Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Time Words - Zaman Bildiren Kelimeler
#1
Time Words - Zaman Bildiren Kelimeler


ZAMAN BİLDİREN KELİMELER KULLANIMLARI ÖZELLİKLERİ (TİME WORDS) (İNGİLİZCE DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR ENGLISH GRAMMARGRAMER DİL BİLGİSİ)Time Zaman
O’clock saatPast geçiyorTo varHalf yarım buçukQuarter çeyrekMinute dakika

O’clock kelimesi vakit bildirirken söylenen –saat üç saat beş– gibi sözlerdeki saat anlamındadır.“…ye …ya” ve “….mek ….mak” anlamlarında olduğunu bildiğimiz to ön takısı vakit bildirmede kullanılınca “üçe beş var altıya yirmi var” cümlelerindeki var anlamını verir.What time is it? Saat kaç?It’s ten o’clock. Saat ondur.It’s seven o’clock. Saat yedidir.It’s twenty to one. Bir yirmi var.It’s five to eleven On bire beş var.Dikkat:Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.

Quarter kelimesi kullanılınca başına bir a eklenir.It’s a quarter to six. Altıya çeyrek var.It’s a quarter to nine. Dokuza çeyrek var.Türkçedeki –geçiyor- kelimesinin yerine İngilizce de past kelimesi kullanılır.It’s twenty past twelve. On ikiyi yirmi geçiyor.It’s five past one. Biri beş geçiyor.Dikkat: Türkçe de önce saat sonra dakika söylenirken İngilizce de önce dakika sonra saat söylenir.

-çeyrek geçiyor- ları söylemek için a quarter kelime grubu kullanılır.It’s a quarter past three. Üçü çeyrek geçiyor.It’s quarter past eleven. On biri çeyrek geçiyor.

Buçukları anlatmak için half past kullanılır.It’s half past four. Dört (bilgi yelpazesi.net) buçuk.It’s half past eight. Sekiz buçuk.

-geçiyor- ve –var- larda dakika 5-10-15-20-25’ten birisi değil de 3-7-9-14 gibi beşle bölünemeyen bir sayı ise –dakika(lar)- anlamında minutes eklenir.It’s four minutes past two. İkiyi ondört dakika geçiyor.It’s six minutes to eight. Sekize altı dakika var.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiReklam yaziniz bostur. ayarlardan duzenleyiniz:iyib -

Online Shopping App