Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toefl Testine Nerede Girilir ?
#1
TOEFL testine istediğiniz ülkede girebilirsiniz. Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, İzmit, Kayser, Konya, Mersin’de testler yapılmaktadır. Test merkezi ve test tarihiniz başvurunuzdan sonra size bildirilir. 


Dünyanın pek çok ülkesinde TOEFL test merkezleri bulunmaktadır. 
TOEFL test sonucunun geçerli olduğu 6000’in üzerindeki kurum ve kuruluşun listesine buradan ulaşabilirsiniz. (Türkiye’deki kuruluşlar 33 ve 34. Sayfalarda)

TOEFL Testine Girmeden Önce Test Hakkında Bilgi Veren Bulletin (TOEFL Bülteni) Elimde Olmalı mı? Bu Bülteni Nereden Elde Edebilirim? 

Evet; TOEFL Bülteni sınav ile ilgili önemli konular hakkında bilgi vermektedir. TOEFL bültenine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, teste gireceğiniz merkezden, eğitim yaptığınız dil okulu veya üniversiteden veya Yurtdışı Eğitim Danışmanınızdan alabilirsiniz. 

Sınava Girerken Yanımda Ne Tür Bir Kimlik Bulunmalıdır? 

Sınava giderken mutlaka resimli kimlikleriniz yanınızda bulunsun. Yurtdışında teste girecekler Uluslararası ehliyet veya pasaportlarını, Türkiye’de teste girecekler nüfus kağıdı, ehliyet ve varsa pasaportlarını yanında götürmelidirler. Yanınızda bulundurmanız gereken kimlik belgeleri için lütfen ID requirements bölümünü inceleyiniz. 

Fiziksel Bir Engel veya Sağlık Sorunum Varsa Ne Yapmalıyım? 

Bu tür bir sorununuz varsa mutlaka başvuru esnasında bildiriniz. Konu ile ilgili TOEFL Disabilities Office bölümünü inceleyiniz. 

Bilgisayarlı TOEFL Sınavında Puanlama Nasıl Yapılır? Alabileceğim Maksimum ve Minumum Puanlar Nedir?


Listening 0-30

Structure/Writing 0-30

Reading 0-30

Total 0-300

Essay (on a separate scale) 0-6

Kompozisyon Bölümü Nasıl Değerlendirilir? Diğer Bölümlerle Nasıl Birleştirilir? 

Her bir kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir. Kompozisyondan alabileceğiniz puan, Structure/Writing puanınızın yarısı civarındadır. Detaylı bilgi için writing scoring guide ve Structure Writing bölümlerini inceleyiniz. 

Sınav Sonucunu Ne Zaman Öğrenebilirim? Resmi Sınav Sonuçlarından Ekstra Ücret Ödemeden Kaç Adet Elde Edebilirim? 

Kompozisyonunuzu bilgisayarda yazmış iseniz, sonuçlarınız en geç iki hafta içerinde Princeton, New Jersey’den size ulaştırılacaktır. 

Kompozisyonu el yazısı ile yazısı ile yazmış iseniz en fazla 4 hafta içerisinde sonuçlarınız size ulaştırılacaktır. 

TOEFL testi için ödemiş olduğunuz ücret ile sadece bir kopya sınav sonucu size gönderilir. 4 kopya ise sizin sınav öncesi seçmiş olduğunuz üniversite veya kuruma gönderilir. 

Sınavda Almış Olduğum Puan Ne Kadar Süre İçin TOEFL Merkezinde Tutulur? 

TOEFL Merkezi sınav sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanız tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz. 

Bilgisayarda Testi Tamamladıktan Sonra Sınav Sonucumu Görebilir miyim? Eğer İyi Bir Puan Alamamış İsem Testi İptal Edebilir miyim? 

Test bitiminde ekranda, resmi olmayan Structure/Writing bölümünün sonuçlarını görebilirsiniz. Ancak kompozisyonunuzun sonucu size daha sonra bildirilecektir. 

Sınavdan istediğiniz puanı alamamış iseniz testi iptal ettirebilirsiniz. Ancak herhangi bir ücret iadesi talep edemezsiniz.

TOEFL Testine Nasıl Hazırlanabilirim?

Teste girmek için bilgisayar bilmeniz şart değildir. Ancak teste çok iyi hazırlanmanız gerekir. TOEFL sınavına hazırlık materyallerini official products bölümünden elde edebilirsiniz. 

TOEFL Sampler bir CD-ROM ‘dur. Bu CD ile TOEFL sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Gerçek sınavda bu tarz bir CD ile karşılaşacaksınız. 

POWERPREP, Bu programda TOEFL testinde karşılaşacağınız sorulara benzer soruları yanıtlama şansınız olacaktır. Ayrıca iki adet örnek TOEFL testine girebileceksiniz. 

Tutorials and practice exercises bölümünde ise TOEFL sınavı hakkında “tutorial” ve örnek soruları görebilirsiniz. 

TOEFL hazırlık CD ve kitapçıklarını TOEFL representative offices veya educational advising centers elde edilebilir. Türkiye’de ise Fulbright ofislerinden elde edilebilir. 

Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Sınav ücreti Internet Based Test 150 $, Paper Based Test 185 $ olup sınava kayıtlar internet üzerinden [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ‘ta yapılmaktadır.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

TOEFL CBT Sınav sonuçları, aslen test merkezi tarafından da kısmen sınav bitiminde verilebilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ise 2-5 hafta içerisinde resmi sonuç elinize geçer. TOEFL PBT Sınavı için ise, 4-6 hafta ancak yeterli süredir. Burada en hızlı skora TOEFL IBT Sınavı'ndan ulaşabilirsiniz ki resmi olarak 15 iş gününde sonuçlara online ulaşabilirsiniz. Bazen 30 günü bulabilir. Sınav sonuçlarınızı daha önce edinmiş olduğunuz ETS ID Hesabınızdan da takip edebilirsiniz. Eğer isterseniz, sonuçlar hem size hem de istediğiniz kuruluşa postalanabilir. Belgenin elinize ulaşma süresi ise 4-6 hafta arasındadır. 

TOEFL IBT Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

TOEFL IBT sonuçları 2 yıl geçerlidir. 2 yıldan fazla bir süre önce girilen TOEFL Sınavı'na ait sonuçlar talep edilemez.

Sınavda Karalama Kağıdı Kullanabilir miyim?

Evet, sınavda karalama kağıdı kullanabilirsiniz.Sınav süresince test merkezi tarafından size sağlanacak 3 adet A4 kağıt ve kalem ile not alabilirsiniz. Bunun haricinde kendiniz kağıt ya da kalem getirmeyin!
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi***

Online Shopping App