Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows 10, Windows 7’ye Karşı - Güncellemeli misiniz?
Performans Karşılaştırması

Performans konusunda söz edilmesi gereken ilk unsur elbette Windows 10’un açılış süresinin daha kısa olması; ayrıca donanımınızla daha optimize çalışan Windows 10 mobil cihazlar için de geliştirildiğinden daha uzun batarya kullanım süresi sunmakta ve bu da daha temiz, dolayısıyla da daha hızlı bir işletim sistemi ile sonuçlanmakta.
design10.jpg
Diğer taraftan oyun performansı konusunda DirectX12’ye direkt geçiş sunacak olan Windows 10, bunu da kendi avantajına kullanarak donanımınızdan daha fazla verim almanızı sağlayarak oyun performansınızı da artıracak.

Sonuç olarak temel düzeyde bir performans artışı yarattığını söyleyebileceğimiz Windows 10, 7’den daha hızlı çalışacak.

Tasarım Karşılaştırması

Windows 8’in tasarım konusunda Windows 7’nin gerisinde kaldığını söylememe sanıyorum kimse karşı gelmez. Microsoft da bu konuda benimle hemfikir olsa gerek ki; Windows 10 ile birlikte alıştığımız Windows tasarımına da kavuşabiliyoruz.
design.jpg
Masaüstü simgeleri, Başlat Menüsü, alışıldık kısayolların aksine Windows 10, pencerelerin çerçevelerini inceleterek daha sade bir görünüm ile daha küçük pencerelere izin verirken yarı transparan arkaplanları sayesinde daha şık bir masaüstü sunuyor.
windows-10-new-design.png
Tasarım konusunda alışıldığa dönüş yaparak iyi bir iş çıkardığını söyleyebileceğimiz Windows 10’un eskisinin de önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Arama ve Başlat Menüsü

Windows 7’nin Başlat Menüsü’ne tıklayın ve arama barına dilediğinizi yazın ve Windows bilgisayarınızda ne var ne yoksa arayıp önünüze getirsin. Kolay ve son derece etkili idi.
search.jpg
Windows 10 bu özelliği de bir adım öteye taşıyarak artık aramalarınızın Windows uygulama mağazasında, internette yani bilgisayarınızın bağlı olduğu tüm internet ağında gerçekleşmesini sağlıyor.
cortana.png
Bununla da yetinmeyen Windows 10, arama özelliğini mikrofonunuz aracılığı ile Cortana’ya bağlayarak dilediğiniz şeyi sanal asistanınızın bulmasını sağlıyor.

Ek olarak Başlat Menüsü’ne eklenen Windows 8’in canlı kutucukları da yeni menüye ayrı bir hareketlilik ve kullanım katmış. (kişiselleştirilebilir olması da cabası)

Dosya Yönetimi

Dosya yönetim araçları çoğu zaman hakkını vermediğimiz; ancak günlük kullanımımızda en çok yer tutan ve en sık kullandığımız araçlar olmuştur.
copying.jpg
Ne yazık ki Windows 7 bu noktada fazlaca eksik barındırıyordu ve dosya araçlarımızın çoğu görünmeyen yerlere gizlenmiş biçimdeydi.

Neyse ki; dosya içindeki Yukarı tuşu geri geldi; ayrıca dosya yönetim araçlarımız da Windows 10 ile birlikte saklandıkları yerden çıkarak yeniden gözümüzün önünde kolayca erişebileceğimiz çerçevemizin içine yerleşti.
copying10.jpg
Ayrıca daha önceki tuşlarımıza ek olarak bir de dosyaların içine Paylaş butonu ekleyen Windows 10, dilediğimiz dosyayı direkt olarak Skype, Outlook ya da Dropbox gibi yerlere göndermemizi sağlıyor.

Kopyalama işleminde artık gerçek zamanlı olarak süre tutabilen Windows ayrıca bu gibi işlemleri sadece iptal etme seçeneği sunmak yerine işlemi duraklatma opsiyonuna da sahip.

Oyun Performansı ve DirectX 12

Aslında muhtemelen şu an oynadığınız oyunlarda - Crysis 3’te mesela - yaklaşık olarak %0.5 civarında bir performans düşüklüğü yaşayacaksınız Windows 7’den 10’a geçtiğinizde; ama bu o kadar dert edilecek bir düşüş değil; özellikle de yeni çıkacak oyunlarda alacağınız ekstra performansın yanında.
gaming.jpg
Windows 7 bir oyun platformu olarak ele alındığında kendini kanıtlamış, güvenilir ve iyi performanslı bir işletim sistemi ve 10’dan aşağı kalır yanı yok; ancak Windows 10’un getirdiği yeni özellikle PC oyunculuğunu daha geniş imkanlarla buluşturuyor.

XBOX Live uygulaması dahili olan Windows 10 ile Xbox kullanıcılarına karşı on-line multiplayer oyunları oynayabilecek, isterseniz Xbox’ınızda olan oyunlarınıza daha sonra Windows üzerinden devam edebileceksiniz.

Bunun yanı sıra ekran görüntüsü alma ya da canlı yayın yapma gibi özellikler de bulunduran Windows 10, her ne kadar bu özellikler büyük yenilik olmasa da işletim sistemine dahil edildiklerinde sundukları deneyim de artacak.

Oyun konusundaki son gelişme de Windows 10’un DirectX 12’ye direkt geçiş yapıyor olması ki; asıl büyük gelişme de bu.

Mevcut donanımınızın daha optimize çalışmasını sağlayan DirectX12, bilgisayarınızın oyun performansını da artıran en önemli unsurlardan biri.

(Ayrıca Microsoft’un açıklamasına göre uyum sorunu falan yaşamadan “neredeye” tüm oyunları çalıştıracakmış)

Bildirimler

Windows uzun süredir sağ alt köşeden fırlayan ya da sağ üst köşeden sıçrayan bildirim ekranlarına ya da uyarılara sahip; ancak Windows 10’da kullanıma sunulan gerçek anlamda bir bildirim ekranı hiçbir zaman olmadı.
notifications10.jpg
Sistem mesajlarını, uygulama bildirimlerinizi, güncellemelerinizi hatta maillerinizi ya da takvim etkinliklerinizi rahatlıkla görebileceğiniz bu bildirim ekranı Windows’un kullanışlılığını artıran en önemli unsurlardan biri.

Çalışma Alanı Yönetimi

Windows 7’nin ikinci ekran seçeneği mevcuttu; ancak ikinci monitörünüzü ya aynı masaüstünün bir yansıması, ya da büyük tak bir masaüstü yapmak için kullanabiliyordunuz. Ayrıca pencerelerinizi ekranın sağ ya da soluna yaslayarak çalışma alanınızı yönetme seçeneğine de basit anlamda sahiptiniz.
desktop.png
Windows 10’da ise artık ikinci ekranınızı farklı bir masaüstü olarak kullanabiliyor, ayrı bir duvar kağıdı, ayrı programların açık olduğu bir bağımsız platform olarak kullanabiliyorsunuz.

İkinci monitörün yanı sıra aynı monitörde de birden fazla masaüstü oluşturarak dilediğiniz görevler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. (evde başka, ofiste başka masaüstü kullan, mis gibi)

Tablet Modu ve Dokunmatik Ekran

Windows 7 ve 10 karşılaştırmasında Windows 10’un karşılığını bulamadığı ve net şekilde en üstün geldiği özelliği kuşkusuz dokunmatik ekran desteği.
deaktop-tablet-mode.png
Dokunmatik ekranlar için otomatik olarak büyüyen ikonlar ve tek bir dokunuşunuzla masaüstü görünümden çıkıp devasa bir başlat menüsüne dönüşen ekranınız ile tablet, bilgisayar hibriti cihazlar için eşsiz bir deneyim sunmasını beklediğimiz Windows 10, hem masaüstü, hem de mobil cihazlarla aynı işletim sistemini kullanıyor olmanın avantajı ile geliyor.

Rahatsız Edici Ekstralar

Kullanıcılar her zaman sahip olmak istedikleri temiz ve içinde istemedikleri unsurları barındıran o mükemmel ve ideal işletim sistemine elbette bir kez daha kavuşamayacaklar; çünkü Windows 10 en basitinden sizi bir Microsoft hesabı oluşturmanız için zorlayacak ve ardından takviminizi, e-postalarınızı, OneDrive’da paylaştığınız dokümanlarınızı ve daha fazlasını senkronize edecek.

Neyse ki Microsoft hesabına sadece lokal olarak giriş yapıp diğer saçmalıklarından kendinizi koruyabiliyorsunuz.

Diğer yandan tartışmaya konu olacak şekilde Cortana’da canınızı sıkabilir; çünkü her dosya aramanızda size internet sitelerinden de sayısız belge sunması rahatsız edebilir. Bunu da dert etmenize gerek yok çünkü sürekli başınızda dikilen bir asistan yerine Cortana’nın bir kapatma düğmesi var. (Cortana kapatılır mı ya, çarpılırsınız)

Son Söz

Windows 7’de kalmanızda hiçbir sakınca yok; hatta dilerseniz Microsoft güncelleme ve güvenlik desteğini kesene kadar başka işletim sistemi kullanmayın. (Şu an kullandığım iki bilgisayardan birinde 7, birinde 8 var ve Windows 7’den daha çok memnunum)

Diğer taraftan Windows 10’un bir kamyon dolusu olmasa da çokça yenilik içerdiğini de söylemek zorundayım (Halo’nun Cortana’sı bir, Tony’nin Jarvis’i iki; bir de Normandy’nin EDI’si var) Ayrıca eski ve güzel olan özelliklerin de yenilenmiş ve geliştirilmiş olan halleri de son derece kullanışlı olmuş.

WEBTEKNO
vov.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
WinXP unutuluyor.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
@ertank Microsoftta desteğini kesti zaten xp den
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(29-07-2015 Saat: 19:36)ertank Nickli Kullanıcıdan Alıntı: WinXP unutuluyor.
WinXP candır :)
vov.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Xp'yı bırakalı baya oldu diye biliyorum. Şuanda zaten yavaş yavaş Win7'dende çekiyorlar desteği.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(29-07-2015 Saat: 19:37)gizliilim Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @ertank Microsoftta desteğini kesti zaten xp den

Microsoft önemli değil ama Win XP gibi bir sistemi çok arayacaklar :) kullanıcı sayısı windows 8 'den fazla ve windows 10'dan fazla. Windows 7 ile savaşıyoruz :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Teknolojik -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping