Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows 10 Tanıtıldı, Tüm Özellikleri ve Bilmeniz Gerekenler..
640x360xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...bLTYZ.webp

Microsoft’un Windows işletim sistemi on yıllara damga vuran ve yazılım tarihinin en başarılı işleri arasında yer alıyor. Tabii ki kullanıcıların her yeni Windows sürümünde biraz daha heyecanlanmaları ve bizlere tanıtılacak olan yenilikleri deneyimlemek istemeleri de oldukça normal. Bugün halka açık olmayan ancak basın mensuplarının davet edildikleri lansmanda yeni Windows işletim sisteminin adı ve özellikleri de ortaya çıktı.

Windows 10 olarak adlandırılan yeni işletim sistemi, herkesin Windows 9 beklentisini karşılamadı ancak anlaşılan o ki Microsoft, Windows 8.1’i Windows 9 olarak kabul ederek Windows 10 ile devam etme kararı aldı.

Lansman’da işletim sisteminin adını Windows şefi Terry Myerson açıkladı ve daha sonra bazı detaylara geçiş yaptı. Yeni işletim sisteminin şimdiye dek Windows serisinde piyasaya sürülen en geniş cihaz seçeneğine sahip işletim sistemi olduğundan bahseden Myerson, bunun ardından bir kişiye ait tüm cihazlardaki Windows’ların birbiriyle senkronizasyonu sürdüreceğini de belirtti.

640x385xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...3jVfu.webp

Windows 10’un en önemli özelliğinin kullanıcılara tam ve doğru bir deneyim sunmak olduğu da yine Terry Myerson’un en dikkat çektiği noktalar arasındaydı. Myerson’un ardından sahneye Joe Belfiore çıktı ve Windows 10’un demolarından bir tanesini göstermeye başladı. Tabii ki bu konuda en çok dikkat çeken konu başlat tuşuna basıldığında klasik başlat menüsünün gelmesiydi.

640x385xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...IU25B.webp

Yeni sürümde Windows 7 kullanıcılarının zorlanmadan yeni işletim sistemine geçiş yapmalarının hedeflendiği de belirtiliyor. Dolayısıyla başlat menüsünün varlığı pek de şaşılacak bir şey değil. Elbette metro arayüzüne alışan kullanıcılar yine bu arayüzden parçaları başlat menüsünde görebiliyorlar.

640x382xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...47WZi.webp

Başlat menüsünde yer alan kutucukların yeniden boyutlandırılabilir olmaları da Windows 8 ile 7 işletim sistemlerinin bir şekilde harmanlandığını bizlere gösteriyor.

windows-10-tanitildi-tum-ozellikleri-blog-5.jpg

Henüz işletim sisteminin tamamlanmamış olması ise kullanmak isteyenleri biraz üzecektir. Zira lansmanın ardından Windows 10’un geniş kapsamlı testlerinin başlayacağı ve buna göre pek çok düzeltmenin gerçekleştirileceği de yine Belfiore tarafından açıklandı.

640x377xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...xjfpq.webp

Windows 10’un başlat çubuğundan yapılan aramalar hem internet sonuçlarını hem de bilgisayardaki yerel sonuçları birlikte barındırıyorlar. Böylece universal arama çok daha kolay bir hale geliyor.

640x389xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...9Bfnx.webp

İşletim sisteminin Windows 8’deki uygulamalar gibi kullanıcıları masaüstünden çıkaracak modern uygulamalar yerine daha doğal bir yapı sunacağı kesin. Böylece kullanıcıların klasik Windows deneyimini daha iyi bir şekilde yaşamaları amaçlanıyor. Yani artık Windows uygulamaları birer pencere ile çalışacaklar.

640x383xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...jtzGf.webp

640x383xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...jtzGf.webp

Task View olarak adlandırılan yeni menü ise işletim sistemine eklenenler arasında. Bu menü sayesinde masaüstü modları arasında geçiş yapmak ve ayrıca açık olan uygulamaların hepsini tek bir ekranda görmek mümkün olacak. Android işletim sistemindeki tüm uygulamaları gösteren menü tuşu gibi bir işlevi olduğunu söyleyebiliriz.

640x386xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...8pqRa.webp

Ayrıca Snap Assist denilen yeni bir araç sayesinde arayüzün yan tarafından tüm açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmak ve onları görmek de mümkün hale geliyor.

640x385xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...NGup1.webp

Komut satırına yıllar sonra gelen CTRL V ile yapıştırma desteği de Windows 10’un dikkat çeken yanları arasında.

640x382xwindows-10-tanitildi-tum-ozellik...E6AOl.webp

Bu defa Windows’un hem dokunmatik ekran kullanıcıları için hem de klasik fare ve klavye kullanıcıları için tasarlandığı ortada diyebiliriz. Dolayısıyla hem Windows 7 hem de Windows 8 kullanıcıları Windows 10’u kullanırken zorluk çekmeyecekler. Yani Windows 10’da da pek çok el hareketinin Windows 8’de olduğu gibi işlev göstermesi bekleniyor. Büyütülen buton boyutları gibi konular ise yine bu kolaylığı devam ettirmek üzerine kurgulanmış.

Windows 10'un çıkış tarihi olarak ise 2015 yılının sonları gösteriliyor. Yani daha oldukça uzun bir süre beklemeye devam edeceğiz gibi görünüyor.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
win 8 den 10a atlamaları saçma olmuş biraz
AromaticCoolInexpectatumpleco-size_restricted.gif
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(05-10-2014 Saat: 13:01)playthegame77 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: win 8 den 10a atlamaları saçma olmuş biraz

8.1 9 Olarak Kabul Edilmiş..
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
XP Ve 8 Lere Bedava Olucak Galiba
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(05-10-2014 Saat: 13:08)tugrul Nickli Kullanıcıdan Alıntı: XP Ve 8 Lere Bedava Olucak Galiba

Onun Hakkında Bir Bilgim Yok..
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Sadece 8 lere diye biliyorum ben . Tasarıma çok önem veriyorlar birazda performansa verselerdi w8 de sevilirdi
"Tek kelimeyle bizi , sizin mülkiyetinizi yok etme niyetimizden dolayı kınıyorsunuz. kesinlikle öyle ; niyetimiz tam olarak budur ."

Albırt Enişten - 11.05.2013 / 02.05.2018
Venomous - 02.05.2018 / 

Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Kesinlikle. Performans ağırlıklı bir sürüm üretseler daha iyi olacak. Eklenti vs. şekilde zaten tasarım düzeltilir.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(05-10-2014 Saat: 13:44)Albırt Enişten Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sadece 8 lere diye biliyorum ben . Tasarıma çok önem veriyorlar birazda performansa verselerdi w8 de sevilirdi

Katılıyorum.8`e Güncellemek İstedim Güncelleyecek Usta Bile 9`u Bekle 8`in Performansı Düşük Dedi..

(05-10-2014 Saat: 14:03)Edward Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle. Performans ağırlıklı bir sürüm üretseler daha iyi olacak. Eklenti vs. şekilde zaten tasarım düzeltilir.

Katılıyorum..
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(05-10-2014 Saat: 14:08)Novruz Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(05-10-2014 Saat: 13:44)Albırt Enişten Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sadece 8 lere diye biliyorum ben . Tasarıma çok önem veriyorlar birazda performansa verselerdi w8 de sevilirdi

Katılıyorum.8`e Güncellemek İstedim Güncelleyecek Usta Bile 9`u Bekle 8`in Performansı Düşük Dedi..

(05-10-2014 Saat: 14:03)Edward Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle. Performans ağırlıklı bir sürüm üretseler daha iyi olacak. Eklenti vs. şekilde zaten tasarım düzeltilir.

Katılıyorum..
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Win 7 ile 8 kaışımına benziyor.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform