Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Yardim Talebi] İphone 11 Kalite düşme sorunu
Uzun yıllardır android kullanıyordum iphone 11 almaya karar verdim pek bilgim yok telefon hakkında
iphone 11 ile çektiğim video ve fotoğrafları instagram ve whatsappta story (durum) olarak attıgımda kalite bozuyor
iphone kullananlar bu sorunla nasıl başa çıkıyor ne gibi alternatif yollar izliyolar ?
(İNSTAGRAMDA Veri ayalarından en yüksek çözünürlüğe aldım sorun aynı )
Kaliteli bir video foto atamıyorum sanırım mb yüksek oldugundan dolayı pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Veri tasarrufunu kapat whatsapp ayarlarından. O zaman ses ve video kalitesi güzel oluyor. Instagram'a yapacak bir şey yok.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
bütün facebook ürünleri deli compression yapar çünkü, beklediğin kadar yüksek olmaması normal kalitenin. flagship android kullansan iphone'dan çok da büyük bir fark göremezsin bu konuda, fotoğraflarını ya da videolarını uygulamanın içinden çekmediğin sürece(aslında farkları bu). uygulama geliştiricileri androidlere optimizasyon yapmıyor. videoların yüksek kalite olmasını istiyorsan 4k çekip at.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
ya da instagramın içinden çek video ve fotoğraflarını. nasıl yapıyorsun bilmiyorum ama. bi de şu forumda mesajlarımızı düzenleyebilsek güzel olurdu.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: Escobar
(25-01-2022 Saat: 05:36)Nihility Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ya da instagramın içinden çek video ve fotoğraflarını. nasıl yapıyorsun bilmiyorum ama. bi de şu forumda mesajlarımızı düzenleyebilsek güzel olurdu.

mesaj düzenleme olayını kim kaldırmışsa zeka fışkırıyor olmalı
1
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(25-01-2022 Saat: 12:15)Escobar Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(25-01-2022 Saat: 05:36)Nihility Nickli Kullanıcıdan Alıntı: ya da instagramın içinden çek video ve fotoğraflarını. nasıl yapıyorsun bilmiyorum ama. bi de şu forumda mesajlarımızı düzenleyebilsek güzel olurdu.

mesaj düzenleme olayını kim kaldırmışsa zeka fışkırıyor olmalı
Bunu çok kez düzelttik ancak güncellemelerde veya farklı işlemlerde bozuluyor olmalı...
@admin Normal kullanıcılar için kısa süreliğine düzenleme özelliği tekrar pasifleşmiş.

Grup ayarlarında >> registered >> forumlar ve mesajlar

En altta "Düzenleme zaman aralığı sınırı" var , buradan düzenleyebilirsiniz.
-ARCH
Lütfen "Rep Verbutonuna tıklayarak bizi değerlendirin.
Forum Organizatörü
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(25-01-2022 Saat: 05:34)Nihility Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bütün facebook ürünleri deli compression yapar çünkü, beklediğin kadar yüksek olmaması normal kalitenin. flagship android kullansan iphone'dan çok da büyük bir fark göremezsin bu konuda, fotoğraflarını ya da videolarını uygulamanın içinden çekmediğin sürece(aslında farkları bu). uygulama geliştiricileri androidlere optimizasyon yapmıyor. videoların yüksek kalite olmasını istiyorsan 4k çekip at.
Bu şekilde yapınca da aynı maalesef 30 fps'ye kitleyip, kalitesinin ağzına edip atıyor story'e falan.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
İphone kullananlar nasıl çektiği kalitede atıyor?
İnternette araştırdım fakat tek denilen dosya boyutu yüksek oldugundan kalite düşürüyor peki ben kalite bozmadan dosya boyutunu iphoneden nasıl ayarlicam? İllaki çözüm yolu vardır
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Instagram'da video için sıkıştırmayı kendin yapman gerekiyor, ne kadar yüksek kalitede atarsan at bir şey fark etmeyecek, hatta daha çok sıkıştırma yapacağı için kalitede daha kötü bir etki bile yaratabilir. Ancak video boyutunu kendin ne kadar düşürebilirsen, Instagram da o kadar az sıkıştırma yapacak. Ben Handbrake kullanıyorum.

Fotoğraflar için ise yapılabilecek pek de bir şey yok, ancak düzenleme için Lightroom'u kullanabilirsin. Sharpen özelliği Instagram'a atılan fotoğrafların biraz daha kaliteli gözükmesine sebep oluyor özellikle.
atakaj
"I am constantly torn between killing myself or everyone around me."

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(25-01-2022 Saat: 15:41)DarkTM Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İphone kullananlar nasıl çektiği kalitede atıyor?
İnternette araştırdım fakat tek denilen dosya boyutu yüksek oldugundan kalite düşürüyor peki ben kalite bozmadan dosya boyutunu iphoneden nasıl ayarlicam? İllaki çözüm yolu vardır

Ayarlarda bir bölümde bunun ayarı vardı. Daha önce iphone kullanırken video çekerken kaç p'de çekeceğinin ayarını yapmıştım.
Denetleme Ekibi Lideri: 22-06-2018 -  ....
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(25-01-2022 Saat: 18:18)atakaj Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Instagram'da video için sıkıştırmayı kendin yapman gerekiyor, ne kadar yüksek kalitede atarsan at bir şey fark etmeyecek, hatta daha çok sıkıştırma yapacağı için kalitede daha kötü bir etki bile yaratabilir. Ancak video boyutunu kendin ne kadar düşürebilirsen, Instagram da o kadar az sıkıştırma yapacak. Ben Handbrake kullanıyorum.

Fotoğraflar için ise yapılabilecek pek de bir şey yok, ancak düzenleme için Lightroom'u kullanabilirsin. Sharpen özelliği Instagram'a atılan fotoğrafların biraz daha kaliteli gözükmesine sebep oluyor özellikle.

dosyanın boyutu ne kadar büyükse o kadar az sıkıştırıyor diye biliyordum ben. öyle değil miymiş? ya da sıkıştırma sonucu daha iyi görünüyor göze diye.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: atakaj
(25-01-2022 Saat: 21:30)Nihility Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(25-01-2022 Saat: 18:18)atakaj Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Instagram'da video için sıkıştırmayı kendin yapman gerekiyor, ne kadar yüksek kalitede atarsan at bir şey fark etmeyecek, hatta daha çok sıkıştırma yapacağı için kalitede daha kötü bir etki bile yaratabilir. Ancak video boyutunu kendin ne kadar düşürebilirsen, Instagram da o kadar az sıkıştırma yapacak. Ben Handbrake kullanıyorum.

dosyanın boyutu ne kadar büyükse o kadar az sıkıştırıyor diye biliyordum ben. öyle değil miymiş? ya da sıkıştırma sonucu daha iyi görünüyor göze diye.

Videoların aşırı kalitesiz gözükmesinin sebebi Instagram'ın uyguladığı sıkıştırma algoritması. Önce videoyu belirli kalıplara sokuyor, sonrasında da sıkıştırma uyguluyor, istediği boyuta gelene kadar. Ancak, eğer Instagram'ın istediği dosya boyutundan daha küçük bir dosya gönderirsen, bu sefer "kalıba sokma" işini yapıp, sonrasında sıkıştırma uygulamıyor.

Kalıptan kastım Bit rate'in 3500'e çekilmesi vs.

Instagram'ı bu bit rate ayarlarını falan yapmaktan alıkoyamıyoruz, aynı bit rate'de yollasak dahi videoyu kendi kafasına göre alıp değiştiriyor. Ancak sonrasında uyguladığı sıkıştırma işleminden alıkoyabiliyoruz. Handbrake burada devreye giriyor çünkü testlerim doğrultusunda en verimli sonucu aldığım uygulama o oldu.
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Evet, instagram kaliteyi fazlasıyla düşürüyor fakat bunu aşmanın bir yolu var gibi. Bildiğim bazı dizi ve film sayfaları yüksek kalitede videolar yüklüyorlar, bundan daha kaliteli olanlarını gördüm ama şu an bunu bulabildim;
https://www.instagram.com/p/CW851WVqMlL/?utm_medium=copy_link
Gördüğünüz gibi gayet kaliteli, nasıl yapıyorlar acaba.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(26-01-2022 Saat: 00:48)Escobar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Evet, instagram kaliteyi fazlasıyla düşürüyor fakat bunu aşmanın bir yolu var gibi. Bildiğim bazı dizi ve film sayfaları yüksek kalitede videolar yüklüyorlar, bundan daha kaliteli olanlarını gördüm ama şu an bunu bulabildim;

Şimdi bu sayfaların videolarının 'kaliteli' gözükmesinin tek bir sebebi var: İyi efekt uyguluyorlar. Benim de halihazırda yönettiğim büyük bir dizi-film sayfası olduğu için diğer sayfalarla iletişime geçip kullandıkları efektleri öğrenmiştim. Buraya benim yaptıklarımı yazayım, kullanmak isteyen olursa kullanır.

Şimdi öncelikle klibin 1080p olması şart değil, ancak olursa daha iyi olur.
Eğer 1080p değilse, After Effects'te "Detail Preserving Upscale" efektini kullanarak büyütüyoruz.
Eser miktarda Unsharp Mask ve Sharpen efektlerini de kullanıyoruz, ayarlamalar size ait her video için değişebiliyor. Görüntünün kalitesine bağlı tamamen.
Renklendirme yapıyoruz, benim hazırladığım birkaç Preset var ama bu da tercihe ve görüntüye bağlı tamamen, o yüzden orası da size kalıyor.
Görüntüye son olarak "Pixel Motion Blur" efektini ekliyoruz, duruma bağlı olarak Noise de ekliyoruz ve bu kadar.

Kullanılan görüntüde çok fazla detay olmaması çok önemli video kalitesi için. 3500 bitrate limiti olduğundan dolayı video içindeki görseller ne kadar hareketliyse, o kadar kötü sizin için. Arkaplanın da aynı şekilde çok fazla detay içermemesi, sıkıştırılabilir olmasına özen gösterebilirsiniz.
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: Escobar
(26-01-2022 Saat: 01:42)atakaj Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(26-01-2022 Saat: 00:48)Escobar Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Evet, instagram kaliteyi fazlasıyla düşürüyor fakat bunu aşmanın bir yolu var gibi. Bildiğim bazı dizi ve film sayfaları yüksek kalitede videolar yüklüyorlar, bundan daha kaliteli olanlarını gördüm ama şu an bunu bulabildim;

Şimdi bu sayfaların videolarının 'kaliteli' gözükmesinin tek bir sebebi var: İyi efekt uyguluyorlar. Benim de halihazırda yönettiğim büyük bir dizi-film sayfası olduğu için diğer sayfalarla iletişime geçip kullandıkları efektleri öğrenmiştim. Buraya benim yaptıklarımı yazayım, kullanmak isteyen olursa kullanır.

Eğer 1080p değilse, After Effects'te "Detail Preserving Upscale" efektini kullanarak büyütüyoruz.
Eser miktarda Unsharp Mask ve Sharpen efektlerini de kullanıyoruz, ayarlamalar size ait her video için değişebiliyor. Görüntünün kalitesine bağlı tamamen.
Renklendirme yapıyoruz, benim hazırladığım birkaç Preset var ama bu da tercihe ve görüntüye bağlı tamamen, o yüzden orası da size kalıyor.
Görüntüye son olarak "Pixel Motion Blur" efektini ekliyoruz, duruma bağlı olarak Noise de ekliyoruz ve bu kadar.

Kullanılan görüntüde çok fazla detay olmaması çok önemli video kalitesi için. 3500 bitrate limiti olduğundan dolayı video içindeki görseller ne kadar hareketliyse, o kadar kötü sizin için. Arkaplanın da aynı şekilde çok fazla detay içermemesi, sıkıştırılabilir olmasına özen gösterebilirsiniz.

Öğrendiğim iyi oldu, teşekkürler.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: atakaj
(26-01-2022 Saat: 01:42)Ainsworth Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Teşekkürler.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping