Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşletim Sistemini Bilgisayara Kurmak
İşletim sisemini bilgisayara kurmanın belli başlı bazı yöntem ve yolları vardır. Bunlardan kısa kısa bahsetmeden önce bilgisayarınıza kuracak olduğunuz işletim sistemini belirlemeniz gerek. Günümüzde piyasada açık kaynaklı (open source) ve kapalı kaynaklı olarak iki çeşit işletim sistemi türü vardır. Açık kaynak kodlu işletim sistemi isminden de anlaşılacağı üzere, işletim sistemini, işletim sistemi yapan bütün kod ve komutlar bütünün herkes tarafından görülebilir olmasıdır. Fakat kapalı kaynak işletim sistemlerinde bu olay böyle değildir. Örneğin linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu yüzden kodları herkes tarafından görülebilir ve geliştirilebilir. Kapalı kaynak işletim sistemine de örnek olarak windows verilebilir. Bu işletim sistemi geliştirilmeye açık değildir. Bunu geliştirenler bu işletim sistemini ortaya çıkaran insanlardır. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış, ben açık kaynaklı işletim sistemi olarak ubuntu 14.04 lts sürümünü kullanıyorum. Tavsiye de ederim

İşletim sistemi bilgisayara nasıl kurulur?

İşletim sistemini bilgisayarınıza kurmanız için bilgisayarınızın CD okuyucusu olması gerekmektedir. Eğer ki yoksa gelişen teknoloji ve çözüm yollarıyla birlikte USB bellek aracılığıyla, belleğinizi bootable özelliği sayesinde bu konuma getirerek işletim sistemi kurulumunu kolaylıkla yapabilirsiniz.
•İlk olarak CD veya bootable bir USB belleğe işletim sistemini atmanız gerekmektedir.
•Sonrasında bilgisayarın açılış sırasında boot menüsünden kurulumu hangi yöntem ile yapacaksanız o şekilde ayarlamalısınız. Örneğin kurulumu USB bellekten yapacaksanız bilgisayarınızın boot menüsü içerisinde ilk açılışta çalıştıracağı kısım USB olmalıdır. Bilgisayarınız normalde HDD (hard disk) den açılır. HDD yerine USB bellek yapmanız yeterli olacaktır
•Bilgisayarı yeniden başlattığınızda, karşınıza işletim sisemi kurulum aşamaları gelecektir. Gereken adımları düzgün bir şekilde takip ederek bütün işlemleri tamamlarsanız, işletim sisteminiz başarılı bir şekilde kurulmuş olacaktır
Not:Alıntıdır.
Kaynak:
Kod:
https://erdemoflaz.com/isletim-sistemini-bilgisayara-kurmak/
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Forum Grand » Dev Paylaşım Platformu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform