Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 Ayda Kpds'den 70 Almanın Şifresi
Arkadaşlar; Malumunuz dil puanı çok önemli. KPDS ingilizceden 70 aldım. Ben de bu puan için 3 aydır sıkı bir şekilde çalıştım ve TOEFL için çalışmaktayım. Sizinle bir durumu paylaşmak istedim. Kpds ve üds nin son 10 yıl sorularını kapsamlıca araştırdıktan sonra şu kanıya vardım: 2011'e kadar sorulan sorular orta düzeyde ve çeldirici sorular her denemede 10'u geçmiyor. Fakat 2011 sorularında ilk 35'e kadar olan kısımda en az 10 tane çeldirici soru var. Yani zorluk seviyesi yakın anlamlı kelimelerle daha da artırılmış. Özellikle cümle tamamlama sorularında teknik işe yaramıyor, sorular çığrından çıkmış. 200?’lerde sınava girenler gerçekten çok şanslıymış. Size tavsiyem sınava paragrafla ya da 55’ten sonraki kısımla başlamanızdır. Paragrafları sona saklayınca işin içinden çıkılmıyor ve "birini işaretleyeyim de bitsin" mantığına dönüyor. İlk 35 ten sonraki soruları bir buçuk saatte yaparsanız ilk 35 soruyu enine boyuna tartışarak daha rahat halledersiniz. Bana göre bu ilk 35 soru ilk yapıldığı zaman genelde rastgele bir şık işaretlenir ve "arada kaldığım şık yanlış çıkmış" olur. Oysa ilk 35 soru sona saklanırsa hem sınav heyecanı geçer hem de daha kapsamlı bir şekilde soruyu analiz edersiniz. Mesela şöyle bir soru vardı: ingiltere şu devlete özerklik "grant fiil: vermek" fiili garanti gibi zannedip diğer 4 şıktan birini seçip, soruyu kaçırabilirsiniz. Unutmayınız Ösym bizim sinirimizi bozmak için elinden geleni yapıyor. Bu sınav taktiğiyle alakalı olan kısım.

Benim çalışma metodum ise şöyle oldu. Kağıttan kelime ezberleme işi gerçekten berbattır ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Slayttan çalışmak en mantıklısıdır. Slayt isteyen varsa verebilirim. Kelime+soru çalışma stilinin en mantıklısıdır. Kelimeyi soru içerinde görmek başarı şansını daha da artırır. Her gün 30 kelime cümleyle beraber ezberlemeye çalıştım. 3 ayda 3000 değil 10000 kelime öğrendim Zaten sınavda hiçbir şekilde kelime sıkıntısı çekmedim. Soru tiplerine ünite ünite çalıştım, kısım kısım ayırdım. Örneğin 10 konuyu 2 ay boyunca devamlı çözdüm. 2 aydan sonra kısım kısım soru çözmekten sıkıldım, daha sonra devamlı deneme çözdüm. Ben bu işte çok zahmet çektim, bunları sonradan ayıktım. Ben ne yanlışlar yaptım mesela? 2 ay kadar kelime çalıştım sınava 1 ay soru çözersem olur dedim olmadı. Çalışmaları bıraktım yeni bir taktikle aylar sonra tekrar başladım. Emeklerinizi doğru kullanmanız sizi başarıya götürecektir. Eğer ben 20 puandan 70 puana çıkmışsam sizde puanınızı artırabilirsiniz. Ben şuna kesinlikle inanmıyorum: “20 30 dan 60 70 e çıkmak mucizedir” Valla şunu söliyim 70 değil daha dikkatli olsam 80 de gelirdi 90 da gelirdi. Başarılar dilerim. Yararlı olduysa minnettarım.

Gramer kitabı: Deciphering english for Turkish Learners 

Test kitapları: 1) 40 advanced tests soru bankası – Akın Dil

2) Test attack kpds üds soru bankası Ahmet Taşpınar – Uğur Albayrak İrem yayınclık

+ Herhangi bir yayının çözümlü kpds soruları

Sözlük: Kelimatik Gürcan Günay Pelikan yayınları (bütün yapılar var phrasal verb, idioms, preposition …)

Dokuz Eylül yüksek lisans 1 (karşılaştırmalı tarih) fatih çiftçi
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Reklam yaziniz bostur. ayarlardan duzenleyiniz:medi -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping