Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geri Dönülemeyecek O Noktaya Son 12 Yıl Kaldı
Şimdi size bir sorum var arkadaşlar. 1880 yılından bugüne kadar yaşanan en sıcak yıl hangisiydi? İklimle ilgili haberleri takip edenler hatırlayacaktır. Çünkü cevap çok da uzak olmayan bir yıl: 2016. Son 138 yılın en sıcak geçen yılıydı. Peki en sıcak geçen ikinci yıl? 2015. Üçüncü yıl 2017. İçinde bulunduğumuz 2018 yılı muhtemelen bu listeye en sıcak 4. yıl olarak girecek. Size global ısınmanın ne kadar gerçek olduğunu ispatlamaya çalışmıyorum. Sorunun ne kadar hızlı büyüdüğünü hatırlatmak istiyorum.
Bilim insanları bunu uzunca bir süreden beri söylüyorlardı ama iş öyle bir noktaya geldi ki geçen Pazartesi yeni bir rapor yayımladılar. 700 sayfalık bir rapor. Bu raporun nasıl hazırlandığını da söyleyeyim. Uluslararası bir kurul, 40 ülkeden 133 yazarın katkısıyla 6000 bilimsel yayını inceleyerek hazırlamış. Bulguları da 1000 bilim insanına teyid ettirmişler. Sonuç: 1,5 °C Küresel Isınma başlıklı bir rapor. Kulağa öyle pek de yüksek gibi gelmiyor değil mi 1,5 °C? Gerçekte şu anda daha bile az. Son yüzyılda dünyanın ortalama sıcaklığı sadece  1 °C yükseldi. Ama grafiğe dikkatli bakarsanız bunun yarım derecelik kısmı son 30 yılda gerçekleşti. Ve bu gidişle 2030’a kadar yani sadece 12 yıl içinde yine en sıcak yıl rekorları kırılacak ve bu rekorlar ortalamayı bir yarım derece daha yükseltecek.
Burada bir ara verip bu grafikleri kurbağalara, tavşanlara ve bize bağlamak istiyorum. Biliyorsunuz kurbağayı kaynayan bir tencereye atarsanız, zıplayıp kendisini kurtarır. Ama onu soğuk suya koyup suyu yavaş yavaş ısıtırsanız bu değişime ayak uydurmaya çalışırken kaynamaya başladığını fark edemez ve ölür. İşte dünyamız da böyle bir kova gibi yavaş yavaş ısınıyor ve ısındığını fark edebilmek için bu grafiklere bakmazsak… Sadece dünyamız değil kendi hayatlarımız da bir kova gibi. Ve kendi hayatımızın gidişatına da böyle geniş perspektiflerle bakabilmeyi öğrenmek lazım.  Çünkü küresel ısınma olduğu gibi kişisel ısınma da olabilir. Ne yapıyorum ben? Herhangi bir konudaki grafiğim ne alemde? Ve en önemlisi bu gidişle nereye varacak? Gelecek projeksiyonum ne? Peki bu projeksiyondan memnun değilsem ne gibi önlemler alabilirim? Kişisel olarak geri dönülemeyecek bir noktam var mı? Bakın bu grafikleri sizden başka hiç kimse oluşturamaz. Siz de oluşturmazsanız gereken önlemleri alamazsınız. Hayatınız parmaklarınızın ucundan akıp gidiverir. Ha tabi bazen grafiği oluşturmak da yetmez.
Bilim insanları global iklim değişikliğiyle ilgili yıllardır grafik üstüne grafik yayınlıyor da ne oluyor? Gidişat aynı. Atmosfere saldığımız gazlar yüzünden sera etkisi artarak devam ediyor. Biz de grafikler yayınlıyoruz. 2015’te 29 üye ülkenin oy birliği ile Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü pozisyonuna seçilen ve enerji konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Fatih Birol’un geçenlerde paylaştığı şu grafiğe bakın. Enerjiye bağlı CO2 salınımları 2017’de olduğu gibi 2018’de de artmaya devam edecek diyor. Görünen köy kılavuz istemiyor. Hani Game of Thrones’da “winter is coming – kış geliyor” diyorlardı ya. Hayır hem kış hem de yaz birlikte geliyor. Çünkü her ne kadar kamuoyunda global ısınma olarak bilinse de, bu olaylar yerel düzeyde farklı etkilere yol açacak küresel bir iklim değişikliği.
Ve bizler gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi bakıyoruz. Tavşana ne oldu diye düşünüyordunuz değil mi? Böyle bir benzetmede kullanıldı. Yeni yayımlanan raporun adı neden 1,5 °C Küresel Isınma biliyor musunuz? Çünkü şu anda ne yaparsak yapalım 2030 yılında dünya sıcaklıkları ortalaması 1,5 °C artmış olacak. Bu çok önemli bir eşik çizgisi. Bir çoğumuz bunu göreceğiz. Daha önce hiç görülmeyen kasırgaları da, ani su baskınlarını da, öldürücü sıcak dalgalarını da yaşamaya devam edeceğiz. Artık bundan geri dönüş yok. Ama bu rapor diyor ki eğer 12 yıl içerisinde sera etkisine yol açan gazların salınımını 2010’daki seviyenin yarısına düşürebilirsek ve 2050’ye kadar 0 emisyona ulaşabilirsek o zaman belki bu ortalama sıcaklığı 1,5 °C seviyesinde sabitleyebiliriz. Tekrar hatırlatıyorum, bakın şu anda bile yani son 138 yılın en sıcak 18 yılından 17’sinin 2001 ve sonrasında gerçekleştiği bir dönemde bile bu ortalama 1 °C daha yüksekti. 1,5 °C’de sabitleyebilmek için alınması gereken önlemler bunlar. Bu önlemler de alınmazsa muhtemelen içinde bulunduğumuz yüzyılın sonlarına doğru 3 °C’yi geçecek. Küresel ısınma deyince akla ilk gelen görsellerden biri evsiz kalan bir kutup ayısıydı ya. İşte kutuplarda çok daha fazla buz eriyecek, zaten yükselmekte olan deniz seviyesi daha da yükselecek, pek çok kent sular altında kalacak ve artık evsiz kalan kutup ayısı değil de evsiz kalan yüz milyonlarca insanın görsellerini paylaşmaya başlayacağız. Ya da onlardan biri olacağız.
Amaan bana ne diyorsunuz değil mi? Benim derdim bana yeter. Kısmen haklısınız. Bu konuda devletler düzeyinde politik adımlar atılması gerekiyor. Özellikle de dünyayı en çok kirleten ABD ve Çin gibi devletlerin bir şeyler yapması. Ama bırakın bir şeyler yapmayı bunlar maalesef geri adımlar bile atıyorlar. Bu durumda en azından bizlerin birey olarak inisiyatif kullanması gerekiyor. Basitmiş gibi görünebilir ama mesela evinizdeki 60 Wattlık standart bir ampül yılda 152 kg CO2 üretiyor.  Bunun yerine LED ampül kullanırsanız 22 kg seviyesine iniyor. Günde 8 saat değil de 4 saat açık tutarsanız 11 kg’a iniyor. Tek bir ampulü ve onun kullanım şeklini değiştirdiğinizde bile 15 kata varan bir tasarruf sağlanıyor. Fosil yakıtlı araçları azaltarak, toplu taşıma araçlarını tercih ederek, imkan varsa elektrikli araba kullanarak daha da azaltılabilir. Keşke imkan olsa da her yere bisikletle gidebilsek. Hatta yürüyerek.
“Yürümek spor değildir…”
Yürümenin felsefesi adlı kitaptan bir alıntı yaptım. Kitabı okuyan kişiyi tanıyabildiniz mi? Aynı zamanda bir YouTuber da olan tiyatrocu İbrahim Selim. Bu videonun sponsoru Storytel uygulamasından seçtiğim güzel bir kitaptı. Bu uygulama bir sesli kitap uygulaması. İçinde tiyatrocu ve ses sanatçılarının seslendirdiği binlerce kitap var ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Tüm bu kitapları ilk 14 gün boyunca ücretsiz dinlemek istiyorsanız Storytel’ideneyebilirsiniz. Çünkü global ısınmayı engelleme çabalarına destek olmak için yürümeyi, bisiklete binmeyi ya da toplu taşıma araçlarını kullanmayı düşünüyorsanız bu sırada yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de kitapları dinlemek olabilir.
Hem dünyanın küresel ısınma grafikleri hem de kendi kişisel hayat grafiklerimiz bir şeyleri işaret ediyor. Bu grafiklerin okları farlarını yakmış üzerimize doğru geliyor. Bazı şeyler hızla değişiyor. Kovadaki su ısınıyor. Bu değişimler içerisinde hepimizin geri dönülemeyecek bazı noktaları var. Mesele o noktaya gelmeden önce hem de gözümüze ışık tutulmuşken bizlerin ne yaptığı…

-Barış ÖZCAN
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Konuyu düzenlerseniz sevinirim kimse okumak istemez böyle :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(08-11-2018 Saat: 22:09)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu düzenlerseniz sevinirim kimse okumak istemez böyle :)

Zaten okuyacaklarını sanmıyorum :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(08-11-2018 Saat: 22:09)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu düzenlerseniz sevinirim kimse okumak istemez böyle :)

Gayet iyi okudum.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(08-11-2018 Saat: 23:22)ώΘιιεĢ Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Gayet iyi okudum.

? ne demeye çalışıyorsun , sadece konunun düzensiz olduğunu söyledim , bi sıkıntı mı var?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(09-11-2018 Saat: 00:00)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Gayet iyi okudum.

? ne demeye çalışıyorsun , sadece konunun düzensiz olduğunu söyledim , bi sıkıntı mı var?

Üyeler önünde tartışan yetkili arkadaşlar forumun kalitesini düşürüyor haberiniz olsun @admin
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Şuandaki konu yazarı arkadaşın demek istediği; sanal alem üzerinde böyle şeylere meraklı kişiler fazla bulunmuyor ve bunu istinaden böyle birşey söylemiş olabilir.
Bu tür bilgilere meraklı arkadaşlar yazı fontu, konu biçimi (dil hakimiyeti hariç, yazım yanlışlığı hariç) ne olursa-olsun okuyacaktır.

Bu yüzden yetkililerin bu tür şeyler için yeni gelen ve böyle meraklı, bilgili kişiler ile tartışmamalıdır. Burada oturup boş-boş oyun oynayıp, bilgisayarda zaman geçirenlerde var; bu tür bilgileri okuyup zaman geçirenlerde var. Yani bazı kişilerin arasında düşünme bakımından, bilgi bakımından dağlar kadar fark var.

Bu değerli konu için teşekkür ediyorum, Barış ÖZCAN'ı blog-youtube üzerinden takip ediyorum. Ben bu yazıyı okumuştum ancak tekrar okudum. Teşekkürler..
https://instagram.com/alphazzers
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(09-11-2018 Saat: 00:00)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Gayet iyi okudum.

Onun yoksa bile senin bi sıkıntın var herhalde? Agresif yada alıngan olmamaya çalışırsan daha bir hoş olur.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
bu sitede hep yöneticilerin kavga etmesi normal mi?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(09-11-2018 Saat: 18:48)brslkkr Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bu sitede hep yöneticilerin kavga etmesi normal mi?

Aslında değil. Sadece bazılarının arpası fazla geliyor.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(09-11-2018 Saat: 18:56)Ciri Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(09-11-2018 Saat: 18:48)brslkkr Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bu sitede hep yöneticilerin kavga etmesi normal mi?

Aslında değil. Sadece bazılarının arpası fazla geliyor.

ben bu siteye dün gelmiş biri değilim 1-2 yıldır takip ediyorum ve her konuda mutlaka bir olay oluyor 

bu arada captainin dediği her şeye katılıyorum
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Ben de bu siteye dün gelmiş biri değilim, yıllardır buradayım. Ve söylediklerime katılıyorum. Bazılarının arpaları fazla geliyor. Havadan nem kapıyorlar. Discord, Teamspeak vb. programlar üzerinden anlaşmazlığa düşüp, tartışıp konuyu buraya da yansıtıyorlar. Kısaca gereksizliklerini sürdürmeye devam ediyorlar.

Normal şartlar altında izin verilen bir eylem değil.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler: brslkkr
@Ciri Forum kuralları dışında davranan her üyeye veya yetkiliye gerekli cezayı zaten veriyoruz. Kişi veya kişiler hakkında sizinde daha dikkatli konuşmanızı tavsiye ederim. İğneleyici konuştuğunuza göre sizinde bir sıkıntınızın olduğu ap açık ortada.
Denetleme Ekibi Lideri: 22-06-2018 -  ....
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Benim bir sıkıntım yok, sorduğunuz için /yada eksik tespitte bulunduğunuz için/ teşekkürler. Sadece konuda tartışanlara anlayacakları üslup ile cevap veriyorum.
Nerede nasıl konuşulması yada davranılması hakkında gerekli bilgi birikimine olabildiğince sahibim. Sıkıntım olursa da muhatabım siz değil üstünüz olurdu.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Sıkıntınızın dönüp dolaşıp geleceği yer benim ekibimdir bunu bildiğinizi sanıyordum,pardon.
Denetleme Ekibi Lideri: 22-06-2018 -  ....
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bir üst mesajımda bunu açıkça belirttiğimi sanıyordum, sizi ve ekibinizi kâle almıyordum. Ve evet, işlerin nasıl yürüdüğünü bilirim. Özür dilemenize gerek yok, acemilik diyelim.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Kendi düşüncemi belirtmiştim, (Ben gayet iyi okudum.) diye. Konu tartışmaya kadar gitmiş, Benim kimseyle sıkıntım yok.Konu çok alakasız ve kavgalı bir şekilde ilerlemiş. Yunus'un böyle tepki vermesi garibime gitti açıkçası. Fazla takip edemiyorum artık bu siteyi eskisi gibi.

Kavga edilicek bir şey kaldığınıda sanmıyorum zaten bu sitede.

Kolay gelsin.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping