Konuyu Oyla:
  • Toplam: 7 Oy - Ortalama: 3.43
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Logo Nedir Nasıl Yapılır? [ASiPaTRoN]
Logo Tasarımın Önemi Nedir?

Logo tasarımı şirketlerin kimliğini yansıtan en önemli görsel öğedir. Bu bakımdan logo bir şirketin vizyonu açısından oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde şirketlerin sayısının her geçen gün artması logo tasarımına verilen önemin de artmasına neden olmuştur. Çünkü modern şirketler artık misyon kadar vizyonun yani dış görünümün de önemli olduğunu fark etmişlerdir. Bu nedenle görsellik bakımından en iyisini isteyen şirketler öncelikli olarak logo tasarımı üzerine yoğunlaşmışlardır.

Şirketlerin imzası olarak tanımlanabilecek logo şirket kimliğini üstlenmesi açısından başlangıç düzeyle yapılması ve tasarlatılması gereken bir semboldür. Çünkü şirketin yaptığı her iş bundan sonda o logo ile anılacaktır. İşte bu nedenledir ki ne kadar iyi bir logonuz varsa o kadar da iyi bir imaj ve görüntünüz var demektir.

Bu kadar önemli bir görevi olan logolar için günümüzde birçok şirket vardır. Bu şirketler müşteri ihtiyaçlarına ve şirketlerin amaçlarına uygun logolar hazırlamaktadırlar. Gelişen bilgisayar teknolojisinin getirdiği grafik tasarımı ile artık günümüzde çok daha görsel logolar tasarlamak mümkündür. Kaldı ki küçük çaplı web sitelerinin bile oldukça görsel logoları mevcuttur.

İşte siz de bir şirket olarak bu önemli öğeden feragat etmeyiniz ve bir an önce kurumsal logonuzu tasarlatınız. Unutmayınız ki artık günümüzde görünüm gittikçe önem kazanmaktadır.

Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde birçok logo firması vardır. Ancak bu firmalar yeterli tecrübeye sahip olmadıklarından ötürü logo tasarımı konusunda yetersiz kalmaktadır. Şirketlerin ya da sitelerin ihtiyaçlarını tam analiz edemedikleri için yeterli özelliklerde logo tasarlamakta zorlanmaktadırlar. Bir logo tasarlanırken öncelikle şirketin misyonu gözetilmelidir. Yani “firma ne iş yapıyor?” bu iyice anlaşılmalıdır. Bu doğrultu da logoda kullanılacak öğeler belirlenmelidir. Amaç Dizayn firmanızı ve kurumsal kimliğinizi önemser ve buna göre size hizmet sunar.

Örneğin dondurma işi yapan bir firmaya dondurma ile ilgili görseller konulmalıdır. Bunlar: çocuk, dondurma topları, külah gibi öğeler olabilir. Ancak dondurma firmasının logosunda araba, inşaat, kapı gibi simgeleri kullanmak abes olacaktır. Bu nedenle çalışacağınız logo firmalarının referanslarını iyi incelemeli ve görüşmelerde analizlerine dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde sizi hiçbir şekilde temsil etmeyen logolarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Direk misyonu yansıtan simgeleri kullanmak da her zaman iyi olmayabilir. Bunun yanında direk misyonu yansıtan değil de andıran simgelerde kullanılabilir. Örneğin Cumhuriyet Halk Partisinin amblemine baktığımızda 6 okun her birinin bir inkılabı temsil ettiğini görüyoruz. Bu da partinin dinamikleri hakkında bize bilgi veriyor. İşte logolar bu tip olmalı ve birisine logonuzdan bahsederken gerekli açıklamaları yapabilmelisiniz.

Logo Nedir?

Gelişen tasarım teknolojileri ile kavramlar artık birbirine girmeye başlamıştır. Öyle ki bir çok sitede logo adı altında sunulan bannerler, ikon setlerini görmeye başladık. Logonun ne olduğunu anlamak için öncelikle benzer terimlerin anlamını bilmemizde fayda var.

Bennerler yani reklam panoları sitelerde bir ürünü, siteyi, içeriği vb. öğeleri tanıtmak için konulmuş görsellerdir. Reklamcılık sektöründe kullanılan bannerler renkli yapılarıyla dikkat çekerler ve tıklama oranlarını arttırırlar. Cover banner, Leaderboard banner, Tower banner, Micro banner, Pop Up banner, Sticky-Ad banner gibi çeşitli ölçülerde ve boyutlarda türleri bulunur.

İkon setleri ise simgeler ya da estetik görünümü olan semboller olarak tanımlanabilir. Bunlar genelde objelerin sembolleridir. Logolarda obje olarak kullanılabilirler ve eklendikleri içeriklere görsellik katarlar. Genel de ücretsiz dağıtılsa da ücretli ve telif hakkı içerenler vardır.

İşte bu iki kavram genellikle logoyla karıştırılmaktadır. Ancak ikisi de logodan tamamen farklıdır ikonlar logo içerisinde sadece bir obje olarak kullanılabilirler; ama bannerlerin logolarla hiçbir bağı yoktur. Bir çok deneyimsiz genç hazırladıkları bannerleri logo adıyla yayınlamaktadırlar. Bu ise logo adının ve özelliklerinin yozlaşmasına neden olmaktadır. Çünkü logolar sadece bannerler gibi bir ürüne odaklanıp onu tanıtmazlar, aksine geneli kapsayıp imza görünümü alırlar.

Bireysel Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?
Günümüzde birçok logo tasarlama programı vardır. Örnek verilecek olursa;
■ AAA Logo
■ Mylogo Maker Professional
■ LogoSmartz Logo Maker
■ The Logo Creator

Bu programlarda logo taslakları dahi bulunur. O taslaklarda değişiklik yapılarak kendi logonuzu yapabilirsiniz. Ama unutmayın ki hazır logo tasarım programlarının hiç birisi profesyonel değildir ve kurumsal kimliğinizi yansıtan logolar yapmanızı sağlamaz. Logo tasarımı öyle programlarla birkaç dakikada yapılmayacak kadar önemli ve titiz çalışma gerektiren bir iştir. Bu tip tasarım programları ancak küçük kuruluşların tercih edeceği tasarımlar verir. Siz büyük düşünüyorsanız kesinlikle bir logo tasarım firmasıyla anlaşmalısınız.

Logo tasarım fiyatlarıLogoların fiyatları yaptırdığınız firmaya ve istediğiniz kaliteye göre değişmektedir. Amaç Dizayn ile çalışıyorsanız 100tl-300tl aralığında logonuzu profesyonel logo tasarımcılarının elinden çıkacak şekilde yaptırmanız mümkün. Piyasada çok daha ucuza yapılan firma ya da kişilerle çalışmamanızı öneririz.

Logolar Nasıl Baskıya Hazırlanır?

Logoların son aşaması baskıdır. Ürünler üzerine, pankartlara, giyim eşyalarına, afişlere, billboardlara vs. alanlara baskı için hazır konumda olmalıdırlar. Saydığımız baskı yüzeylerinden de anlayacağınız üzere logolar farklı boy ve ebatlarda baskı yapılabilmektedirler. İşte bu noktada logonun büyüyüp küçülmesi logo için kalite kaybettirmemelidir. Bu sebeple günümüzde vektörel çizimler geliştirilmiştir. Vektörel grafikler boyutlandırmadan bağımsızdır yani ne kadar büyütürseniz ya da küçültürseniz bozulmazlar. Bitmap grafiklerden en önemli ve kullanışlı tarafı işte bu bozulmaz özellikleridir.
Vektörel çizimler için kullanılan bazı programalar ise şunlardır;
- Adobe Illustrator
- Corel Draw
- Freehand
- Inkscape
- Fireworks
Bu programları kullanan ve vektörel çizim yapan firmalarla logo çalışması yapmanız logonuzun kullanışlılığı açısından önem arz etmektedir.

Dersimiz Alıntıdır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
ilk defa alıntı konuların sabit olduğunu görüyorum emek sarfetceksinki konun sabit olcak yetkin var diye konuları sabitleme !
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(24-12-2012 Saat: 19:28)kafle Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ilk defa alıntı konuların sabit olduğunu görüyorum emek sarfetceksinki konun sabit olcak yetkin var diye konuları sabitleme !

Bu bölümün yetkilisi benim sen ne genel şefsin ne de admin bana karışamazsın.Ayrıca bir sorun çıkarsa yönetimle konuşur konuyu kendim de hazırlarım hiç merak etme.+ Yönetici İle alaylı konuşmak + "!" işareti kullanmaktan 1 hafta suretle +3 uyarı puanı aldınız.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
en altta dersimiz alıntıdır yazıyo konu başlığına kendi adını yazıyosun ayrıca rütbeniz benden pekte fazla sayılmaz
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Gerekli Cevap Kişiye Uyarı Puanı Olarak Dönmüştür.
Ben nasıl mı grafiker oldum;
admin böyle istedi...:)

Gereksiz Mesajlar Tarafımca Kaldırılmıştır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Konu Güncellenmiştir.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Wink 
okurken zorlandım ve yarıda kaldım :D
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
tşkler