Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Savcıdan Özgecan Aslan'ın katillerine en ağır ceza talebi
Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili soruşturmada inceleme sona erdi gibi. İddianamede 3 sanık için de ağırlaştırılmış müebbet isteneceği iddia edildi.
Hunharca bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan'la ilgili soruşturmada sona gelindi. Tarsus Cumhuriyet Savcısı Ayhan Akyol tarafından yürütülen soruşturma dosyasında tek eksik olan belge Özgecan'a ait otopsi raporu. Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan otopsi raporunun da gelmesiyle birlikte soruşturma tamamlanmış olacak.

'CANAVARCA HİSLE...'

Vatan'ın edindiği bilgiye göre 3 sanık yani Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe için savcılık makamı TCK'nın 82'ye B maddesi gereğince 'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürmek suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet' talebinde bulunacak. Bu talebin bulunulmasında ise sanıkların verdiği ifadeler etkili oldu. Suphi Altındöken ifadesinde Özgecan'ın ellerini daha ölmeden kestiğini ifade etmesi ve daha sonra yakması aleyhinde en önemli kanıt.

Fatih Gökçe'nin de ağırlaştırılmış müebbet talebi istenmesinin nedeni ise Suphi ve Necmettin Altındöken'in ifadesi. baba oğul verdikleri ifade Fatih'in Özgecan'ın boğazını ve ardından ellerini kesmesini söylediğini iddia etti. Ayrıca benzinin temin edilmesi de bir başka delil. Bu iki ifade ve benzin temini Fatih'i de Suphi kadar suçlu hale getirdi.

BABANIN HIRILTILI İFADESİ

Baba Necmettin Altındöken'in ifadesinde, "Ben kesme işlemlerini görmedim ancak arabanın içinden gelen hırıltı seslerinden anladım. Birisinin genzinden 'hığğ' sesi geliyordu" demesi de Özgecan'ın hala yaşadığını gösterdi. Babanın, Özgecan'ı kurtarmak için hiçbir girişimde bulunmaması, onlarla birlikte minibüse binmesi, pasif kalması onu da diğer iki zanlı kadar suçlu kıldı. Ayrıca babanın Özgecan'a ait kitapları ve kıyafetleri ablasının sobasında yaktığını beyan etmesi de kuvvetlendirici delil sayıldı.

39 YILDAN ÖNCE KESİNLİKLE AF YOK

3 zanlı TCK'nın 82'ye B maddesi gereğince Canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürmek suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanacak. Hukukumuzdaki en ağır ceza bu. Ağırlaştırılmış hapis cezasının ömür boyu hapis cezasına göre en belirgin farkı, aflardan yararlanamayacak olması. Aftan yararlanabilmesi için 39 yıl hapis yatmış olması gerekiyor.

O YASA 8 AYDIR YÜRÜRLÜKTE! HAKİM İSTERSE HADIM EDEBİLİR

Özgecan cinayetinin ardından gündeme gelen 'hadım etme' uygulamasıyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam geçen yıl haziran ayında kabul edilen bir yasadan bahsetti. İslam, geçen haziran ayında kabul edilen yasaya göre doktor raporu üzerinden faile kastrasyon (kimyasal yollarla cinsel gücün yok edilmesi) yapılabileceğini açıkladı. Ancak bunun için önce failin cezasının bir kısmını çekmesi ve şartlı salıverme maddelerine uygun olması gerekiyor. Ayşenur İslam'ın bahsettiği yasa 5237 sayılı Ceza Ve İnfaz Kanunu'nun 108. Maddesinin 9. Fıkrasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında infaz kanununda bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler arasında bazı suç tipleri sıralanıyor. Bunlardan ikisi de cinsel saldırı ve cinsel istismar suçları.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping