Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vergi ödemeli miyim?
17 yaşındayım. C++ üzerine yaşımdan beklediğinizden fazla şey biliyorum. Üni. öğrencileri ile projeler geliştiriyoruz. Lise 3 öğrencisiyim. Size ufak bir sorum olacak abi ve kardeşlerim. Şimdi ben oyun eklentileri kodlayıp satıyorum. Ücrette 30-50-100TL arası değişiyor. Bunları satıyorum. Sizce vergi ödemeli miyim?

Bir abim var. Yazılım müh. okuyor. Bu işin freelance olduğunu ve 100-50TL'nin pek peşine düşülmez diyor. Şuanda sitemde kodladıklarımı listeliyorum. İletişime geçenler Steam'den ödeme yapıyor. Siteme fiyat girmek istiyorum. Korkuyorum da ayrıca bir sıkıntı olur diye. Sizce ne yapayım? (Satma vs. demeyin masraflarımı, harçlığımı kendim çıkarmak zorundayım.)

Hepinizin fikir ve görüşlerini bekliyorum.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Ofis gibi bir yer yoksa istemezler diye düşünüyorum.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Evet, Freelance olarak geçiyor bu ve bunun gibi çalışmalar,

Biraz araştırma yaptıktan sonra Gelir Vergi Kanunun 18. maddesinde;

Alıntı:Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat gelir vergisinden müstesnadır. Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.

- Ama bunu maddi bir sınıra dayatmışlar tam kesin bir sonuç yok ortada 3-4 tane farklı kaynağı okuyarak bunları söylüyorum. 20 bin tl gibi bir sınır olduğu söylenmiş, aslında bu işi yapanlar var galiba burada da yanlış hatırlamıyorsam Atakan yapıyordu o seni aydınlatabilir. @Ainsworth

"Kendine ait web sitesi kurup, bu site üzerinden freelance iş almak sürekli iş anlamına gelir ve bunun vergisini vermek zorundasın."

- Zaten senin kazandığın aylık ne kadar bir para olduğunu tam bilmiyorum ama bu kadara denk gelmiyordur herhalde?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
@ismaililhan bu instagramda butik açanlar vergi ödüyorlar mı, yada cezası var mı acaba

dolandırıcılar bir yana, aliexpressden 50tl ye getirtip 120tl ye satanlar var çünkü
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(19-10-2017 Saat: 16:27)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @ismaililhan bu instagramda butik açanlar vergi ödüyorlar mı, yada cezası var mı acaba

dolandırıcılar bir yana, aliexpressden 50tl ye getirtip 120tl ye satanlar var çünkü

1 dolarlık burun düzelticisini 60tlye satan gördüm ben :) Öyle az buzda satılmıyor
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(19-10-2017 Saat: 16:27)rayray93 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @ismaililhan bu instagramda butik açanlar vergi ödüyorlar mı, yada cezası var mı acaba

Bunların gerçekten kurulu şirket olanları da var olmayanları da var. Şirket olanlardan bahsedeceğim, kendi firmalardan dükkanlarında sattıkları gibi bundan sorumlular aslında, Şirketi adına bir atış yapıyor sonuç olarak, vergi ödemediği taktirde dışarıdan 1 ve ya 1 den çok şikayet halinde galiba yaptırımlar uygulanıyormuş.

- Fatura kesmeleri gibi çok fazla instagramı kullanmadığımdan pek hakim değilim konuya, ama sattıkları her ürün için  vergi ödeme zorunlulukları var. Yukarıda belirttiğim sadece zanaat olan işlerdi Heykeltıraş gibi.  

- Aslında okulda Genel Muhasebe adlı bir dersim var o ders de pek bu konulara girmiyorlar girseler bilgi aktarabilirdim. Derste işlenen işte 1.sınıf tacir nedir 2.sınıf tacir nedir, bilanço gibi gibi..

- İşlere merak saranlar burayı kullanabilirler Türk Ticaret Kanunu ;
http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6102.pdf

@rayray93
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
iyzico tarzı siteler aracılığı ile de satış yapabilirsin. Gayet resmi ve herhangi bir limit vs. bir şey yok. Zaten iyzico'nun referanslarından da gayet kurumsal olduklarını anlayabilirsin.
atakaj
"I am constantly torn between killing myself or everyone around me."

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
@Ainsworth iyzico tarzı siteler diyorki; "Başvurunuz esnasında aşağıdaki evrakları, online olarak üyeliğinize yüklemeniz gerekmektedir.
- İmza Sirküleri,
- Vergi Levhası,
- Şirket Ortaklarının Kimlik Fotokopileri,
- Adınıza/Şirketinize ait Banka Hesap Dekontu Örneği." Bunu ne yapacağım? :s

@ismaililhan-GŞ Şefim yazın için çok teşekkürler. 20.000TL dışına tabi ki çıkmıyor. O zaman bir sorun yok mu?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(19-10-2017 Saat: 18:28)Vortéx! Nickli Kullanıcıdan Alıntı: @Ainsworth  iyzico tarzı siteler diyorki; "Başvurunuz esnasında aşağıdaki evrakları, online olarak üyeliğinize yüklemeniz gerekmektedir.
- İmza Sirküleri,
- Vergi Levhası,
- Şirket Ortaklarının Kimlik Fotokopileri,
- Adınıza/Şirketinize ait Banka Hesap Dekontu Örneği." Bunu ne yapacağım? :s

@ismaililhan-GŞ  Şefim yazın için çok teşekkürler. 20.000TL dışına tabi ki çıkmıyor. O zaman bir sorun yok mu?

Kullanmadım daha önce iyzico'yu, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine önerdim. Shopier tarzında kolları da var iyzico'nun, onu da deneyebilirsiniz.
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Shopier da da öyle. Yani +18, vergi vs. istiyor. Direk siteye fiyatları koysam steamden iletişime geçse müşteriler. Banka & İninal & Steam gibi yerlerden ödeme yapsalar? Zaten 20.000TL'yi geçmiyorum o zaman sıkıntı yok?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
20.000TL'yi geçmediğinde bir sıkıntı olmuyormuş zaten çevremde bu iş yüzünden ceza alanı görmedim henüz.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
O kadar rahatlattın ki beni hocam. Eline koluna sağlık. :D Eyvallah ^^
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bu tür satışlar resmi değil, şikayet edildiğinde dolandırıcı durumuna düşersin. Bence 1 sene daha bekle, bu süre zarfında da kendini daha fazla geliştirebilirsin.
atakaj

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Peki siteye fiyat girsem, steamden alsam ödemeleri skin vs. olarak ne olur @Ainsworth ?
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Reklam yaziniz bostur. ayarlardan duzenleyiniz:medi -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping