Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İrade nedir? Ne İşe Yarar?

#1
İrade, sözlükte “istek, arzu, dilek, emir, sevk ve güç” gibi manalara gelmektedir. Buna göre irade; bir şeyin yapılmasına da yapılmamasına da muktedir olan hayat sahibinin bu iki şıktan birine kendi isteğiyle seçmesidir.

İrade;
1. Külli irade
2. Cüz’i irade olamak üzere diye ikiye ayrılır.

Yüce Allah Kur’an’da, insanın irade sahibi bir varlık olduğundan söz etmektedir. Söz gelimi, “Ey peygamber! De ki: Rabbinizden hak ve hidayet gelmiştir. Öyle ise dileyen iman etsin, dileyen de inkar etsin!” (Kehf suresi, 29. ayet.) ayeti bunu açıkça ortaya koymaktadır. O halde hiç kimse, kendisini kaderin mahkumu olarak düşünüp yaptığı kötülük ve yanlışları kadere fatura etmemelidir.

Sözlükte "irade" ne demek?
1. Davranışlarını, eylemlerini akla uygun gerçekleşebilme yetisi, istenç; buyruk.
2. Bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü; istek, dilek.
3. İstenç

Felsefi İrade Nedir?
İnsanın, eylemini ve düşüncesini, bilinçli ve amaçlı bir şekilde, belirli hedeflere ulaşma doğrultusunda yönlendirme yeteneğine verilen ad.
İrade, insanın psişik yetenekleri arasında yer alır ve hem fikirsel, hem de duygusal bileşenlerden oluşur. İnsan guruplarının, sınıfların, örgüt üyelerinin vb. iradesi ortak bir hedefe yöneldiğinde, söz konusu insanların birbirlerini etkilemesinden, bilinçli ve birlikte eylem yapmaya olanak veren kolektif bir irade doğar. Toplumun tümünü kapsayan -toplumsal- bir irade ancak sınıfsal uzlaşmazlıklarla parçalanmamış bir toplumda ortaya çıkabilir. Sosyalist toplumda toplumsal gelişme, tüm toplumu kapsayan bir iradenin ortaya çıkışıyla gerçekleşir. Bu irade, gerek işçi sınıfının çıkarları ve amaçlan, gerekse toplumsal gelişme yasaları hakkındaki araştırmalarla ve bilgilerle belirlenir.
İrade, felsefi düşüncenin akışı içinde, --insanların diğer birçok psişik faaliyetinde olduğu gibi- doğasal ve toplumsal temellerinden koparılarak, tek başına bir cevher haline getirilir ve mutlaklaştırılırsa, idealizmin bir biçimi olan iradecilik’ in teorik temeli olur.

-Alıntılanmıştır.
Destek.10tl.net - Admin
Her türlü soru ve sorunlarınız için Ö.M yolu ile ulaşabilirsiniz.
MİKA ^^
Mükemmeliyetçilik adına..WWW
Cevapla
Teşekkür verenler: Ka4p3 , Colastin , Martialish , AperioN , kaanst
#2
Elinize sağlık
Ȏ̡̮͎̙̹̗̗͚̩̯̋̉̌̄̒͛̀̕͝l̖̖̠̺̙͍̝̫̯̾̔͛̒͆͛́̇͆̚ͅd̛̥͈̭̪̮̞̗̼̳͊͛͛͋͋̉̆̔͘ͅS̡̥̮͍̭̙̹̝̈́̋̐͆̓̑͗͜͜͝͝͝c̡̫̺̳̝͈̮̯̜͕̀̀͆̋͋͛͆̓̀͘ḩ̩̝͍̳̲̗̠̼́̐̓́͊͑͂̈́̓͌͜ǫ̛̜͎̪̝̩̯̠͎̜͒͑̽͐̎͛̓̅̐o͎͓̗͓̝̦̼͈̜͕̓̈̓̃͂̾̀̀̓̒l̨̞͓͓̰̪̮̫̼͒̀̎͌̈́͊̑̀̔̚ͅG̡̡̛̺̮͕͓͔̙͉̏̋́̈̃̇̈́̚͜͝ą̛͇̘̪̱͔̹̝̫̠̈́͌͊͑͌̃́̈͠m͖̩̣͓̻̝̘̠̾̎͒̉̓̾͒̆̋͊͜͜ę̤̟̙̱̟̻̖͖̼̋͆͆̌͋̓͌̒̎͠H̢͇̙̖̖̳̦̦̞̃̇́̃͐̐̿̕̚͜͝a̛̝̠̜͇̮͈̯͕̥͇̎̑̆̊͐̃̄͘͝ĉ̡͚̱̤͚̪̖̗͎̃̌̒́̈̉̏̕͜͝k̢̪̺͔̻̝̱̘̪̈́̔̈́̾͋̓̔̏̾͝ͅè̦̫̥͇̰̜͚̫̤͑̀͌̈͋̌̊̚͜͝r̡̨̧͙̗̹̬̩̪̖͐̆̇͂̍̋͂̋͗̕


https://i.pinimg.com/originals/61/ed/6b/...90462a.gif
Cevapla
Teşekkür verenler: ismaililhan
#3
Sahip olmayanlar konuyu okuyarak en azından fikir sahibi olur yararlı paylaşım.
webasalet founder
İyice parla geride, sonra sönersin.
#YineBizGeldik
Cevapla
Teşekkür verenler: bretwskin
#4
(10-18-2017, 03:48 PM)ASiPaTRoN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Sahip olmayanlar konuyu okuyarak en azından fikir sahibi olur yararlı paylaşım.

:)
Yepyeni projelerle dönüyoruz..
G İ R İ F İ T
F A N T A S T İ K S E R İ L E R

Üye>Uzman Üye>Bölüm Şefi Adayı>Bölüm Şefi 1. Seviye>Banlı Üye>Bölüm Şefi 1. Seviye>AR-GE Ekibi 1. Seviye>AR-GE Ekibi 2. Seviye>AR-GE Ekibi Lideri>ONURSAL
WWW
Cevapla
Teşekkür verenler:
#5
(10-18-2017, 03:48 PM)ASiPaTRoN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Sahip olmayanlar konuyu okuyarak en azından fikir sahibi olur yararlı paylaşım.

Piyon piyon ^-^
Yarı profesyonel tasarımcı, illüstratör & amatör fotoğrafçı
Ekipman: Nikon d3400 18-55 AF-P  &  Wacom Intous Tablet
" En güçlü iki savaşçı; sabır ve zamandır. "
" Eğer insanoğlu dudaklarını çalıştırmaya devam etmezse, beyni çalışmaya başlar. "
Imagine the best future and strive for it!
Bir "mavi" menekşe ağlıyor mu ne ?
Kör gözler başa bela..
Cevapla
Teşekkür verenler:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Hızlı Menü:

  • Gece
  • Normal


  • ***