Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YKS 2018 Tercih kılavuzu yayınlandı!
5b616f4eae784929306515e6

ÖSYM'nin resmi web sitesinde 2018 YKS üniversite tercih kılavuzu, kurum tarafından yayımlandı; Tablo 3 ve Tablo 4 listeleri açıklandı. Kurum tarafından yayımlanan kılavuzda önemi uyarılarda bulunuldu. Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy, 'yüzdelik sırası'nın önemini vurguladı. Başvurular 7 Ağustos'ta başlıyor, 14 Ağustos 2018 tarihinde sona eriyor. Kurum tarafından yayımlanan kılavuz ve tablolar haber içeriğinde... İşte adayların dikkat etmesi gereken hususlar

31 Temmuz gecesi YKS sonuçları, ÖSYM'nin resmi web sitesinde açıklandıktan sonra 'tercih' süreci başladı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, YKS tercihlerinin ne zaman başlayacağını, ne zaman sona ereceğini, başvuru sırasınında nelere dikkat edileceğini açıkladı. Başvuru sırasında adayların hangileri Tablo 3'ten hangileri Tablo 4'ten yararlanacak. İşte açıklamalar...

2018 YKS SONUÇLARI, SORGULAMA SAYFASI

31 Temmuz 2018 tarihinde kurum tarafından gece saatlerinde YKS sonuçları, adayların sorgulama sayfasında yer aldı. Puan ve yüzdelikleri görülebiliyor. Kurumun sorgulama sayfasına gitmek için tıklayınız

2018 YKS KILAVUZU: TABLO 3 - TABLO 4 LİSTELERİ

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra ÖSYM YKS üniversite tercih kılavuzu 2018, kurumun ana sayfasında yayınlandı. Kılavuz haber içeriğinde yer alırken; kılavuzda yer alan uyarılar aşağıda yer alıyor. Sınav merkezi, uyarıların dikkatlice okunmasını ona göre Tablo 3 ve Tablo 4 üzerinden başvuru yapmaları gerektğini açıkladı.

TABLO 3 VE TABLO 4 UYARILARI: 180 PUANIN ÜZERİNDE OLANLAR...

Kurum tarafından açıklanan o çok önemli uyarı: Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2018-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2018-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

ÖSYM TERCİH SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMİYOR!

Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz.  Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle "Tablo 3 ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" bölümünü (2 kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamaları dikkatle incelemeden tercihlerinizi yapmayınız.) mutlaka okuyunuz. Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

a) Her yükseköğretim programına, Kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecektir. 

b) Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

c) Merkezî yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

d) Bir adayın kayıt hakkı kazandığı programın bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna gönderilecek bilgilerde, kayıt hakkı kazanan bütün adayların açık kimlikleri, fotoğrafları, puanları, ortaöğretim alan/dalı ve ek puandan yararlanıp yararlanmadığı bilgisi yer alacaktır. 

e) Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini "Puanım yeterli olmayabilir." endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermemeniz yararınıza olacaktır.

YÖK ATLAS NASIL KULLANILIR?

Sitenin amacı 'YKS tercih robotu' değildir açıklaması ile başlarken, adaylar başvuru sürecinde nasıl işlemler yapabileceğini, neye dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor. YÖK Atlas sitesine gitmek için tıklayınız

EĞİTİM UZMANLARI UYARIYOR: YÜZDELİK DİLİMLERE DİKKAT!

Bu yıl başvurularda tercihlerde değişiklik yaşandı. Başvuru yapanlar dikkatli olması gerekiyor. Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy, bu sene puan türünde değişiklik yaşandığını açıkladı. Geçen sene 18 olan puan türü, bu sene dörde indirildi. Sait Gürsoy “Geçen seneki donelere bakılarak adaylar tercih yapmaya kalkarlarsa, yanılgıya düşebilirler. Aldıkları puan üzerinden yüzdelik sıralarının bir miktar küçüğünü üstlere yazarken, çok miktar büyük sıraları, tercih sırasında aşağılarda olması gerekir. Örneğin; On bininci sırada olan bir adayın yedi bininci sıradan başlarken, bu rakamı yirmi bine çıkarması, yelpazeyi geniş tutarak hareket etmesinde yarar olacak.” açıklamasında bulundu.

Adaylar için ikinci dikkat edilmesi gereken husus, üniversitelerin istedikleri nitelikler. Eğitim kadrosu, okulun yurt dışı bağlantıları, üniversitenin uluslararasındaki yeri, dikkate alınması gerekir.

Engelli adaylar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli adaylara destek veriyor. Belediye, 1-15 Ağustos tarihlerde evlerde mobil tercih hizmeti verecek.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

WTSupport | Torrent - ZULA - The Forest Platformu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping