Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Küresel Sorunlar
#1
20 . yüzyılın sonlarına doğru, dünya siyasetinin şekillenmesinde yeni oluşan kuruluşlar etkili olmaya başladı. Bu kuruluşlara; Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Dünya Bankası, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Para Fonu (IMF), Afrika Birliği, Avrupa Birliği, Amerika Devletler Örgütü örnek verilebilir.

Uluslararası kuruluşların amaçları;

_ Ortaya çıkan çatışmaları çözümlemek,

_ İnsan hakları ihlallerini ortaya çıkarmak,

_ Çatışma sonrası yeniden yapılanma süreçlerinde çalışmak,

_ Küresel sorunları çözmektir.

Uluslararası kuruluşlar gerçeklerin ortaya çıkarılmasına, çatışan taraflar arasında diyalog ortamının sağlanmasına katkı sağlar. Ayrıca çatışmanın çözülebileceği stratejilerin geliştirilmesi ve ulusal hükûmetlerin devreye sokulmasında etkin bir rol oynar

Küresel Sorunlardan Bazıları

Şimdi dünyamızdaki sorunlara ve bu sorunları dile getiren uluslararası kuruluşların haberlerine bakalım:

Günümüz küresel sorunlarından biri de terördür. Terör insanları yıldırmak, sindirmek yoluyla onlara belli düşünce ve davranışları benimsetmek için zor kullanma tehdit ve öldürme olayıdır.

Bunun için kullanılan yöntem, şiddettir.

Terör geçmişte olduğu gibi günümüzde de çeşitli iç ve dış desteklerle gerçekleştirilmektedir.

Terörün amacı ülkelerin gelişip güçlenmesini engellemektir.

Cumhuriyet Türkiye’sinde de bazı terör örgütleri yıllardır iç ve dış desteklerle böyle bir amaç uğruna faaliyet göstermişlerdir.

Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği yerde güçlü bir devlettir. Ayrıca Türkiye çoğunluğu genç olan bir nüfusa sahiptir. Zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, gelişmekte olan ekonomik ve teknolojk gücü vardır. Türkiye bölgede bütün dengeleri değiştirebilecek ulusal güce ve coğrafyaya sahip bir devlettir. Dünyada besin ihtiyacını karşılayan ve ürün fazlasına sahip olan ülkelerdendir.

Türkiye’nin belirtilen bu stratejik konumu üzerinde emelleri olan iç ve dış tehdit unsurları çeşitli zamanlarda amaçları doğrultusunda terörü bir yöntem ve amaç olarak kullanmaktadır. Bu yıkıcı unsurların ülkemiz üzerindeki genel amacı ülkede terör ortamı doğurarak devlet otoritesini zayıflatmak, vatandaşların devlete olan güvenini sarsmak ve toplumda huzursuzluk yaratmaktır. Böylece ülke bütünlüğünün parçalanması ve devletin yönetim biçiminin değiştirilmesi amaçlanmaktadır.
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçieXpertBoss -

Online Shopping App