Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompozisyon nasıl yazılır?
Bu yazımızda sizlere bir kompozisyonun nasıl yazılacağını anlatacağız. Kompozisyon yazılmasının kurallarına uyulması, yazılan metnin en doğru şekilde anlaşılabilmesi ve anlatılanların doğrudan karşı tarafa aktarılabilmesi için önemli bir husustur. Düzenli ve kurallara uygun bir kompozisyon ile yazılan yazılar hem daha etkileyici hem de anlatım bağlamında daha etkili olacaktır.

Kompozisyon nasıl yazılır konusuyla ilgili olarak bilmeniz gereken ilk şey: Kompozisyon; giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Her bölümde yazım teknikleri ve yazmanız gereken içerikler değişkenlik göstermektedir. Sizler için bu üç bölümü ayrı ayrı incelik.

1-) Giriş bölümü

Giriş bölümünde yapmanız gereken, öncelikle kompozisyonun konusu hakkında ve kompozisyonunuzu konuya hanga bakış açısıyla yazdığınızdan kısaca söz etmenizdir. Açıklama ve tanımlama cümleleri kurmanız Giriş Bölümü için uygun bir yazım olacaktır. Örneğin bizim bu yazımızda mavi renkle belirtilmiş olan ilk paragraf bir giriş cümlesine örnektir.

2-) Gelişme Bölümü

Gelişme bölümü, yazının uzun tutulması gereken bölümüdür. Giriş bölümünde kısaca anlatılan konular gelişme bölümünde detaylı şekilde incelenir. Konu hakkında bolca ayrıntı verilir ve örneklerle açıklamalar yapılır. Eğer gerek varsa karşılaştırmalar yapılabilir. Eğer gelişme bölümü birkaç paragraftan oluşacak ise mutlaka paragraflar birbirinin devamı olmalıdır ve biri diğerini tamamlamalıdır. Yine şuan okuduğunuz bu yazıda kırmızı ile yazılmış bölüm bir kompozisyonun gelişme bölümüne örnek teşkil etmektedir.

3-) Sonuç Bölümü

Sonuç bölümü, kompozisyonda anlatılan konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür. Anlatılan konu üzerinden verilen örneklerin ve yapılan açıklamaların bizi nereye götürdüğünü belirterek yazının sonlandığı bölümdür. Gelişme bölümünde anlatılan ayrıntılı konu bu bölümde bir sonuca bağlanarak kompozisyon bitirilir. Yazımızın sonunda bulunan yeşil ile yazılmıs kısım bir kompozisyonda bulunması gereken sonuç bölümüne örnek olarak gösterilebilir.

Kompozisyonu yazarken bu üç bölüme dikkat ederek yazmak; kompozisyonun en doğru ve en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayacaktır. Kompozisyon bölümleri arasında doğru ilişkinin kurulması ve her bölümde gerçekleştirilmesi gereken hususların yerine getirilmesi konunun okuyucuya çok daha kolay akmasını sağlayacaktır.

Kompozisyon Örneği:

kompozisyon.jpg
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
bu 7.ve8. sınıfın sınavlarında çok oluyor kendimdem biliyorum teşşekürler.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(18-08-2014 Saat: 11:50)kamil55 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bu 7.ve8. sınıfın sınavlarında çok oluyor kendimdem biliyorum teşşekürler.

Önemli Değil Hocam
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bilmeyen Varsa Hala Birşey Demiyorum ben :D
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Reklam yaziniz bostur. ayarlardan duzenleyiniz:medi -

Online Shopping App