Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Root ve Rom nedir? Hakkında bilgiler veriyorum.
Android cihazı olanlar ve biraz olsun crack, oyun hilesi vb. işlerle uğraşanlar illa ki duymuştur root kavramını. Telefonunu rootlayan da vardır bunun sonucunda, root atarak bozan da. Her neyse, şimdi root nedir onu tam olarak bir açıklayalım.
Root nedir?
Root, android cihazlarda kök erişiminin açılması işlemine verilen addır. Yani android sistem dosyalarına tam olarak erişim sağlıyorsunuz.
*Cihazını root ettiğinizde cihazınızın garantisi gider.
Root atmak/yapmak için birkaç yöntem var. En popülerlerinden biri KingoRoot. Hem uygulamasıyla hem de cihazınızı usb hata ayıklama ile pc'nize bağlayarak root atabilirsiniz. Ama her telefon için desteği bulunmamakta KingoRoot'un ve de pek güvenli olduğunu düşünmüyorum. Ben bir telefona kingo ile root attığımda telefonun sistem dosyaları hasar görmüştü ve açılmaz olmuştu. Yani çeşitli sorunlar yaratabiliyor.
KingoRoot'un dışında da root atmak için çeşitli yazılımlar vardır. iRoot, towelroot vb. vb...
Bir de SuperSU vardır benim en sevdiğim. Kesinlikle sorun çıkarmıyor. Ancak bunun yapılması daha zor. Çünkü telefonunuza öncelikle twrp recovery flashlamanız gerekiyor. (Anlatmamı isteyen olursa anlatırım burayı.) Normal kullanıcılar için biraz karışık ve riskli bir işlemdir. Twrp recovery flashladıktan sonra wipe işlemleri yapmadan SuperSu zip'ini install ediyorsunuz. Bunu yapmak isteyen olursa internetten araştırabilir daha fazla kafa karıştırmayayım.
Unroot?
Diyelim ki telefonun ses verme kısma düğmeleri bozuldu yaptırmak istiyoruz garantiye vererek. Nasıl unroot yaparız?
Eğer supersu veya kingoroot ile cihazınızı rootladıysanız ikisinde de root kaldırma seçeneği olacaktır. Ne kadar işe yarar bilmiyorum ama oluyor diye biliyorum. Unroot olsa bile root'un kalıntıları kalabiliyor ve teknik servis bunu anlayabiliyor. En sağlamı stock rom atmaktır bu durumda.
ROM Nedir?
Rom, düzenlenmiş, değiştirilmiş olan işletim sistemidir. Yani her telefonun/markanın kendine has bir rom'u bulunmakta. LG, Samsung gibi markalarda telefonlardaki görünümler aynı değil biliyorsunuz, bunun sebebi de firmaların Androidi düzenleyerek telefonlarına yüklemesidir. Yani bu rom telefonun sistemidir.
Stock Rom: Cihazın orijinal rom'udur. Her cihazın internette rom'u ve yükleme yöntemleri bulunur.
Custom Rom: Başka bağımsız kişi ya da şirketler tarafından oluşturulmuş Romlardır. Bunlardan en popüleri Cyanogenmod'dur ve de alanında en iyisidir. Gerçekten de iyi, kullandım. Sistem dosyaları yalnızca 300 MB kaplıyor. Hiç yormuyor telefonu. İçinde oldukça az uygulama vardır. Cyanogenmod'un kendi yaptığı kullanışlı uygulamaları bulunur. Tavsiye ederim.
ROM yüklemek?
Bunun için de cihazınıza uyumlu bir Rom paketine ihtiyacınız var ilk öncelikle. Ve de twrp recovery yüklemelisiniz. Yani bayağı uğraştırıcı bir iştir, daha önce yapmadıysanız ve yeniyseniz bu işlerde tabii.
Recovery: Telefonlarda hard reset işleminde açılan kısımdır orijinalinde. Ama bunun yerine bir custom recovery yükleyebiliyorsunuz ve recovery sistemden bağımsız olarak ayrı bir bölümde çalışmaktadır. Sistem dosyalarınız bozulsa ya da sisteminiz olmasa bile recovery'e girip telefonuzla ilgili her türlü işlemi yapabilirsiniz(Twrp recovery'den bahsediyorum tabii.)

Tamamen kendim yazdım yazıyı, sorusu olan ya da yardıma ihtiyacı olan yazabilir.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
ROM özgürlük demektir , tabi ROOT'da nedeni sizin eğer samsung bir telefonunuz varsa ve güncelleme gelmiyorsa örnek olarak benim galaxy W hala 2.3.6 ginerbread bir android'i var ancak ben o telefonu android 6.0 yapabiliyorum özellikleri karşıladıgı sürece.. telefonunuzda bir sıkıntı oldugu vakit hemen çözebilirsiniz teknik testler yapabilir hangi yongada sıkıntı var anlıyabilirsiniz kısacası kendi telefonunuzun hakimi olun ancak size önerim eğer ki garantili bir telefonunuz var ise root ve rom işlerine bulaşmamanız.. ve bol bol yedek almanız.. ilk root tecrübemde tüm işletim sistemlerini sildigim için telefonum'a sadece twrp ile bağlanabiliyordum odin ile yeni bir işletim sistemi yükleyip devam ettim bu hataya düşmeyin.. rom'unuzun iyibir klasör'de oldugundan emin olun.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(27-10-2016 Saat: 23:10)Enes Bayraktar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ROM özgürlük demektir , tabi ROOT'da nedeni sizin eğer samsung bir telefonunuz varsa ve güncelleme gelmiyorsa örnek olarak benim galaxy W hala 2.3.6 ginerbread bir android'i var ancak ben o telefonu android 6.0 yapabiliyorum özellikleri karşıladıgı sürece.. telefonunuzda bir sıkıntı oldugu vakit hemen çözebilirsiniz teknik testler yapabilir hangi yongada sıkıntı var anlıyabilirsiniz kısacası kendi telefonunuzun hakimi olun ancak size önerim eğer ki garantili bir telefonunuz var ise root ve rom işlerine bulaşmamanız.. ve bol bol yedek almanız.. ilk root tecrübemde tüm işletim sistemlerini sildigim için telefonum'a sadece twrp ile bağlanabiliyordum odin ile yeni bir işletim sistemi yükleyip devam ettim bu hataya düşmeyin.. rom'unuzun iyibir klasör'de oldugundan emin olun.

Aynen bir de güncelleme almama sorunları oluşuyor bazı telefonlarda. Ben de 1 ay önce aldığım telefonu yeni rootladım. 7.0 android sürümü bakalım alacak mı güncelleme.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
"ROM özgürlüktür" diyenler ile, "Linux süper ya sorunsuz" diyenleri aynı kefeye koyabilir miyiz?

Yani herkes herkese tavsiye etmemeli böyle şeyleri. 60 yaş üstü amcalardan farksız kullanıyorum telefonu. Haberler, twitter, web siteler, skype ve bitti. Neden rom atayım ki, başıma ne sorun gelebilir zaten

Ha şu var, Elimde LG telefon var. Dolu hafıza 539 GB gösteriyor. Evet 539 GB. Rootlanmış olsaydı hata almazdım. Şimdi çözümünü arıyorum
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(28-10-2016 Saat: 01:45)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: "ROM özgürlüktür" diyenler ile, "Linux süper ya sorunsuz" diyenleri aynı kefeye koyabilir miyiz?

Yani herkes herkese tavsiye etmemeli böyle şeyleri. 60 yaş üstü amcalardan farksız kullanıyorum telefonu. Haberler, twitter, web siteler, skype ve bitti. Neden rom atayım ki, başıma ne sorun gelebilir zaten

Ha şu var, Elimde LG telefon var. Dolu hafıza 539 GB gösteriyor. Evet 539 GB. Rootlanmış olsaydı hata almazdım. Şimdi çözümünü arıyorum

Harici disk ? ben rom olayını özgürlüktür olarak şu yüzden dedim samsung lg veya herhangi bir firmaya bağlı kalmadan kendin android'ini güncelleyebilirsin düşürebilirsin modifiye edebilirsin gibi.. aynı kafeye koyamayız malesef.. 539 GB destekleyen bir chipset şuanda piyasada s7 edge ler ve iphone 7 lerde var diye biliyorum nasil 539 gb yaptınız ?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Garanti dışı bırakır yazıyorda ben cihaza root atmıştım.Cihazda 1 2 ay sonra çökme problemi oldu anakart ı değiştirip geri verdiler ama rootlu o
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(28-10-2016 Saat: 02:01)Enes Bayraktar Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(28-10-2016 Saat: 01:45)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: "ROM özgürlüktür" diyenler ile, "Linux süper ya sorunsuz" diyenleri aynı kefeye koyabilir miyiz?

Harici disk ? ben rom olayını özgürlüktür olarak şu yüzden dedim samsung lg veya herhangi bir firmaya bağlı kalmadan kendin android'ini güncelleyebilirsin düşürebilirsin modifiye edebilirsin gibi.. aynı kafeye koyamayız malesef.. 539 GB destekleyen bir chipset şuanda piyasada s7 edge ler ve iphone 7 lerde var diye biliyorum nasil 539 gb yaptınız ?

Dahili hafıza 539 GB dolu gösteriyor. Öyle bir alan yok oysaki. Sorun da orada zaten, hafıza dolu diyor. Fakat içinde o kadar dolu bir şey bulamıyorum.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(28-10-2016 Saat: 10:54)Sezar38 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Garanti dışı bırakır yazıyorda ben cihaza root atmıştım.Cihazda 1 2 ay sonra çökme problemi oldu anakart ı değiştirip geri verdiler ama rootlu o
Valla bilmiyorum literatürlerde root garanti kapsamı dışında bırakır diye geçiyor.

(28-10-2016 Saat: 13:59)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(28-10-2016 Saat: 02:01)Enes Bayraktar Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Dahili hafıza 539 GB dolu gösteriyor. Öyle bir alan yok oysaki. Sorun da orada zaten, hafıza dolu diyor. Fakat içinde o kadar dolu bir şey bulamıyorum.

LG telefonlarda bu tip sorunlarla karşılaşılabiliniyor. Benim arkadaşımda G3 var hafızasını dolu gösteriyor ama telefonda hiçbir şey yok. Uygulama falan zor yüklüyor. Çözümü hakkında pek bilgim yok.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Forum Grand » Dev Paylaşım Platformu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping