hafta geçirip 2.1 milyon üzerinde satarak BPI tarafından 7x plantinle sertifikalandı.[10] Nihayetinde Birleşik Krallık müzik tarihinde en iyi satan 49. albüm oldu.[33]2003 senesinde "Beyond the Sea" parçası Kayıp Balık Nemo filminin jeneriğinde (tanıtım yazılarında) kullanıldı ve filmin Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş müziği ile birlikte piyasaya çıkarıldı.[34]
Robbie Williams Live at the Albert Hall isminde bir DVD aynı yılın aralık ayında piyasaya sürüldü. Birleşik Krallık'ta 6x platin ve Almanya'da 2x platinle sertifikalandırılarak şu ana dek Avrupa'da en iyi satan müzik DVD'lerden biri oldu.[10][35]
2002-05: Escapology ve Intensive Care
2002 senesinde Williams, EMI müzik şirketi ile £80 milyonluk rekor bir kontrata imza attı.[36] Kontratın maddeleriyle şirket albümlerde Williams'a daha çok sanatsal özgürlük veriyordu. Ve Williams'ı Amerika marketine sokma sözü veriyordu. Bu İngiliz müzik tarihindeki en büyük müzik anlaşmasıydı. Anlaşmaya aracılık eden Ingenious Media Birleşik Krallık'ın ileri gelen anonim şirket finans danışmanlık şirketlerinden biriydi.[37]
En vahşi hayallerimin de ötesinde zenginim.
—Robbie Williams[38]

Williams beşinci stüdyo albümünün ne olacağı konusunda çalışmaya başladı. Ve bir senesini kayıtlarla geçirdi. Albüm Williams için yeni bir çağı müjdeliyordu. Stüdyoya olan güveninin bir işareti olarak, Williams albümün yapımında daha aktif rol almıştı. "One Fine Day", "Nan's Song" ve "Come Undone" Williams'ın, Guy Chambers katkısı olmadan yazdığı ilk parçalardı. Şarkıların çoğu Los Angeles'da kaydedildi.[37]
Albümün ilk teklisi, "Feel", Williams ve Chambers tarafından üretildi ve bir demo olarak kaydedildi. Albüm için çalışmalara başladıklarında bu şarkıyı vokallerle tekrar kaydetmeyi denediler. Ama Williams sonuçtan memnun kalmadı. Bu yüzden ilk kayıt olan demo versiyonu dahil etmeye karar verdi. Ve sonra bunu ilk teklisi olarak piyasaya sürdü.[39] 2002'nin sonlarına doğru tekli piyasaya çıktı. Williams'nin en büyük uluslararası hiti oldu. Hollanda ve İtalya gibi ülkelerde birinci oldu. Neredeyse her bir Avrupa ülkesinde ilk on listelerine girdi.[40]
Williams'ın beşinci stüdyo albümü, Escapology, 2002 senesinin sonlarına doğru piyasaya çıktı. Birleşik Krallık, Almanya,[19] İsviçre, Avusturya, Finlandiya ve Danimarka'nın içlerinde bulunduğu en az 10 ülkede birinci oldu. Başka yerlerde de ilk on listelerine girdi.[41] Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük bir etki yapamadı. Billboard albüm listelerinde sadece 43. olabildi.
Albümün ikinci teklisi, "Come Undone" dünya çapında bir ilk on hiti oldu. Tartışmalı klibinden ötürü, MTV Networks Europe tarafından ağır sansüre uğradı. Klip, uçarı Williams'ı iki kadınla üç-yollu seks yaparken göstermekteydi. Klipte parti yapan bazı gençlerin kavga etmeleri, uyuşturucu kullanımı ve akılsızca alkol kullanımı gösteriliyordu. Ayrıca rahatsız edici böcek ve sürüngen resimleri gösteriliyordu. Klibin sansürlenmemiş versiyonu DVD olarak Avrupa'da piyasaya sürüldü, ayrıca genişletilmiş CD versiyonuna da dahil edildi.[42] BBC Radio 2 de klibi içeriğinden dolayı yasakladı.[43]Bu zamanlarda, Williams ve Guy Chambers ayrıldıklarını resmen onayladılar.[42]
Albümden çıkan üçüncü tekli "Something Beautiful" parçasıdır. Şarkı Barbados'ta yazıldı. İlk önce şarkıcı Tom Jones'a teklif edildi ama Jones bunu redetti. Sonra, Williams'ın albümüne dahil edilmek üzere şarkının üzerinde yeniden çalışıldı.[44] Tekli 2003'ün ortalarında piyasaya sürüldü. Williams'ın önceki şarkılarına nazaran ikinci derece bir başarı yakalamasına rağmen Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve Danimarka'da ilk on listelerine girmeyi başardı.[45] Diğer ülkelerdeki müzik listelerinde büyük bir başarı yakalayamadı. Şarkının klibinde Avrupa'nın her yanından gelmiş ve bu klibin sonunda Robbie Williams olarak performans sergilemek için yarışan kişiler gösteriliyordu. Üç kazanan Williams ile buluşma şansı yakalayacaktı. Videonun üç farklı versiyonu dünyanın farklı yerlerinde farklı kazananlarla yayımlandı. Williams 2003'ün ortalarında dünya turnesine başladı. Ve Knebworth'da üç konser verdi. 375.000 Williams hayranı Knebworth'daki şova katıldı.[46]
Escapology Birleşik Krallık'ta neredeyse 2 milyon kopya satarak 2003 senesini bitirdi. Albüm BPI tarafından 6x platinle sertifikalandı.[10] Birleşik Krallık müzik tarihinin en iyi satan 62. albümü oldu.[27]Sadece Avrupa'da 5 milyondan fazla kopya sattı.[47]
Ekim 2003'te, Williams, ilk canlı performans albümü olan Live At Knebworth albümünü piyasaya sürdü. Birleşik Krallıkta ikinci sıraya yükseldi.[12] Albüm Almanya ve Avusturya'da bir numara oldu.[19]. Avrupa'nın geri kalanı, Okyanusya ve Latin Amerika'da da top on listelerine girdi.[48] Birleşik Krallık'ta 600.000 kopyanın biraz üzerinde satarak BPI tarafından 2x platinle sertifikalandırıldı.[10] Sadece Avrupa'da 2 milyon üzerinde sattı.[47]
Latin Amerika'da Greatest Hits albümünün tanıtım turundan sonra 2004'ün sonlarına doğru Williams altıncı stüdyo albümü için çalışmalara başladı. Hollywood Hills'deki yatak odasında kaydedilen albüm, 24 ay zarfında Stephen Duffy ile birlikte yazılmıştı.[49]
"Ghosts" parçası için the Human League'in "Louise" parçasından esinlenilmişti. Şarkı, ilişkisini sonladırmış bir erkek ve erkeğin kıza hâlâ güçlü duygular beslediğinin farkına varması hakkındadır.[49]
Albümün ilk teklisi "Tripping" 3 Ekim 2005'te piyasaya sürüldü ve uluslararası bir başarı yakaladı. Almanya, Avusturya, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Norveç ve İspanya listelerinde üst sıralara yerleşti.[50]
Intensive Care albümü Berlin'de 9 Ekim'de yapılan bir konserle duyuruldu. Albüm dünyada ses getiren bir hit oldu. Birleşik Krallık listesinde birinci sıraya yerleşti. Almanya,[19] İsviçre, Avusturya, Avustralya, İsveç, Yeni Zelanda, Hollanda, Finlandiya ve diğer birçok ülkede listelerin üst sıralarına yerleşti.[51]
Kasım 2005'te Williams MTV Avrupa Müzik Ödülleri 'En İyi Erkek' ödülünü aldı. Bunun yanında 2006'daki dünya turnesini duyurduğunda bir günde 1.6 milyon bilet satarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.[52]. Bu başarının ardından Take That'in eski elemanları Gary BarlowMark OwenJason Orange ve Howard Donald Take That hakkında bir belgeselin ilk gösterimini seyretmek için Batı Londra'daki Notting Hill'de, bir araya gelmeyi kabul ettiler. 16 Kasım 2005'te belgesel ITV1 kanalında gösterildi. Sunday Mirror gazetesinde beliritilen bir kaynağa göre, Robbie Williams gelmeyeceğini bildirdi. Grubun diğer elemanları büyük bir hayal kırıklığına uğradı ama gösterinin devam etmesi gerektiğine karar verdiler.[53]
Aralık ayında albümden ikinci tekli "Advertising Space" piyasaya sürülmüştü. Parça Birleşik Krallık, Almanya, İsviçre, Avusturya ve İtalya'nın içinde bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinde top on listelerine girdi.[54]
Williams, Close Encounters Dünya Turnesine Güney Afrika'da 2006'nın nisan ayında başladı. Turun Avrupa ayağını bitirdiğinde 2.5 milyon kişi şovu görmüştü.[55] Latin Amerika ve Okyanusya'dan sonra bu sayı 3 milyona yükseldi.
Uzun bir aralık geçtikten sonra 2006 yılının ortalarında albümden üçüncü bir tekli piyasaya sürüldü. "Sin Sin Sin" teklisi Williams ve Stephen'ın birlikte yazdığı ilk parçaydı.[56] Şarkının klibi turneye başlamadan hemen önce Güney Afrika Cape Town'da çekildi. Parça, Williams'ın Birleşik Krallık top 20 listesini kaçıran ilk teklisiydi, 22. sırada yer aldı. Ama Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Danimarka ve İtalya'nın da içinde olduğu bazı ülkelerde ilk 20 listelerine girdi.[57]
Albümün promosyonu sona erdiğinde sadece Avrupa'da 5 milyon kopya sattığı duyuruldu. IFPI tarafından 4x platinle sertifikalandırıldı.[58] Aynı zamanda Birleşik Krallık'ta 5x platinle sertifikalandırıldı. Ve ülkede Williams'ın en düşük satan albümü oldu.[10]
2006-09: Rudebox ve Reality Killed the Video Star
250px-HamburgDSC03276.JPG

Williams'ın yedinci stüdyo albümü 2006 senesinde duyuruldu. Bu dans/elektronik müzik albümü olan bu albümde bazı sanatçılarla ortaklaşa çalışmalar yapıldı. Bu sanatçıların arasında Pet Shop BoysWilliam Orbit, Soul Mekanik, Joey Negro ve Mark Ronson bulunur.
İlk tekli Rudebox'ın tanıtımı BBC Radio 1'da Scott Mills'in şovunda yapıldı. Müzik şirketinin ambargosu (yayımlama yasağı) ihlal edildiğinden bu olay tartışma yarattı. Ancak sanatçı daha sonra kendisi sunucunun bunu yapmasını desteklediğini açıkladı. Teklinin piyasaya salınmasının ardından bir diğer çalkantı oldu. Tekli, Williams'ın diğer teklilerinden çok daha farklı bir yön tutturmuştu. İngiliz Gazetesi The Sun şarkıyı "tüm zamanların en kötü şarkısı" diye adlandırdı.[59] Bununla beraber, Victoria Newton albümde hit olacağı kesin bazı şarkıları belirtti.[60] Şarkı o yılın eylül ayında piyasaya sürüldü. Birleşik Krallık tekliler listesinde dördüncü sıraya yükseldi. Bununla beraber Almanyaİsviçre ve İtalya'da hit oldu.[61]
Williams, beklenen dans/elektro albümü Rudebox'ı 23 Ekim 2006'da piyasaya sürdü. Albüm karışık eleştiriler aldı. Allmusic albüme dört yıldız verdi. NME 10 üzerinden 8 verdi. Ve Music Week ve MOJO aynı şekilde olumluydu.[62] Ama albüm İngiliz basını tarafından, daha çok olumsuz eleştiriler aldı. Birinci sıraya yerleşmesine rağmen satışları müzik şirketin beklentilerinin çok altındaydı. Ve Williams'ın eski grubu Take That'in Beautiful World albümü satışlarda onu geçti. Albüm Birleşik Krallık'ta 500.000 kopyanın altında satarak Williams'ın ülkede en az satan albümü oldu ve BPI tarafından 2x platinle sertifikalandırıldı.[10] Albüm dünyanın diğer yerlerinde halk tarafından sıcak karşılandı. Almanya, İsviçre, Avusturya, Finlandiya ve İtalya'da bir numara oldu.[63]
Albüm Avrupa'da 2 milyon üzeri satarak 2x platinle sertifikalandırıp 2006 yılının en hızlı satan platin albümü oldu.[64] Albüm, 2006 senesini dünya çapında yılın en iyi satan albümleri arasında sekizinci sırada bitirdi. 2007'nin başlarında Pet Shop Boys'dan Neil Tennant albümün 4.5 milyon kopya sattığını ileri sürdü.[65]
İkinci tekli "Lovelight", albüm piyasaya çıkmadan hemen önce ortaya çıktı. 13 Kasım'da ticari amaçla piyasaya sürüldü. Tekli, Birleşik Krallık[12], Hollanda, Finlandiya, Danimarka ve İtalya'da ilk on listelerine girdi.[66] Ama parça listelerde uzun ömürlü olmadığı için Williams'ın önceki başarılarına ulaşamadı.
Şarkıcının Madonna'ya atfettiği "She's Madonna" teklisi ocak ayının sonlarında Avrupa radyolarında yayımlandı. Ticari yayımlanma tarihi ise 5 Mart 2007 olarak planlanmıştı. Parça Birleşik Krallık'ta büyük bir başarı elde edemedi. Tekliler listesinde 16. sıraya ulaştı. Ama tekli Avrupa kıtasında daha iyiydi. Birçok ülkede ilk on listelerine girdi. European Airplay Chart'da 4 hafta ikinci sırada durarak eski grubu Take That'in ulaşamadığı bir başarı elde etti.[67] Teklinin Latin Amerika ve Avustralya'da piyasaya çıkmayacağı onaylandı. Ama bu bölgelerin radyolarında yoğun bir şekilde yayımlandı.[68]Ve yine buna karşın tekli Meksika'da 4 farklı formatta sayısal dağıtım ile piyasaya sürüldü. 2007 senesinin ağustos ayında, tekli U.S BillBoard Hot Dance Club Play listesinde 12. sıraya ulaştı.[69]
"Bongo Bong and Je Ne T'Aime Plus", İngiliz şarkıcı Lily Allen'ın vokalini yaptığı parça, 2007 Ocak ayında radyolarda yayımlandı. Bu tekli, üçüncü tekli olarak Latin Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde piyasaya sürüldü. Ocak ayında radyoya çıktı. Şubat ayında ise sayısal dağıtım ile piyasaya sürüldü. Williams albüm tanıtımı amacıyla bazı kısa film dizileri sipariş etti.[70] Örneğin; Goodbye to the NormalsJim Field Smith tarafından yönetilen ve Robbie Williams'ın "Burslem Normals" şarkısını içeren bir kısa film.
[size=small][font=sans-serif]2009 senesinin şubat ayında, Williams'ın Guy Chambers ve Mark Ronson'la birlikte bazı materyaller yazdığı şarkıcının menajeri Tim Clark tarafından onaylandı. Tim Clark şarkıcının mart ayında kayıtlara başlamayı planladığını ve albümün 2009'un sonlarına doğru çıkmasının planlandığını söyledi.[71] Resmi internet sitesinde Williams yeni albümünde prodüktör Trevor Horn ile çalıştığını onayladı. Ve albümünü “Uğulduyor, dev bir sound, çok çok büyük” diye tasvir etti. Yeni albümün ismi Reality Killed the Video Star olacaktı.

Kaynak: Vikipedi
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi***

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping