Internet Ve Bilisim Hizmetleri Zamanhost.com
 
Bu hastalik sizde de olabilir mi? Guatr Hastaligi ve Belirtileri
   
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Almanya Hakkında Bilgi
#1
Almanya bir orta Avrupa ülkesidir. Avrupa Birliği ülkeleri Almanya komşu ülkelerini temsil ederken, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda Almanya sınırlarına şekil verir. Alp dağlarının zirvesi sayılan Zugspitze Almanya'nın en yüksek noktasının oluştururken Kuzey Atlantik akıntıları tarafından etkilenen gulf stream akıntıları ile Almanya iklimi ılıman bir iklim özelliği taşır. Rhine, Tuna ve Elbe nehirleri Avrupa'nın önemli nehirleri olurken hem Almanya ovalarının verimliliğini arttırır hem de ülke taşımacılığı için önemli bir görev üstlenmektedir. Almanya, Avrupa Birliğinin en zengin ve erken sanayileşmiş ülkelerinden biridir. Küresel ölçekte tanınmış otomobil firmaları, elektronikli aletler ve iş makineleri yüksek oranda Alman menşelidir. Avrupa ülkeleri arasında 3. en büyük göçmen nüfusunu barındıran Almanya’da en kalabalık topluluğu Türkiye’den gitmiş olan Türk nüfusu oluşturmaktadır. Türkiye vatandaşları Almanya’nın her bölgesinde görülebilirken özellikle başkent Berlin Türk nüfusunun en hareketli olduğu şehirdir. Başkent Berlin'de Türkiye vatandaşlarının çoğunluğunda bir de Türk mahallesi bulunurken Türkiye’ye dair gündelik hayat ve yaşama kültürünün izleri burada belirgin halde görebilmektedir.

Almanya Hava Durumu Almanya genel olarak nemli batı rüzgarlarının hakimiyeti altında olan bir ülkedir.

Almanya İklimi,

gulf stream akıntılarından etkilenmesiyle daha ılıman bir iklim özellikleri gösterirken ülkenin, kuzey batı ve kuzey bölgelerine ise okyanusal iklim hakimdir. Yaz boyunca yağışlar en yüksek seviyeler ulaşırken Almanya hava durumu hakkında en kesin bilgiler bu bölge hakkında verilmektedir öyleki, her dönem yağışlı havalar Almanya'nın kuzey bölgelerindedir. Almanya'nın doğu bölgelerinde ise karasal iklimin bütün etkileri görülebilir. Kışları çok soğuk yazları ise olabildiğince kuru ve sıcaktır.
Orta ve güney Almanya ise, karasal iklim ile okyanusal iklimin geçiş bölgeleridir. Almanya hava durumu, bölge bölge değişiklik gösterirken ülkede genel anlamda ılıman bir iklim vardır.

Almanya Ekonomisi

Almanya bugün ABD, Japonya ve Çin’in ardından en büyük dördüncü ulusal ekonomidir. Öyle ki, Çin’in ardından dünyanın en çok ihracat yapan ikinci ülkesidir. Bir ihracat şampiyonu olan ülkede kazanılan her 4 avronun 1'inden fazlası ihracattan, her 5 iş olanağının 1'inden fazlası doğrudan ve dolaylı olarak dış ticaretten gelmektedir. Böylesi bir ticari hacme sahip olan Almanya Avrupa Birliği'nin can damarıdır.

Almanya’da Turizm

Almanya, Avrupa'nın kültür merkezi olarak kabul edilen bir ülkesidir. Birçok düşünce insanı, şair ve müzisyene Almanya ev sahipliği yaparken, birikimli ve yüksek kültür üzerine inşa edilmiş bir uygarlıktır. Etkileyici sivri çatılı evler, kartpostal gibi kasabalarıyla güzel bir panoramaya sahiptir ülke. Öyle ki birçok sebeple 2011 yılında 20 milyonun üzerinde turist Almanyayı ziyaret etmiştir. Almanya turları son yıllarda revaçta olurken, Almanya turizm kaynaklarının ciddi bir bölümünü bisiklet turizmi oluşturur. Virajlı, engebeli, bisikletçiler için düşünülmüş doğayla iç içe olan parkurları, dünyanın dört bir tarafından gelen bisikletli turistler Almanya turlarına katılır. Münih'teki Oktoberfest ise Almanya'nın dünya üzerinde en bilindik turistik ve kültürel etkinliğidir. Almanya, gerek siyasi ve kültürel gerekçelerle, gerekse gelişmekte olan ticari ilişkilerin yoğunlukta olmasıyla Türkiye vatandaşları ve iş adamları tarafından sık ziyaret edilen bir ülkedir. İki ülke arası tarihsel ve kültürel bağ her geçen gün gelişme gösterirken vize uygulamalarına dair her hangi bir esneklik bulunmamaktadır. Almanya seyahati gündemi olan Türkiye vatandaşlarının Almanya vize işlemlerinden bulunmaları gerekirken resmi pasaport sahibi Türkiye vatandaşları 90 gün geçmeme koşuluyla Almanya vize işlemlerinden muaftır. Almanya turistik vize, Almanya ticari vize, Almanya aile ziyareti vizesi seyahat iç eriğinizin belirlenmesini sağlayan vize türleridir. Yolculuğunuz öncesi bu bilgiler yarar sağlayacaktır. Ayrıca Almanya turistik vize başvurusu yapmadan önce Almanya ile ilgili detaylı turizm bilgilerine Almanya Büyükelçiliği ve Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliğinden ulaşabilirsiniz. Almanya ya ticari bir gerekçe ile gideceksiniz Almanya ticari vize almanız yeterli olacaktır. Almanya ticari vize başvurunuz öncesi ya da sırasında yine Almanya Büyükelçiliği ve Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliğinden Almanya’da ki fuarlar, yatırım ve ithalat konuları hakkında tüm detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Almanya Şehirleri

Berlin

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Polonya sınırına 70 km uzaklıktaki kentte 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin şehir merkezinin ortasından geçen Spree Irmağının buzul vadisi üzerinde, Atlas Okyanusunun etkisinin azaldığı ve kara ikliminin başladığı yerde kuruludur. Bu yüzden havası soğuk ve az nemli, öte yandan diğer sanayi şehirlerine göre de temizdir. Geniş caddeleri, bakımlı meydanları ve ihtişamlı taş yapılarının yanın da Berlin, taş apartmanların görünümünü dengeleyecek oranda yeşilliğe sahip olan bir şehirdir. Berlin bu yeşilliği, şehirden geçen Spree Irmağı, kanallar ile doğu ve batıdaki göllere borçludur.


Berlin'de dokuma, metal, giyim, makine ve porselen gibi geleneksel ekonomik etkinliklerin yanında elektronik sanayi de büyük önem taşımaktadır. Ayrıca sigara ve konfeksiyon üretimi de gelişmiştir. Dünyaca üne sahip ’’utanç duvarı’’ diye isimlendirilen Berlin Duvarı ise 1990 yılında iki Almanya'nın birleşmesiyle yıkılmıştır.

Hamburg

Hamburg, kendi başına bir eyaleti oluşturan Almanya’nın ikinci büyük şehridir. Rotterdam limanından sonra Avrupa’nın ikinci büyük limanı bu şehirde bulunurken, Almanya’nın dış dünyaya açılan kapısı diyebiliriz. Şehir ticari ve hizmet sektörü açısından Kuzey Almanya'nın en büyük sanayi şehridir. Uçak üretimi ve havacılık sektörüne dair birçok kapsamlı üretim Hamburg’da gerçekleşmektedir. Yine kimya, makine, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri Hamburg ve Almanya sanayisine dair önemli bir veridir. Hamburg limanı, kanalları ve Alster nehri şehri ziyaret edenler tarafından yoğun ilgi görürken güzel bir deniz iklimi şehrin en belirgin özelliklerinden biridir. Sahil, rıhtım ve iskelelerde lüks yolcu gemileri, dev konteyner gemileri ve özenle restore edilmiş müze gemileri Hamburg’un uluslararası limanını anlamlı bir şekle büründürür. 1200 yıldan daha yaşlı bir kent olan Hamburg, aynı zamanda Almanya gece hayatının en canlı olduğu neredeyse tek şehirdir.

Münih

Avrupa’nın en zengin ve bakımlı şehridir Münih ve Bavyera eyaletinin başkentidir. Alman birası, Alman sosisi, Alpler, şık caddeler, lüks arabalar, göz kamaştırıcı binalar Münih’e dairdir. Oktoberfest yani Almanların dünyaca ünlü büyük kültürel organizasyonuna yine Münih ev sahipliği yapar. Almanya’nın üçüncü büyük şehridir birçok açıdan Berlin’i ve Hamburg’u geride bırakacak potansiyeli taşır. Yaşam kalitesi bu iki şehirden çok daha yüksek bir seyir izlerken oldukça pahalı ve lüks bir şehirdir. Ayrıca Münih’teki müzelerde, aralarında Leonardo da Vinci’nin eserler ininde bulunduğu dünyaca eserleri görülebilmektedir. Birçok sanatçı ve yazara ev sahipliği yapmış olan şehirde, şimdi BMW ya da Siemens gibi dünyaca ünlü markaların merkezleri bulunmaktadır.

Almanya’da Yurtdışı Eğitimi

Almanya ülke içinde küresel ölçekte ulaştığı akademik ve bilimsel çalışmalarıyla uluslararası standartları belirleyen ülkelerin başında gelmektedir. Uluslararası iş dünyasında İngilizceden sonra Almancanın kullanılıyor olması ise bir başka dikkat edilmesi gereken özelliktir. Türkiye’den Almanya ya eğitim almaya gitmiş kişilerin yoğunlukta olarak tercih ettikleri bölümler ise, sırasıyla mühendislik ve hukuk eğitimleridir.

Neden Almanya da Yurt Dışı Eğitimi?

Dünyanın en prestijli ve en ekonomik birçok üniversitesi Almanya’da dır. Almanya’da üniversitelerin çoğu ücretsizdir. Hem ekonomik koşullarda uluslar arası saygın bir eğitim alma şansınız olurken, hem de Avrupa birliği ülkeleri arasında en fazla üniversiteye ve bölüme sahip olan ülkede eğitiminizi ayrıcalıklı hale getirmiş olursunuz. Unutmayınız, Almanya bilim, teknoloji ve ticaret alanında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir.

Neden Almanca?

Almanca Avrupa’ da en çok konuşulan anadildir. İş dünyasında ise, İngilizceden sonra en çok konuşulan dildir. Kariyer planlamanız için, almanca öğrenmiş olmanın size sunacağı avantajlar sınırsızdır.Almanya Üniversite Sistemi ve Eğitim Yapısı Almanya‘da eğitim federal devletin değil eyaletin yetki alanındadır. Bu yüzden her eyalette birbirinden farklı uygulama görülebilir. Yine de eğitim anlayışları biçim olarak birbirinden farklılık göstermez. Almanya Üniversite eğitiminde stajlar ise önemli bir yer tutmaktadır. Eğitim süresince çeşitli staj olanakları sizi doğrudan okul sonrası kariyerinize hazırlar. Ayrıca 2005 yılında çıkarılan yeni göç kanunu, Almanya'da üniversite eğitimini sonlandıran kişiler için bir avantajdır. Şöyle ki Almanya da eğitimi biten kişilere yerleşme hakkı tanınmıştır, böylelikle Almanya’nın lider firmalarında iş fırsatı bulabilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri

Bonn Üniversitesi – Berlin Humboldt Üniversitesi – Berlin Freie Üniversitesi – Frankfurt Üniversitesi – Freiburg Üniversitesi – Hamburg Üniversitesi – Heidelberg Üniversitesi – Köln Üniversitesi – Mannheim Üniversitesi – Münih Üniversitesi – Saarbrücken Üniversitesi – Paderborn Üniversitesi – Marburg Üniversitesi

Almanya Vizesi

Almanya seyehatinizin gerçekleşebilmesi için Almanya vizesinin alınması zorunludur. İki ülke arası seyahatlerde vize uygulamaları bulunurken, yine iki ülke resmi pasaport sahibi vatandaşlar 90 günü geçmeme ön koşulu ile vize işlemlerinden muaftır.

Almanya Konsolosluğu, Almanya vize işlemleriniz hakkında karar verecek olan kurumdur. Vize başvurularının Almanya Konsolosluğu'na yapılması mümkün olmazken, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine Almanya vizesi için başvurularda bulunulabilir. Seyahatinizin içeriğine göre vize başvurularında bulunmanız gerekirken Almanya turistik vize, Almanya ticari vize, Almanya transit vize, Almanya aile ziyareti vizesi işlemleri Almanya vize başvuru evraklarınızı belirleyecektir. Almanya ulusal vizesi ise 90 günden fazla Almanya'da kalacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiYILLARIN FORUMU / Forumcu.10TL.NeT -