Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CPU Nedir?
#1
Çoğu temel bilgisayar eğitiminde/kursunda, birçok öğrenci bu soruyu sorar. Bu ayrıca her temel bilgisayar eğitiminde anlatılması gereken bir konu. Bilgisayarınızın işletim sistemlerini, bu 3 harfli kelimenin anlamını ve bilgisayarınızda gerçekleştirdiği fonksiyonları konunun detayına inerek anlatan bazı işletim sistemi kitapları var.

Bilgisayarlar yazılım ve donanımın birbirleriyle etkileşimi sonucu çalışırlar. Donanım, bilgisayarın görebildiğiniz ve dokunabildiğiniz kısımlarıdır, kasa ve içindeki her şey de buna dahildir. En önemli donanım parçası, bilgisayarınızın içindeki merkezi işlemci birimi veya mikroişlemci denen küçük ve dikdörtgen biçiminde bir çiptir. Bu, bilgisayarınız beynidir ' komutları tercüme eden ve hesaplamaları gerçekleştiren kısım. Umarım şimdi CPU denen şeyin ne olduğunu ve bilgisayarınızda/bilgisayarınız için neler yaptığını anlamışsınızdır.

Temel bilgisayar eğitiminizin ve bilgisayar temelinizin bir parçası olarak, işletim sisteminin de ne olduğunu bilmelisiniz. En temel haliyle işletim sisteminin tanımı şöyledir: Bilgisayarın donanım ve yazılım kaynaklarını yöneten bir grup bilgisayar programı. Bu tanıma işletim sisteminin elektronik aletleri, verilen komutlara göre akıllı bir biçimde çalıştırdığını da ekleyebiliriz.

Bütün sistem yazılımının temelinde, bir işletim sistemi belleği kontrol etme, bellekten yer ayırma, sistem isteklerini öncelik sırasına koyma, giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol etme, network sağlama, dosya sistemlerini yönetme gibi temel görevleri yerine getirir.

Her işletim sistemi hakkında ve 'CPU nedir' hakkında az biraz bilgi sahibi olmanızı sağlayan bazı güzel işletim sistemi kitapları vardır. Daha fazla bilgi edinmek için bunlardan birini edinebilirsiniz.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiWebfast.10tr.net - Dev Paylaşım Platformu -

Online Shopping App