Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kara Cuma Bilançosu Açıklandı
1567757128832-e-ticaret-ella-web-tasarim.jpg
KARA CUMA BİLANÇOSU AÇIKLANDI

Bankalararası Kart Merkezi, her yıl tüm dünyada kasım ayının dördüncü perşembe gününden sonraki cumaya denk gelen Black Friday (Kara Cuma) alışveriş bilançosunu açıkladı. Buna göre 29 Kasım Cuma günü 4.7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Bu tutarın 1.4 milyar TL'si internet alışverişi olarak yapıldı. 
Bloomberg HT'nin haberine göre, perakendeciler, bu yıl indirim dönemini tüm haftaya yayarken, alışverişlerin indirimin en fazla olduğu cuma günü yapıldığı görüldü. 29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı gününe denk gelen cuma ile karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 36 artış görülürken, bu artış, Türkiye'nin nakitsiz toplum hedefine doğru hızla ilerlediğinin önemli bir göstergesi oldu.

130 bin adet kart ilk kez o gün internette kullanıldı

Verilere göre, 29 Kasım Cuma günü indirimlerin etkisiyle bir günde 2,6 milyon farklı kart internetten ödemelerde kullanıldı ve bir günde en fazla kartla internetten ödeme rekoru kırıldı.

29 Kasım'da kullanılan kartların yüzde 5'i, yani 130 bin farklı kartın ise ilk defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğini gösterdi.

Her 3 TL değerinde kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapıldı

İndirim gününde 4,7 milyar TL kartlı ödeme yapılırken, bu tutarın 1,4 milyar TL’si internetten ödemelerle gerçekleşti. Yani her 3 TL değerinde kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapıldı.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, bu yıl internetten kartlı ödemeler yüzde 44 artış gösterirken, kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise rekor kırarak yüzde 30 seviyesine ulaştı.

Kullanıcılar, alışverişe gecenin ilk saatlerinden itibaren başlarken, 29 Kasım Cuma günü internetten yapılan kartlı ödemelerin en yoğunlaştığı saat dilimi 14.00-16.00 oldu. Bu saat aralığında tüm gün boyunca internetten yapılan kartlı ödemelerin yüzde 18'i, yani 5'te biri gerçekleşti. İnternetten ödemelerin yoğunlaştığı bir diğer saat dilimi 16.00-18.00 olurken, ödemelerin gün içinde öğleden sonra yoğunlaştığı görüldü.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Kara cuma olayı;
Ürünün asıl fiyatı: 300tl
İndirimden bir hafta önceki fiyatı: 750tl
İndirimdeki fiyatı: 562,5tl (%25 indirim)

tiyatro bitmiştir, izlediğiniz için teşekkürler.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(19-12-2019 Saat: 09:14)#rodri Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kara cuma olayı;
Ürünün asıl fiyatı: 300tl
İndirimden bir hafta önceki fiyatı: 750tl
İndirimdeki fiyatı: 562,5tl (%25 indirim)

tiyatro bitmiştir, izlediğiniz için teşekkürler.

Kısmen böyle aslında tamamen dersek yanlış olur. 
Normal şartlarda Kara Cuma öncesi ürün fiyatlarıyla oynamak yasaklanıyor, paneller kilitleniyor kesinlikle. Dürüst olan satıcı zaten fiyatını değiştirmez fakat illaki değiştiren yükselten oluyor dediğin gibi.
Pazaryerleri kendi sponsor oldukları ürünlere "destek bütçesi" adı altında kendi bütçesinden indirim yapıp son kullanıcıya sunuyor, bunlar da gerçekten indirimli ürünler oluyor. Örneğin hepsiburada ve trendyol'da birkaç kulaklık kara cuma'da indirimdeydi vs. Bunları nereden biliyorsun derseniz bizim şirket bünyemizde iyi cirolarla iş yapan birkaç şirketin e-ticaret yönetimini yapan arkadaşlarımız var.
Hepsi bir yana bir medya algısı ve reklamlarla alışveriş çılgınlığı yaratıldı ciddi manada. İnternete en uzak olan kişiler bile belki de internet alışverişiyle tanıştılar.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
İndirimlerden önceki fiyatı 2700 olan telefonu indirimde 2000 TL ye aldım faturada kdvsiz fiyatı 1732 yazıyor. Bu iş nasıl çözemedim.
Denetleme Ekibi Lideri: 22-06-2018 -  ....
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Kdvsiz fiyat 1732 imiş sen kdv ile 2000 tlye satın almışsın işte, ne var ki?
5bo0ov6.png
HTML CSS Javascript jQuery PHP Dart Flutter

"Son Tema Ekibi Lideri"
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: ASi
(19-12-2019 Saat: 10:27)BizeHerYer61 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İndirimlerden önceki fiyatı 2700 olan telefonu indirimde 2000 TL ye aldım faturada kdvsiz fiyatı 1732 yazıyor. Bu iş nasıl çözemedim.

İndirim öncesi tutar değil senin ödediğin tutar faturada esas alınır Yusuf.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Sonra neden benim kart bilgilerim çalındı diye dert yanıyorlar deepweb'de kart bilgileri satışa çıkmış 1 dolara diye hatırlıyorum.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping