10TL.NET

Orjinalini görmek için tıklayınız: Isaac Newton Çalışmaları | frmsky.10tr.net
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Isaac Newton BuluşlarıIsaac Newton İcatları Nelerdir


İsaac Newton 1642-1727 yılları arasında yaşamış ingiliz matematikçi, fizikçi, simyacı, filozof ve mucittir. Tarihe adını duyurmuştur ve en önemli bilim adamları arasındadır. Bilim devriminin ve heliyosentirizmim gelişmesinde büyük katkısı olmuştur.

forumdassaacnewtoncalsm.jpg

4 Ocak 1642'de İngiltere'nin Lincolnshire kentinde doğmuştur. Babası doğumundan 3 ay sonra yaş(** ! Küfür Etmek Yasaktır - Oto Filtre ! **)nı kaybetmiştir. Annesi bu olaydan sonra ikinci bir evlilik yapmıştır. Bu evlilikten üç üvey kardeşi dünyaya gelmiştir. 12 yaşında Grantham King School'a yazıldı ve 1661 yılında bitirdi. 

Lisansüstü çalışmalarına başlayacağı sırada ortalığı saran veba salgını yüzünden üniversite kapatıldı.

Salgından korunma amacıyla annesinin çiftliğine sığınan Newton, burada geçirdiği iki yıl boyunca en önemli buluşlarını gerçekleştirdi. 1667′de Trinity Kollej’e öğretim üyesi olarak döndüğünde diferansiyel ve integral hesabın temellerini atmış, beyaz ışığın renkli bileşenlerine ayrıştırılabileceğini saptamış ve cisimlerin birbirlerini, uzaklıklarının karesi ile ters orantılı olarak çektikleri sonucuna ulaşmıştı. Çekingenliği yüzünden Newton her biri bilimde devrim yaratacak nitelikteki bu buluşların çoğunu uzun yıllar sonra (örneğin türev ve integral hesabı 38 yıl sonra) yayımlamıştır.

1671′de ilk aynalı teleskobu gerçekleştirdi, ve ertesi yıl Royal Society üyeliğine seçildi. Gelmiş geçmiş bilim adamlarının en büyüklerinden biri olarak kabul edilen Newton, matematik ve fizikte çok önemli buluşlar gerçekleştirdi. Matematikte (a+b)ª ifadesinin üstel seriye açınımını veren genel iki terimli teoremini buldu. Newton’un bilime en büyük katkısı mekanik alanındadır. Merkezkaç kuvveti yasası ile Kepler yasalarını birlikte ele alarak kütle çekim yasasını ortaya koydu. Newton hareket yasaları olarak bilinen eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olduğunu ifade eden yasa ve etki ile tepkinin eşitliği fiziğin en önemli yasalarındandır.