Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domain Önerisi
Merhaba,

MyBB destek sitesi için domain arıyorum. Boşta olan domain önerirseniz sevirim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Merhaba, domain önerisinden ziyade bence paranızı mybb destek sitesi gibi boş bir şeyle harcamayın.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(17-01-2022 Saat: 03:16)leojely Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, domain önerisinden ziyade bence paranızı mybb destek sitesi gibi boş bir şeyle harcamayın.

MybbDepo aktifliğini kayıp ettikten sonra gelen 2-3 yeni destek forumu bu işten epey ziyaretçi ve kullanıcı kazandılar. MyBBoost gibi 2 özgün iş yapsa bile Adsense geliri sahibi olabilir (Global dahi). MyBB kaynakları (güncel), özellikle Türkçe dilinde nerden baksan hiç kalmadı. Uzun vadede kar elde edilebilecek bir proje ki 1.9 çıksa zaten tekrardan ortam az da olsa canlanacak..

(Ayrıca aklıma domain fikri gelirse özelden fırlatırım)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: Wenchernz
(17-01-2022 Saat: 13:15)#Pirate Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-01-2022 Saat: 03:16)leojely Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, domain önerisinden ziyade bence paranızı mybb destek sitesi gibi boş bir şeyle harcamayın.

MybbDepo aktifliğini kayıp ettikten sonra gelen 2-3 yeni destek forumu bu işten epey ziyaretçi ve kullanıcı kazandılar. MyBBoost gibi 2 özgün iş yapsa bile Adsense geliri sahibi olabilir (Global dahi). MyBB kaynakları (güncel), özellikle Türkçe dilinde nerden baksan hiç kalmadı. Uzun vadede kar elde edilebilecek bir proje ki 1.9 çıksa zaten tekrardan ortam az da olsa canlanacak..

MyBBoost dediğiniz çok ayrı bir dünya muhteşem eklentileri kullanıcılara ücretsiz sunuyordu ilk başladığında bile. Ama maalesef yani sektör öldüğü için oranın kurucusu da bıraktı işi. MyBB artık çok geride kaldı şimdi ekibi tekrar toplanıp 2022 standartlarına ulaşmaya çalışsa anca 1 yıl alır ulaşması.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(17-01-2022 Saat: 15:00)leojely Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

MyBBoost dediğiniz çok ayrı bir dünya muhteşem eklentileri kullanıcılara ücretsiz sunuyordu ilk başladığında bile. Ama maalesef yani sektör öldüğü için oranın kurucusu da bıraktı işi. MyBB artık çok geride kaldı şimdi ekibi tekrar toplanıp 2022 standartlarına ulaşmaya çalışsa anca 1 yıl alır ulaşması.

Hocam olayları bilmesek bizi de ters köşe edeceksiniz. Shade yani gerçek ismiyle Filippo (MyBBoost kurucusu) yaptığı premium eklentileri dağıtmak, yani kısaca satmak için açtı o platformu, ana amacı üniversite harçlıklarını çıkartmaktı. Ayrıca MyBB ekibinde de belli bir süre görev yapmıştı. Sektör öldüğü için değil de, Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünü kazandığı için tüm eklentileri teşekkür etme amacıyla bedavaya çıkardı. Zaten kendisi de ana forumda programlama ile kazandığı bölümün uyumlu olmadığını ve zaman konusunda da uygun olmadığını söyledi. Hala arada bir aktif olur, ama programlamayı kesmiştir. Sektör sizin için bittiği zaman herkes için bitmiş olmuyor, insanların açıkçası bunu anlaması gerekiyor. Açık kaynak kodlu ve yeterli bilgiye sahip bir yazılımcı için çok iyi bir CMS, bunun en büyük örneğini de Shade hepimize gösterdi.

Uzun lafın kısası, neden bunun Türk versiyonu çıkmasın, aynısı olmasa bile, neden bir benzeri doğmasın, gözde her şeyi büyütmemek lazım, başarılı olanlar var, örneklerde mevcut. Yardım arayan insanlar veya her dönemde yeni atılım yapan bir kitle hep var, var olacakta. Konu onlara yardım edebilmek, bunu da en iyi eskiler yapar. Bilgi değerli kaynak azdır.

Ayrıca konuşmadan araştıralım, Türkiye'de en çok yapılan şeydir, umarım bunu kırabiliriz.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Güncelliğini yitirmiş, güvenlik açıklarıyla dolu bir sistem için uğraşmanı önermem İsmail. Yol yakınken dön derim :/
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(17-01-2022 Saat: 15:28)#Pirate Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Ayrıca konuşmadan araştıralım, Türkiye'de en çok yapılan şeydir, umarım bunu kırabiliriz.
Yani gerçekten araştırıp konuşuyor olsanız diyeceğim ki adam haklı.. Adamın 10 eklentisi varsa zaten bunun 6 tanesini ücretsiz olarak paylaşıyordu. Benim bahsi geçen foruma üyeliğim Nisan 2020 ayında. Ondan öncesi nasılmış veya napıyormuş bilemem. Ben üye olduğumda üye olanların çoğu eklentiler için üye oluyordu. Eee noldu şimdi? Senin MyBBoost dediğin site ne ki kardeşim? 1.9k üyesi olan bir site. Ne kadar adsense geliri yapabilirsin sen? Her neyse bildiğiniz bir kişiden yürüyeyim bende.. Bu adamın çoğu eklentisi veya zamanında sözde MyBB'yi geliştirmek için yaptığı eklentiler en basitinden bu eklenti benzetmesini başka bir forum scriptinden alıyor. Niye MyBB geliştiricileri yapamaz mı bu tarz şeyler? 2014-2015'ten beri MyBB'de oha dediğin hangi özellik var? Hadi bu adamın bir de şu eklentisine bak. Hangi scriptten almış bunu? Bundan 1 yıl önce günde yaklaşık 5000 mesajın gönderildiği bir forumum vardı. MyBB kullanırken 2GB olan bandwith IPS'ye taşınınca bakın XenForo veya Flarum değil IPS'ye taşınınca 500MB'ye düştü. Neresinden tutacaksın bunu? Google SEO diye kullandığın eklenti en son bilmem kaç yılında güncelleme almış onun dışında zaten arama motoru optimizasyonu diye bir şey yok? Ha ben öldü diyince ölmüyor orası ayrı. Bak ben söylediklerimin arkasındayım. Adam 3-4 yılda günümüz teknolojilerine ulaşmak için 2-3 tane eklenti çıkarmış çıkaramamış. Hala gelmiş diyorsun ki mybb sektörü ölmedi mybbdepo falan bırakınca açılan 2-3 site iyi gelir yaptı.. medet'in temalarından falan mı bahsediyorsun? Adam yapıyor kullandırıyor MyBB'yi. Ama bir yere kadar.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
MyBB.Biz'in kapandığı dönemden bu yana gerçekten MyBB'de hiç ama hiçbir yenilik görmedim. Siz istediğiniz kadar kullanabilirsiniz, ben sadece arkadaş zaman kaybetmesin diye öneride bulunmak istedim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(18-01-2022 Saat: 02:29)leojely Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Yani gerçekten araştırıp konuşuyor olsanız diyeceğim ki adam haklı.. Adamın 10 eklentisi varsa zaten bunun 6 tanesini ücretsiz olarak paylaşıyordu. Benim bahsi geçen foruma üyeliğim Nisan 2020 ayında. Ondan öncesi nasılmış veya napıyormuş bilemem. Ben üye olduğumda üye olanların çoğu eklentiler için üye oluyordu. Eee noldu şimdi? Senin MyBBoost dediğin site ne ki kardeşim? 1.9k üyesi olan bir site. Ne kadar adsense geliri yapabilirsin sen? Her neyse bildiğiniz bir kişiden yürüyeyim bende.. Bu adamın çoğu eklentisi veya zamanında sözde MyBB'yi geliştirmek için yaptığı eklentiler en basitinden bu eklenti benzetmesini başka bir forum scriptinden alıyor. Niye MyBB geliştiricileri yapamaz mı bu tarz şeyler? 2014-2015'ten beri MyBB'de oha dediğin hangi özellik var? Hadi bu adamın bir de şu eklentisine bak. Hangi scriptten almış bunu? Bundan 1 yıl önce günde yaklaşık 5000 mesajın gönderildiği bir forumum vardı. MyBB kullanırken 2GB olan bandwith IPS'ye taşınınca bakın XenForo veya Flarum değil IPS'ye taşınınca 500MB'ye düştü. Neresinden tutacaksın bunu? Google SEO diye kullandığın eklenti en son bilmem kaç yılında güncelleme almış onun dışında zaten arama motoru optimizasyonu diye bir şey yok? Ha ben öldü diyince ölmüyor orası ayrı. Bak ben söylediklerimin arkasındayım. Adam 3-4 yılda günümüz teknolojilerine ulaşmak için 2-3 tane eklenti çıkarmış çıkaramamış. Hala gelmiş diyorsun ki mybb sektörü ölmedi mybbdepo falan bırakınca açılan 2-3 site iyi gelir yaptı.. medet'in temalarından falan mı bahsediyorsun? Adam yapıyor kullandırıyor MyBB'yi. Ama bir yere kadar.

Kusura bakmayın dün vakit bulamadım cevaplayacak. 2020 ise üyeliğiniz daha çok yenisiniz demektir, ondan öncesini konuşuyordum, en aktif olarak ise 2018 ve 2019 yıllarına bakmalısınız. Bu nedenle genel olarak o konuda konuşmak iyi değil. 1995'te doğup da 1985 yıllından konusmak gibi. MyBBoost Adsense yapacak gibi bir şey diyende olmadı, ayrıca adsense genel olarak üyelerden yapılmaz, ziyaretçilerden yapılır. Google yineleyen İP adreslerindeki veya MAC adreslerindeki gelirleri düşürüyor. Yani sana Adsense geliri sağlayan asıl kitle sitene ilk defa gelip reklam görüntülemesi yapıp, veyahut tıklayan kitle. Çok yanlış bir örnek vermişsin, adam o platformdan eklenti satarak harçlığını çıkartıyor, oranın Adsense ile alakası yok. Adsense geliri kazanabileceğin nokta, güncel olarak mybb hata çözümleri veya bilgileri yayınladığın bir platform olacaktır, çünkü güncel bilgi azaldı. (Bu da İsmail'e ve bilgisine yaraşan bir örnek, olurda özel eklentiler çıkarttırıp satarsa veya paylaşırsa, tabi ikiye katlar)

O eklentileri hangi sosyal medya platformundan uyarladılar desek, daha iyi olur. Xenforo dahi para verip aldığımız bütün CMS'ler, 2013-2014 yılından beri fena şekilde sosyal medya, örneğin Twitter, Facebook gibi sitelerin fonksiyonlarını uyarlamış durumdalar. Bunlar özgün fikirler veya özgün eklentiler değil. MyBB yapımcıları tabi ki bu tarz fonksiyonlar geliştirebilirler, fakat onlar her daim konunun ortasında kalmayı tercih ediyorlar, çıkan iyi eklentilerin ihtiyacı olan uyumluluğu veya fonksiyonları ekliyorlar, scriptlerine. Bu da bir geliştiricinin en temel görevidir. Bu nedenle eklenti sistemini yaptılar, bu diğer sistemlerde de var. Sen Wordpress'e kalkıp da "neden seo eklentinizi kendi içinizde geliştirmediniz veya cache eklentinizi kendiniz yapmadınız, yapamazdılar mı" diyor musun? (Xenforo'da da eklenti sistemi var, ihtiyacına göre kuruyorsun sonuçta.)
Daha açık bir örnekle; "Windows neden otomatik belli başlı programlarla gelmiyor diyor musun, neden başkalarının geliştirdiği programı kullanıyorum veya zamanla kendine uyarlıyorlar diyor musun?" Bir çok şeyi atlıyorsun. Elbet gelen programlar ve eklentiler sistemler tarafından direkt olmasa da iki sürüm sonrasında entegre edilmiş oluyor. İşlerde böyle işliyor, alan mutlu veren mağdur. (Her sektörde aynı, myBB'de dahil olacak.)

Evet Stabilite veya Bant genişliği konusunda bunu mutlaka tartışabiliriz, bazı konularda hakta verebilirim, ama yine kişisel kullanımdan kaynaklandığını asla unutma, eskiden Forumamca'nın iyi döneminde, 1 küsur milyon ziyaretçi aldığım ayda 500 küsur GB bant genişliği harcamıştık. Karanlık adminin yazdığı tema sağolsun. Bu kullandığın temanın CSS bazlı mı, yoksa resim bazlı mı olduğuna göre değişir. Ana sayfanda reklam banneri var mı, resim kullanıyor musun, konu içeriklerin neler, üyelerin yaptığı girişler, resim yükleyebiliyorlar mı vs. vs. gibi konulara göre baz alabilirsin. MyBB'nin bana göre stabilite konusunda tek sorunu Bellek ve CPU kullanımı, eskiden aynı anda 15 kişi konu girerdik, paylaşımlı hostingle yapılacak bir iş olmadığını o zaman gösterdi, tıpkı diğer bir çok CMS gibi, girdi çıktı meselesi, veri tabanı ile de alakalı.

Google SEO en son 2020 yılında güncelleme aldı, bunun dışında yeni bir Seo eklentisi de var, ama sanırım paralı o konuyu hiç soruşturmadım, satıyorlar ama. Biraz eskiler, yeni bir kaç standart var onları da mybb'ye uyarlayabiliyorsun, hatta şu an üzerinde çalıştığım konu bu. Medet ayrıca yeni temasında bu standartlara yer verecek, fakat o da bir türlü bitiremedi temayı, en son Eylül'de çıkartacaktı kendi sitesi için, fakat ertelendi de durdu.

Başka bir perspektiften bakmayı öğrenmelisin, tek demek istediğim bu. MyBB açık kaynak kodlu ve özgün işler çıkarmak istiyorsan, kullanabileceğin mükemmel bir CMS, çok farklı şeyler çıkartabiliyorsun artık MyBB ile, o kadar güzel sistemler ve işler yapan geliştiriciler gördüm ki. İş bilgi ve araştırmaktan geçiyor. Açık konusunda ise, yetkilendirmelerine ve üyelerin giriş çıkış yapacakları yerlere dikkat etmelisin, her gelene, babanın oğluna adminlik vermemelisin. 3TL'lik veya amcanın oğlundan (lafın gelişi) paylaşımlı hosting alır isen xenforo'dan bile medet bekleme. Yersin Shell'i oturursun, myBB açığı sanarsın.

Kısaca rahat bir 11 yıldır MyBB kullanıyorum, akıllıca davranıp çok dikkat ettim, hiç bir açığından müzdarip olmadım. Sadece 80TL'ye aldığım 1 yıllık sınırsız hosting paketi yüzünden çok kafam ağrıdı, eee gençlik lise yılları, 80TL çok para. Görüşlerimiz bir bakıma da hayata bakış açımızdan ve deneyimlerimizden kaynaklanıyor, bundandır Dünya'da bu kadar fazla görüş var.

Uzun lafın kısası, açın perspektifinizi, büyük düşünün. Eskimiş, ama kimin elinde? Her şeye kötümser yaklaşmayın. Herkesin keyfi bilir yine de, benim derdim kafa açmakta. Olmadı Facebook Gruplar var :))

Saygılarımla...
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: kaRanLık-61
İsmail ayrıca sitenin ilk sponsorlu reklamı benden ^^, ne zaman açarsan haber et konuşuruz.
Ara
Cevapla PGM
(19-01-2022 Saat: 13:31)#Pirate Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(18-01-2022 Saat: 02:29)leojely Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-01-2022 Saat: 13:15)#Pirate Nickli Kullanıcıdan Alıntı: MybbDepo aktifliğini kayıp ettikten sonra gelen 2-3 yeni destek forumu bu işten epey ziyaretçi ve kullanıcı kazandılar. MyBBoost gibi 2 özgün iş yapsa bile Adsense geliri sahibi olabilir (Global dahi). MyBB kaynakları (güncel), özellikle Türkçe dilinde nerden baksan hiç kalmadı. Uzun vadede kar elde edilebilecek bir proje ki 1.9 çıksa zaten tekrardan ortam az da olsa canlanacak..

Saygılarımla...
Beyefendi zaten araştırıp öğrenince her CMS ile her işi yapabiliyorsunuz 2017 2018 yıllarına kadar bende her işimde MyBB kullanıyordum custom page eklentiler ile scripte ek modüller eklemeye çalışıyordum sırf gelişsin diye uyarlamalar, türkçe çeviriler veya mybb'nin canlı olduğu günlerde mybbtemalari.com adında bir site açmıştık yani demem o ki bende çok uğraştım bu illet script ile r10'da veya diğer forumlarda vB'ye karşı bu scripti savunuyordum fakat gelin görün ki hatadan öte değilmiş. Bunu o yıllarda fark etmedim değil fakat işin detayına girmediğim için MyBB her zaman daha çekici geliyordu. Ne zaman ki XenForo veya IPS kendini güzel bir güncelledi işler değişti. MyBB söz verdiği gibi 2.0'ı 2016-2017 yıllarında vermiş olsaydı tabii ki bu saydığım scriptler arasında en çok plugine sahip script MyBB, en çok temaya sahip MyBB. 2-3 yıldır pek ilgilenilmemesine rağmen hala MyBB. Bunun sebebi ekibi değil, kullanıcılarının geliştirme arzusu. Çünkü ekip hep bir şeyleri eksik bıraktı. Yok Windows'ta yüklü gelmez falan filan bunlara gerek yok. Wordpress'te SEO kendi içine gömülü zaten Yoast gibi pluginler her sayfanın değişkenini kendinize göre belirlemenize veya onu puanlamanıza olanak sağlıyor. MyBB'de ki Google seo plugini ise tid=200'ü konu ismi bölüm ismi olarak değiştiriyor. Neyse daha da uzatmaya gerek yok. Ben interneti yakından takip ediyorum ne zaman bir forum görsem ya XenForo olarak açılmış oluyor ya vBulletin hiç MyBB görmedim şuana kadar. Ha bu arada bandwith konusunda mybb'yi default temada kullanıyordum artık bandwith azalsın diye avatarları bile kapattım. Fakat sırf yeni bildirimleri görmek için bile sayfayı yenilediğiniz scriptte şaşırmıyorum bandwith sorununa falan. Ben geliştirmezler demiyorum umarım bir anda tekrar canlanıp ortaya çok güzel şeyler çıkartırlar kendine gömülü blog, API sistemi, değişik değişik integrationlar falan.. fakat sadece arkadaş zaman kaybetmesin diye öneride bulunmak istedim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(19-01-2022 Saat: 13:32)#Pirate Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İsmail ayrıca sitenin ilk sponsorlu reklamı benden ^^, ne zaman açarsan haber et konuşuruz.

Teşekkür ederim. Bakıyorum hala aklımda bir domain yok.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Domain önerilerine açığım.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Mybb jenerik domainleri öneririm. Anahtar kelime içeriyor içinde daha iyi olabilir mybb.city gibi.
Tüm Destek Forumun Kuralları
Görevli Kuralları
Ücretli Mybb Tema Tasarım ve Kodlama , Bootstrap(html/css) duyarlı kodlamalar Yapılır.
Prof. Dr. MyBB Öğretmeni kaRanLık-61( Mustafa SEVİM )[ 2010-2022 => 10TL'de 12 Sene ]

İki Tarafta Zifiri kaRanLık

Mutlu Son İstiyorsan Çabalamalısın. Sadece Oturduğu Yerden Başarıya ulaşan varlık tavuktur. Bir Kurt Asla Evcilleşip Köpek Olmaz...
Cevapla PGM
ben de alan adı önerileri bekliyorum
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
cevap vermişim ama direk adres bir tane, fazla vermemişim.;
Kod:
mybb.me
mybb..site
mybb.org.tr
mybb.blog
mybb.info
mybb.fun
mybb.best
Tüm Destek Forumun Kuralları
Görevli Kuralları
Ücretli Mybb Tema Tasarım ve Kodlama , Bootstrap(html/css) duyarlı kodlamalar Yapılır.
Prof. Dr. MyBB Öğretmeni kaRanLık-61( Mustafa SEVİM )[ 2010-2022 => 10TL'de 12 Sene ]

İki Tarafta Zifiri kaRanLık

Mutlu Son İstiyorsan Çabalamalısın. Sadece Oturduğu Yerden Başarıya ulaşan varlık tavuktur. Bir Kurt Asla Evcilleşip Köpek Olmaz...
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
ok thanks for your answer techzpod download mobdro [/url] [url=https://get-mobdrovip.com]
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping