Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biz birer simülasyon muyuz?
Kafama bir o kadar saçma ama bir o kadar da mantıklı bir soru geldi biz simülasyon muyuz? 
- Din vb konuları katmadan bu konuyu tartışmak istiyorum arkadaşlar. Allah vb varlıkları katın ama lütfen kavga cikarmayin.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Böyle bir kainatın simülasyon olduğuna aklım almıyor o kadar büyük ve geniş ki kelimenin tam manasıyla İNANILMAZ bir boyutu var. Hatta Barış Özcan'ın bu konuda geçen bir videosu vardı; İzlemenizi tavsiye ederim. Bu kadar büyük bir evrenin kesinlikle simülasyon olduğuna inanamam. İnanmam da.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Neden olmasın? Belki herhangi bir insanın dünyasındaki aküye kodlanan bir yaşam simülasyonuyuzdur? (Rick and Morty) veyahut asıl evrendeki bir ülkenin gizli projesi içindeyizdir ya da 10 yaşındaki bir bebenin ilk kodladığı evren örneğiyizdir. Bende çok takılırım bu soruya genelde ulan acaba ben simulasyonumda etrafımdaki insanlar yapay zekalı bot mu? diye düşünürüm bazen kendimi olaya çok kaptırırım ve karşımdakine ona göre davranırım falan. Aslında... bence bu sorunun cevabını ölene kadar bulamayacağız. Dur bir dakika ya öldükten sonra yeni bir hayata başlarsak ve önceki hayatımız hakkında hiçbir şey hatırlamıyorsak?
AromaticCoolInexpectatumpleco-size_restricted.gif
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Hesoyam çalışıyor mu dur iki dakika deniyeyim... Maalesef :(
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Barış Özcan'ı takip ediyorum izlemiştim daha önce de bir şeyler eklemek istiyorum:
Tabii, o ölçümlerden ileri gidemiyoruz. Neden gidemiyoruz? veya geri gidemiyoruz. Neden? Örneğin: Küçük çocukların genellikle oynadığı Minecraft'tan örnek vereyim; Haritanın dışına çıkılabilir mi? Hayır. Yani belirli bir sınırlar içinde yaşıyoruz bu sebeplede simülasyon olduğunun bir teorik kanıtı. Sonsuzluğu düşünürsün ama tamamen düşünmek imkansız peki neden düşünemiyorsun aklın var? Ama sınırın varmı o da var. Bu sebeple de simülasyonlar gerçek olabilir/olmayadabilir.
Soruyu şu şekilde yöneltiyorum:
Biz ne yapacağız? Kime inanacagiz? Herkesin kafasında farklı bir ses.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
@beratdemir, #4. yoruma iki defa yorum atmış nasıl attıysa artık :D
---
Aslında bence bunu kanıtlamak imkansız. Çünkü, sizin örneğinizle devam edeyim. Minecraft'ta olduğunuzu düşünün. Steve, Haritanın dışına çıkabilir mi? Hayır. O halde biz de Sonsuzluğu kavrayabilir miyiz? Hayır. Yani yaşadığımız evrendeki sınırları, (akli sınır/düşünce sınırı yani beynimizin düşünebileceği total sınırdan kastediyorum) geçemeyiz. Beynimizin de sonuçta bu evrende bir hacmi var. Hacmi olduğuna göre fizik kurallarına göre çalışması gerekir. Fizik kurallarını hiçbir şekilde aşamayacağımıza göre, (yani beynimizin de aşamayacağına göre) simülasyon muyuz değil miyiz bunu hiçbir zaman kanıtlayamayacağız. Fakat benim görüşüm hala aynı. Simülasyon olamayız bence.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Uzaklıklar o kadar fazla ki elimizdeki makineler daha bizim galaksiden dışarıyı doğru dürüst görüntülenmiş değil.farkindaysan her şey çok fazla düzgün çok iyi dengelenmiş hata yok normal halinde herşey olması gerektiği gibi sanki çok iyi bir usta eliyle yapılmış gibi.hareket etmeyen ağaçları düşünün baktığında çok basit yapısı var gibi görünüyor o kadar karmaşık yapısı var ki dünyada bulunan bilgiler kitap olsa kütüphanelere sığmaz.zaten ayrı bilim oluşturuyor botanik diye.bu dünyadaki bütün bilgileri ve halen üzerine ekleniyor bu nasıl bir alanda depolanır ki ya da dünyada düzenin büyüklüğüne aşırı kusursuz olması.insana sanal geliyor olabilir bilirsiniz ki oyunlarda yada simülasyonlarda buglar ve hatalar vardır her şey doğru çalışmaz evrene bakıldığında biz hariç her şey kusursuz işliyor.öyle bir şey var ki kurmuş bizi içine koymuş gibi.bu yaptıklarım sadece neden-sonuç düşünerek yani bilimsel bakarak olaya yazdığım yazılar.
Tüm Destek Forumun Kuralları
Görevli Kuralları
Ücretli Mybb Tema Tasarım ve Kodlama , Bootstrap(html/css) duyarlı kodlamalar Yapılır.
Prof. Dr. MyBB Öğretmeni kaRanLık-61( Mustafa SEVİM )[ 2010-2022 => 10TL'de 12 Sene ]

İki Tarafta Zifiri kaRanLık

Mutlu Son İstiyorsan Çabalamalısın. Sadece Oturduğu Yerden Başarıya ulaşan varlık tavuktur. Bir Kurt Asla Evcilleşip Köpek Olmaz...
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-03-2018 Saat: 02:42)kaRanLık-61 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Uzaklıklar o kadar fazla ki elimizdeki makineler daha bizim galaksiden dışarıyı doğru dürüst görüntülenmiş değil.farkindaysan her şey çok fazla düzgün çok iyi dengelenmiş hata yok normal halinde herşey olması gerektiği gibi sanki çok iyi bir usta eliyle yapılmış gibi.hareket etmeyen ağaçları düşünün baktığında çok basit yapısı var gibi görünüyor o kadar karmaşık yapısı var ki dünyada bulunan bilgiler kitap olsa  kütüphanelere sığmaz.zaten ayrı bilim oluşturuyor botanik diye.bu dünyadaki bütün bilgileri  ve halen üzerine ekleniyor bu nasıl bir alanda depolanır  ki ya da dünyada düzenin büyüklüğüne aşırı  kusursuz olması.insana sanal geliyor olabilir bilirsiniz ki oyunlarda yada simülasyonlarda buglar ve hatalar vardır her şey doğru  çalışmaz evrene bakıldığında biz hariç her  şey kusursuz işliyor.öyle bir şey var ki kurmuş bizi içine koymuş gibi.bu yaptıklarım sadece neden-sonuç düşünerek yani bilimsel bakarak olaya yazdığım yazılar.

Tamam da teknoloji geliştikçe hatalar vb şeyler gideriliyor yavaştan peki ya bizim teknolojimizden katrilyonlarca ileride olan bir teknoloji bizi yaptıysa?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
kafam karıştırmadı değil ama daha önce bu olaylarla ilgili bir kitap okudum ve geçekten güzel bir kitaptı kitabın ismi beyaz duvakla ydı bulursam bu sorularla ilgili birçok yanıt içeriyor bu konuyla alakalı bir bölümü paylaşıcam
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bunu düşünmek bile bence çok saçma ,
Neden mi? Dışarıya çık ve etrafına bak , Dışarıdaki tüm canlıların hepsine tek tek bak . Hepsi Milyonlarca hücreden oluşmuş
Tek bir hücrenin içindede milyonlarca hücre var Kısacası say say bitmez :) . Bu kadar canlı varken böyle düşünülmesi çok saçma bana göre .

Biz, her şeyi bir ölçüye göre yarattık. ( Kamer 49 )

Ayettede anlaşıldığı gibi her şey bir ölçüde yaratılmış . Teknoloji gelişiyor , fakat buda Allah (c.c) sayesinde oluyor . Dünyadaki her şey Allah (c.c) sayesinde olmuştur kısaca benim görüşüm böyle . Belki saçmaladım biraz ama umarım ne anlatmak istediğimi anlamışsındır . :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
@Ripbyrustavi :) bende pdnejoh denedim olmadı :(
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-03-2018 Saat: 09:27)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bunu düşünmek bile bence çok saçma ,
Neden mi? Dışarıya çık ve etrafına bak , Dışarıdaki tüm canlıların hepsine tek tek bak . Hepsi Milyonlarca hücreden oluşmuş
Tek bir hücrenin içindede milyonlarca hücre var Kısacası say say bitmez :) . Bu kadar canlı varken böyle düşünülmesi çok saçma bana göre .

Biz, her şeyi bir ölçüye göre yarattık. ( Kamer 49 )

Ayettede anlaşıldığı gibi her şey bir ölçüde yaratılmış . Teknoloji gelişiyor , fakat buda Allah (c.c) sayesinde oluyor . Dünyadaki her şey Allah (c.c) sayesinde olmuştur kısaca benim görüşüm böyle . Belki saçmaladım biraz ama umarım ne anlatmak istediğimi anlamışsındır . :)

Ee bir bilgisayar oyununda oyun pixellerden oluşmaz mi? milyonlarca pixel mevcut belki de nereden biliyorsun? Yani şuanda biz bile bir oyuna bu kadar uğraşıyorsak ileri teknolji suanki bizi yaratmış olamazmı?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bunun kişiden kişiye değişecek şekilde bin türlü cevabı var. Yani nesnel bir cevabı yok,ancak tartışılması güzel bir konu.
Denetleme Ekibi Lideri: 22-06-2018 -  ....
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Aslında bana şu aya çıkma şeyleri ( 1970'de felan ) hep yalan gibi geliyor. Oyunda olduğumuzu var sayarsak Dünya'nın bizim mapımız olduğunu düşünün ve dışarı çıkmak yasak. Olur mu ? Olur.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Birde Metin Konuda
(21-03-2018 Saat: 02:05)Anakin Skywalker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Allah vb varlıkları katın

Demişsin . Allah'ın benzeri varlıklar olmaz . Dediğin söz dine zıt . Düzenlersen Sevinirim yinede sen bilirsin
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-03-2018 Saat: 13:00)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Birde Metin Konuda

(21-03-2018 Saat: 02:05)Anakin Skywalker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Allah vb varlıkları katın

Demişsin . Allah'ın benzeri varlıklar olmaz . Dediğin söz dine zıt . Düzenlersen Sevinirim yinede sen bilirsin
Dine zıt düşünceler, dine inanların oluşturmuş olduğu şeylerdir. Dine inanmıyorsa bu tarz düşüncelerini dile getirebilir. Maalesef karışma hakkımız yok.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-03-2018 Saat: 13:02)Ka4p3 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Dine zıt düşünceler, dine inanların oluşturmuş olduğu şeylerdir. Dine inanmıyorsa bu tarz düşüncelerini dile getirebilir. Maalesef karışma hakkımız yok.

Din meselesinde karışma hakkımız neden olmasın ben sadece söylerim bu islam dininde her bireyin üstüne düşen uyarmak ben uyardım o ister düzenler ister düzenlemez o beni bağlamaz ben uyarmış olayımda
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bunu buraya neden yazıyorum bilmiyorum ama Kaan’ın yorumuna yorum katmak istedim.

Zariyat - 47
Gogu, gucumuzle Biz kurduk; suphesiz biz onu genisleticiyiz.

Ayette evrenin sürekli genişletildiği bekirtiliyor. Bu da Kur-an’ın bir yaratıcı tarafından indirilmediğinin aksini belirtir. Bir yanda ünlü bir filozof veya fizikçi olmayan Hz. Muhammed diğer bir yanda ise ünlü filozofların ve bilim insanlarının evrenin bir sonununmolmadığının ve genişlediğini belirtmesi...
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-03-2018 Saat: 13:33)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Din meselesinde karışma hakkımız neden olmasın ben sadece söylerim bu islam dininde her bireyin üstüne düşen uyarmak ben uyardım o ister düzenler ister düzenlemez o beni bağlamaz ben uyarmış olayımda
Onun din seçimine ve kararlarına karışamazsın dedim.. Uyarmak ve karışmak farklı şeyler..
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(21-03-2018 Saat: 13:50)Ka4p3 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(21-03-2018 Saat: 13:33)#Lykia Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Onun din seçimine ve kararlarına karışamazsın dedim.. Uyarmak ve karışmak farklı şeyler..

Ben Onun Din Seçimine Karışıcı Bir Yorum Atmadım Zaten :) Ben Kendi Düşüncemi Söyledim :)
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 3 Ziyaretçi

500000 -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping