Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wordpress Site Hızı Arttırma
Wordpress sitelerin genelinde olan bir problemi ele almak için bu makalenin satırların buldum kendimi, bende siz gibi bloğumu wordpress alt yapısında kullandığım dönemlerde bu durumdan epey bi muzdariptim, ne yapılır ne edilir nasıl düzeltilir derken, ne yaptıysam bir şekilde istediğim performansı alamadım. Daha sonralarda yaptığım ufak çakallıklar sayesinde paçayı google’ın arka sayfa sonuçlarından kurtardım.
Web Sitesinin Yavaş Açılmasına Sebep Olabilecek Nedenler?
Wordpress veya diğer alt yapılardaki yaşanan bu hız düşüklüğü genel olarak şu sebeplerden kaynaklanmaktadır.
  • Server’ın (sunucunun) geç yanıt vermesinden kaynaklanıyor olabilir.

• Herhangi bir sayfaya yapmış olduğun istek sayısı çok fazla ise bu da o sayfanın geç açılmasına sebep olacaktır.

• Uzaktan çağırılan dosyaların sayısının fazla olması ve uzaktan çağırdığınız bu dosyaların geç yanıt vermesinden kaynaklanıyor olabilir.

• Resim boyutlarınız çok fazla büyük olabilir.

• Resimlerininiz sayısı bir sayfada çok fazla ise (+10) bu da bize hız performansı olalar etki eder.

• JavaScript ve css dosyalarının minify edilmemiş olması, minify edilmiş haline göre sayfaları daha yavaş açmasına neden olabilir.

• Eğer wordpress sitenize çok sayıda gereksiz plugin kullanıyorsanız, bunlar da dışardan dosya çağırdığı için sisteme mutlaka yavaşlık katmaktadır. Mutlaka kullanmadığınız pluginleri silmenizi öneriyorum.
Basit Çözüm Yolları
Öncelikle serverin yanıt süresini bulup minimum 1 saniyede maximum ise 2-2.5 saniyede açılıyor olmasına dikkat edin. Çünkü serverin geç yanıt vermesi demek, ayrıyeten kendi dosyalarının da hala yüklenmemiş olması demektir. Server yanıt versin ki bizim sitemizin kodları da tarayıcı tarafından okunsun. Maksimum 6 saniyede açılan serverlara kesinlikle itibar etmeyin :D çünkü hiçbir zaman sitenin yoğunluğuna bağlı olsa da maksimum saniyede de açılmayacağını bilemeyiz. 6 saniyede server yanıt verdikten sonra, kullanıcının açtığı 10 sekmeden biri sizseniz ilk kapatacağı site de siz olabilirsiniz.
Benim wordpress kullandığım zamanlarda kendi yazdığım temamla gerçekten rezalet bir hız durumum vardı. Mesela benim web sitem 10 saniyeden fazla açılıyordu. Bi şekilde iyileştirmeye gitme kararı aldığımda server tarafından bana engel olacak hızımı düşürecek bişey olmadığını farkettim. Tek problemim tema kodlarını kendim yazdığım için, kod optimizasyonu bakımından kaçırdığım çok nokta vardı.
Tema kodlarını baştan yazmak yerine bende site üzerinde cacheleme yollarına gittim. Wordpress sitemi cacheleyerek neredeyse yarı yarıya bir performans artmasını gördüm. Kullandığım cache plugini de WP Super Cache’di. Tavsiye ederim.
Daha sonrasında JavaScript ve css kodlarımı minify ettikten sonra 10 saniyede açılan siteyi 1.5 saniyeye kadar düşürdüm.
Önemli: Hatta öyle bir çakallık yaptım ki, google’ın en çok dikkat ettiği web sitenin index sayfasında hiç veritabanı sorgusu falan yapmadım. Index sayfası için herşeyi html’e çektim. Böyle olunca sayfanın açılması uçak gibi olmuştu. Bunu da denemenizi tavsiye ederim. Ne alaka demeyin, sonradan araştırdıklarıma göre hürriyetin sitesinde de index sayfası bu şekilde açılıyormuş ;)
Not:Alıntıdır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

YILLARIN FORUMU / Forumcu.10TL.NeT -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping