Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nokta
*Nokta ( . )*
*1. *Cümlenin sonuna konur: "Türk Dil Kurumu"", 1932 yılında kurul muştur."
"Saatler geçtikçe yollara daha mahzun bir ıssızlık çöküyordu. "(Reşat Nuri Güntekin)
*2.* Bazı kısaltmaların sonuna konur: "Alb. "(albay), "Dr. "(doktor), "Yrd. Doç."(yardımcı doçent), "Prof. "(profesör), "Cad". (cadde), "Sok". (sokak)," s." (sayfa), "sf. "(sıfat),"vb." (ve başkası, ve benzeri, ve benzerleri, ve bunun gibi), "Alm." (Almanca), "Ar."(Arapça), "İng. "(İngilizce) vb.
*3. *Sayılardan sonra sıra bildirmek için konur: "3." (üçüncü), "15." (on beşinci);" II. Mehmet, XIV. Louis, XV. yüzyıl; 2. Cadde, 20. Sokak, 4. Levent" vb.""
*4. *Arka arkaya sıralandıkları için virgülle veya çizgiyle ayrılan rakamlardan yalnızca sonuncu rakamdan sonra nokta konur:" 3, 4 ve 7. maddeler; XII – XIV. yüzyıllar arasında" vb.*""*
*5.* Bir yazının maddelerini gösteren rakam veya harflerden sonra konur:
                                   I.               1.                            A.            a.
                                   II.              2.                            B.            b.
*6. *Tarihlerin yazılışında gün, ay ve yılı gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: "29.5.1453, 29.X.1923" vb.""
*UYARI: *Tarihlerde ay adları yazıyla da yazılabilir. Bu durumda ay adların dan önce ve sonra nokta kullanılmaz:" 29 Mayıs 1453, 29 Ekim 1923" vb.""
*7. *Saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur: "Tren 09.15’te kalktı. Toplantı 13.00’te başladı."
"Tören 17.30’da, hükûmet daireleri kapandıktan yarım saat sonra başlayacaktır."(Tarık Buğra)
*8. *Kitap, dergi vb.nin künyelerinin sonuna konur:
Agâh Sırrı Levend," Türk Dilinde Gelişme ve Sadeleşme Evreleri, "TDK Yayınları, Ankara, 1960.
*9. *Dört ve dörtten çok rakamlı sayılar sondan sayılmak üzere üçlü gruplara ayrılarak yazılır ve araya nokta konur:" 1.000, 326.197, 49.750.812 "vb.
*10.* Genel Ağ adreslerinde kullanılır: "http://tdk.org.tr
"
*11.* Matematikte çarpma işareti yerine kullanılır:" 4.5=20, 12.6=72 "vb.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Teşekkürler
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Rica ederim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Yararli bilgi '.' Nin nerelerde kkullanildiginin hepsini yazmissi sen isminimi degistiriceksin ondanmi aciyosun ders forumuna aciyorsun konularini
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Rica ederim
- Ismimi değiştircem
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Ama benim bildigm bu konulari gece 12 den sonra acman gerekiyor
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Evet forumda az online var bende aciyorum.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Forum durunkenmi acilacak konular kac konu acicaksin
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
-30 konu acacaktır.
-Bu konuları gece açacaksın. 12'den sonra.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
yeni öğrendim hiç bilmiyordum teşekkürler
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Rica ederim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi