Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MySql.Data.dll Eksik / Bulunamadı Hata İletileri Nasıl Düzeltilir
#1
MySql.Data.dll nedir?
MySql.Data.dll, Windows İşletim Sistemi için Ado.Net Driver For Mysql tarafından geliştirilmiş olan, Third-Party Software ile ilişkili bir DLL dosyası türüdür. MySql.Data.dll dosyasının en son bilinen sürümü, Windows için üretilmiş olan 5.2.7.0 sürümüdür. Bu DLL dosyası 1 yıldız popülarite derecelendirmesi ve "Bilinmeyen" güvenlik derecelendirmesine sahiptir.

DLL Dosyaları Nedir?
MySql.Data.dll gibi DLL ("dinamik bağlantı kitaplığı") dosyaları, EXE ("yürütülebilir") dosyalarına benzeyen küçük programlardır. Bu dosyalar, birden fazla yazılım programının aynı işlevi paylaşmasını sağlar (örn. yazdırma).

Diyelim ki Windows çalıştırıyorsunuz ve Microsoft Word'de bir belge düzenliyorsunuz. Yazdırmayı kontrol eden DLL dosyasının, o işlev gerekmediği sürece yüklenmesine gerek yoktur - mesela siz belgeyi yazdırmaya karar verdiğiniz zamana kadar. "Yazdır"ı seçtiğinizde, Microsoft Word yazıcı DLL dosyasını çağırır ve o anda belleğe (RAM) yüklenir. Başka bir programdaki, örneğin Adobe Acrobat'taki, belgeyi yazdırmak isterseniz, gene aynı yazıcı DLL dosyası kullanılacaktır.

Neden DLL Hataları Alıyorum?
Bunlar paylaşılan dosyalar olduğu için, DLL dosyaları yazılım uygulamasının dışında var olur. Her ne kadar yazılım geliştiriciler için pek çok yarar sağlasa da bu ayrım, sorunların ortaya çıkması için bir fırsat hazırlar.

Son derece basit, eğer Windows MySql.Data.dll dosyanızı düzgün yükleyemezse, bir hata iletisiyle karşılaşırsınız. Lütfen daha fazla bilgi için aşağıdaki "MySql.Data.dll Hatalarının Nedenleri"ne bakın.

DLL Hataları Ne Zaman Oluşur?
MySql.Data.dll ile ilişkili olanlar gibi, DLL hataları, genellikle bilgisayar başlatmada, program başlatmada ya da programınızda belirli işlevleri kullanmayı denerken (örn. yazdırma) ortaya çıkar.

Kod:
Windows XP
http://www.theeldergeek.com/windows_xp_registry.htm
Windows 7
http://www.theeldergeek.com/windows_7/registry_edits_for_win7.htm
Windows Vista
http://support.microsoft.com/kb/2688326 - LetMeFixItMyselfAlways

Genel MySql.Data.dll Hata İletileri
Windows tabanlı bir bilgisayarda ortaya çıkabilecek en yaygın MySql.Data.dll hataları şunlardır:

•"MySql.Data.dll bulunamadı."
•"MySql.Data.dll dosyası eksik."
•"MySql.Data.dll erişim ihlali."
•MySql.Data.dll dosyasını kaydedemiyor."
•"C:\Windows\System32\\MySql.Data.dll bulunamıyor."
•"Third-Party Software başlatılamadı. Gerekli bir bileşen eksik: MySql.Data.dll. Lütfen Third-Party Software programını tekrar yükleyin."
•"MySql.Data.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın tekrar yüklenmesi sorunu çözebilir."
Bu DLL hata mesajları, MySql.Data.dll ile ilişkili yazılım programı çalışırken (örn. Third-Party Software) program yükleme sırasında, Windows başlatma ve kapatma veya hatta Windows işletim sisteminin yüklenmesi sırasında ortaya çıkabilir. MySql.Data.dll hatasının nerede ve ne zaman ortaya çıktığının kaydını tutmak, sorun gidermenin önemli bir parçasıdır.
MySql.Data.dll Hatalarının Nedenleri
MySql.Data.dll hatalarının çoğu, eksik veya bozuk MySql.Data.dll dosyalarıyla alakalıdır. MySql.Data.dll harici bir dosya olduğundan, istenmeyen bir şeyin olması için mükemmel bir fırsat sağlar.

Bilgisayarınızı düzgün kapatmamak ya da bilgisayarınıza virüs bulaşması, MySql.Data.dll dosyasını bozabilir, ve bu da DLL hatalarına neden olabilir. MySql.Data.dll dosyanız bozulduğunda, düzgün yüklenemez ve hata bildirimlerine neden olur.

Diğer durumlarda, MySql.Data.dll dosyası hataları, Windows kayıt defterindeki sorunlarla ilişkilendirilebilir. Bozuk DLL dosya başvuruları, DLL dosyanızın düzgün kaydedilmesini engelleyebilir ve size MySql.Data.dll hatası verir. Bu bozuk kayıt defteri anahtarlarına, Windows kayıt defterinde başarısız yazılım yükleme ve kaldırmadan kalmış, kalan DLL dosya başvurusu, eksik DLL dosyası veya taşınan DLL dosyası neden olabilir.

Daha spesifik olarak, bu MySql.Data.dll hatalarına şunlar neden olabilir:

•Geçersiz ya da bozulmuş MySql.Data.dll kayıt defteri girdisi.
•MySql.Data.dll dosyasını bozan virüs ya da kötü amaçlı yazılım bulaşması.
•MySql.Data.dll dosyasını bozan, bozuk sabit sürücü benzeri Ado.Net Driver For Mysql donanımı hatası.
•Başka bir program, MySql.Data.dll dosyasının gereken sürümünün üzerine yazmış.
•Başka bir program kötü amaçlı olarak ya da yanlışlıkla MySql.Data.dll dosyasını silmiş.
•MySql.Data.dll dosyasını başka bir program kaldırdı.
MySql.Data.dll Hataları Nasıl Düzeltilir
Uyarı: MySql.Data.dll dosyasının "DLL indirme" sitelerinden indirilmesini önermiyoruz. Bu siteler, MySql.Data.dll dosyasının resmi geliştiricisi tarafından onaylanmamış DLL dosyaları dağıtır ve bu dosyalar genellikle virüslü dosyalar ya da diğer kötü amaçlı yazılım dosyalarıyla birlikte paketlenir. MySql.Data.dll dosyasının bir kopyası gerekirse, bu dosyayı doğrudan Ado.Net Driver For Mysql üzerinden temin etmeniz önerilir.

MySql.Data.dll sorunlarınızı çözmek için aşağıda bir sorun giderme listesi bulabilirsiniz. Bu sorun giderme adımlarının zorluk derecesi kademeli olarak artmakta ve bu adımlar gitgide daha fazla zaman almaktadır. Bu nedenle, gereksiz zaman ve çaba harmaktan kaçınmak için, yukarıdan aşağıya doğru denemenizi şiddetle öneririz.


Adım 1: Microsoft Register Server'ı Kullanarak MySql.Data.dll Dosyasını El İle Kaydedin  

MySql.Data.dll bağımlılığını kullanan bir yazılım yüklediğinizde, yazılım dosyayı sizin için otomatik olarak kaydetmelidir. Bazı durumlarda, DLL dosyası düzgün kaydedilemeyebilir ve bunun sonucunda "MySql.Data.dll kaydedilemedi" hatası ortaya çıkabilir. Neyse ki, "Microsoft Register Server" adlı yerleşik yardımcı programı kullanarak (regsvr32.exe) MySql.Data.dll dosyasını tekrar kaydedebilirsiniz.
Yükseltilmiş komut sisteminden MySql.Data.dll nasıl yeniden kaydedilir (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10):
0.Başlat düğmesini tıklatın. 0.Arama kutusuna "command" yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!0.Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın. 0.Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir. 0.Evet'i Tıklatın. 0.Şu komutu yazın: regsvr32 /u MySql.Data.dll.0.ENTER tuşuna basın. Bu dosyanızın KAYDINI SİLECEKTİR. 0.Şu komutu yazın: regsvr32 /i MySql.Data.dll.0.ENTER tuşuna basın. Bu, dosyanızı KAYDEDECEKTİR. 0.Komut istemi penceresini kapat.0.MySql.Data.dll hatasıyla ilişkili olan programı yeniden başlatın.


Adım 2: Geçersiz MySql.Data.dll Kayıt Defteri Girdilerini Onar  

Bazen, MySql.Data.dll ve diğer DLL sistem hataları, Windows kayıt defterindeki sorunlarla ilişkili olabilir. Birkaç program, aynı MySql.Data.dll dosyasını paylaşabilir; ancak bu programlar kaldırıldığında ya da değiştirildiğinde, bazen "artık" (geçersiz) DLL kayıt defteri girdileri geride kalabilir.
Basitçe bu, gerçek dosya yolu değişmiş olsa bile, önceki hatalı konumun Windows Kayıt Defterine kaydedilmiş olması anlamına gelmektedir. Windows bu hatalı dosya başvurularını ararken (bilgisayarınızdaki dosya konumları), MySql.Data.dll hataları oluşabilir. Ayrıca, kötü amaçlı yazılım bulaşması, Third-Party Software ile ilgili kayıt defteri girdilerini bozmuş olabilir. Bu nedenle, bu geçersiz DLL kayıt defteri girdileri, sorunun asıl nedenini çözümlemek için onarılmalıdır.
Geçersiz MySql.Data.dll anahtarlarını kaldırmak için Windows kayıt defterini el ile düzenlemeniz, bilgisayar servis profesyoneli olmadığınız sürece önerilmez. Kayıt defterinizi hatalı düzenlemek, bilgisayarınızı işlemez hale getirebilir ve işletim sisteminize geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verebilir. Aslında, hatalı konulan bir virgül, bilgisayarınızın baştılmasını tamamen engelleyebilir!
Risk nedeniyle, MySql.Data.dll ile ilgili kayıt defteri sorunlarında, WinThruster (Bir Microsoft Gold Certified Partner'ı tarafından geliştirilmiştir) benzeri güvenilir bir kayıt defteri temizleme programını, tarama ve onarma için kullanmanızı şiddetle öneririz. Kayıt defteri temizleyicisi kullanmak, geçersiz kayıt defteri girdilerini, eksik dosya başvurularını (MySql.Data.dll hatanıza neden olan gibi) ve kayıt defterindeki bozuk bağlantıları bulma işlemini otomatikleştirir. Her tarama öncesinde otomatik olarak bir yedek oluşturulur; tüm değişiklikleri bir tıkla geri alma imkanı, sizi bilgisayar hasarına karşı korur. Tüm bunların en iyi yanı da, kayıt defteri hatalarını onarmanın, sistem hızı ve performansını büyük ölçüde arttırabilmesidir.

Uyarı: İleri seviyede bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz, Windows kayıt defterini el ile düzenlemenizi tavsiye ETMİYORUZ. Kayıt Defteri Düzenleyicisinin hatalı kullanımı, Windows'u tekrar yüklemenizi gerektirecek ciddi sorunlara yol açabilir. Kayıt Defteri Düzenleyicisinin hatalı kullanımından kaynaklanan sorunların çözümlenebileceğinin garantisini veremeyiz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi kullanımının riski size aittir.
Windos kayıt defterinizi el ile onarmak isterseniz, önce kayıt defterinin MySql.Data.dll (örn. Third-Party Software) ile ilişkili olan kısmını dışarı aktarmak suretiyle yedek oluşturmanız gerekir:
0.Başlat düğmesini tıklatın. 0.Arama kutusuna "command" yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!0.Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın. 0.Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir. 0.Evet'i Tıklatın. 0.Yanıp sönen imlecin bulunduğu bir kara kutu açılacak. 0."regedit" yazın ve ENTER tuşuna basın. 0.Kayıt Defteri Düzenleyicisinde, yedeklemek istediğiniz MySql.Data.dll ile ilişkili anahtarı seçin (örn. Third-Party Software). 0.Dosya menüsünden, Dışarı Aktar'ı seçin. 0.Kaydet listesinde, Third-Party Software yedek anahtarını kaydetmek istediğiniz klasörü seçin. 0.Dosya Adı kutusunda, "Third-Party Software Yedeği" gibi bir yedekleme dosyası adı yazın. 0.Verme Aralığı kutusunda, "Seçili Dal"ın seçildiğinden emin olun. 0.Kaydet'i Tıklatın.0.Daha sonra dosya, .reg dosya uzantısı ile kaydedilir.0.Artık, MySql.Data.dll ile ilişkili kayıt defteri girdisinin yedeğine sahipsiniz. Sisteminize zarar verme riski çok fazla olduğu için, bu makalede kayıt defterinizin el ile düzenlenmesiyle ilgili diğer adımlardan bahsedilmeyecektir. El ile kayıt defteri düzenlemeyle ilgili daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın.

Aşağıdaki içerikle alakalı yapılan eylemlerin sonuçlarıyla ilgili herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır - bu görevleri tamamlama riski size aittir.

Adım 3: MySql.Data.dll dosyasını Windows Geri Dönüşüm Kutusundan Kaldırın ya da Geri Yükleyin

0.Yalnızca Geri Dönüşüm Kutusu simgesine çift tıklayın. 0.Sağ üst köşede, MySql.Data.dll dosyasını bulun. 0.Arama sonuçlarında MySql.Data.dll çıkarsa, onu seçin ve dizine taşıyın: 0.Windows 95/98/Me = C:\Windows\System32\0.Windows NT/2000 = C:\Windows\System32\0.Windows XP, Vista, 7, 8, 10 = C:\Windows\System32\0.64-bit Windows = C:\Windows\System32\0.MySql.Data.dll dosyanızı taşıdıktan sonra, bilgisayarınızı tekrar başlatın.
Öneri: MySql.Data.dll dosyasını sildiğinizden VE Geri Dönüşüm Kutusunu boşalttığınızdan eminseniz, MySql.Data.dll dosyasını geri yüklemek için bir dosya kurtarma programı kullanmanız gerekir. Şiddetle önerilen dosya kurtarma programını indirmek için buraya tıklayın.Adım 4: Bilgisayarınızda Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Tam Tarama Yapın

MySql.Data.dll hatasının bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olmasından kaynaklanma ihtimali de vardır. Bu kötü niyetli davetsiz misafirler, DLL ile ilişkili dosyalara zarar verebilir, onları bozabilir ve hatta silebilir. Ayrıca, yaşadığınız MySql.Data.dll hatasının kötü niyetli yazılım programının bir bileşeni olma ihtimali de vardır.

İpucu: Henüz kötü amaçlı yazılımlardan koruma programı kurmadıysanız, Emsisoft Anti-Malware (buradan indirin) kullanmanızı şiddetle öneririz.Adım 5: Bilgisayarınızdaki Aygıt Sürücülerini Güncelleyin

MySql.Data.dll hataları, bozuk ya da güncel olmayan aygıt sürücüleriyle ilgili olabilir. Sürücüler, birçok nedenden ötürü bir gün çalışırken diğer gün bir anda çalışmayı durdurabilir. İyi haber, DLL sorunlarını sadece aygıt sürücünüzü güncelleyerek onarabilecek olmanızdır.
Sürücü güncellemelerinin zaman gerektirmesi ve karmaşık oluşu nedeniyle, işlemi DriverDoc (Microsoft Gold Partner tarafından geliştirilmiştir) benzeri bir sürücü güncelleme aracı kullanmanızı öneririz.

Lütfen Dikkat: MySql.Data.dll dosyanız donanım sürücüleri sorunlarıyla ilgili olmayabilir; ancak bilgisayarınızdaki aygıt sürücülerinin güncel olmasını sağlamak PC performansınızı maksimize etmek için daima iyi bir fikirdir.Adım 6: En Son Sistem Değişikliklerini "Geri Almak" için Windows Sistem Geri Yüklemeyi Kullanın

Windows Sistem Geri Yükleme, MySql.Data.dll sorunlarınızı çözmeye yardımcı olmak için bilgisayarınızla "zamanda geriye yolculuk" yapmanızı sağlar. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızın sistem dosyalarını ve programlarını, her şeyin düzgün çalıştığı bir zamana geri döndürebilir. Bu muhtemelen, DLL hatalarıyla ilişkili olarak saatlerce sorun giderme derdinden kurtulmanızı sağlar.

Lütfen Dikkat:Sistem Geri Yükleme, belgelerinizi, resimlerinizi ve diğer verilerinizi etkilemez.
Sistem Geri Yükleme'yi (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10) kullanma:
0.Başlat düğmesini tıklatın. 0.Arama kutusuna ""Sistem Geri Yükleme" yazın ve ENTER tuşuna basın. 0.Sonuçlarda, Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. 0.Yönetici parolalarını girin (istenirse). 0.Geri yükleme noktasını seçmek için, Sihirbaz'daki adımları takip edin. 0.Bilgisayarınızı geri yükleyin.


Adım 7: MySql.Data.dll ile alakalı Third-Party Software Programını Kaldırın ve Tekrar Yükleyin


Programla Temizlemek İsterseniz:
Kod:
http://www.solvusoft.com/tr/download/winthruster/
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping