Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mustafa Kemal Atatürkün Ailesi
#1
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN AİLESİ

Atatürk henüz çocukken kendisindeki bilgi ve cesaret keşfedilmiş bir kişiydi. farklı okul ve eğitimler almış olan ve savaşlardan zafer ile ayrılan cesur ve yürekli birisiydi.

Atatürkün annesinden başlayalım.

Atatürkün Annesinin adı zübeyde Hanım kendisi Hacı sofu ailesindendir ve Babası Feyzullah ağadır. Zübeyde Hanım dinine bağlı ve akıllı bir kimseydi. Zübeyde hanım oğlu Mustafa nın tüm yokluklara rağmen daima okumasını ve en iyi seviyeye gelmesini istemiştir.

Zübeyde hanım selanikte 1857 yılında doğmuştur. Ali rıza efendi ileevlendiğinde 5 çocuğu bulunmaktaydı. 2 si çocukken vefat etmişlerdir.

Zübeyde hanım kızı olan makbule ile beraber selanikten istanbula geçmişlerdir. Milli mücadele senelerinde Akaraya gelmiş 1919 da oğlundan ayrılmış ve seneler sonra oğlunu karşısında Devlet başkanı olarak bulmuştur. Zübeyde Hanım 1923 yılında 66 yaşında izmire tedavi için gitmiş ve hayatına son vermiştir.Ali Rıza Efendi


Ali Rıza Efendi selanikte 1841 senesinde dünyaya gelmiştir. Kırmızı hafız lakabı olan Ahmet efendinin çocuğudur. Kendisi Katiplik daha sonra Muhafaza teşkilatında memur olarak görev yapmıştır. memur iken zübeyde hanım ile evlenir.


Ali rıza Efendi 1876 senesinde selanik te Milliye taburunda subay dır. ve ardından kereste ticaret işini yürütmüştür. zübeyde hanımın 5 çocuğundan olan üç çocuğu hayatlarını küçük yaşlardayken kaybetmiştir. Ali rıza efendi 1888 yılında bir tek çocuğu olan Mustafa Kemal ilk okulda okurken rahatsızlanmış ve ölmüştür.
zübeyde hanımın Mustafa ve Makbule çocukları hayatını sürdürmüşlerdir.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi***

Online Shopping App