Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2.Abdülhamid hakkında bilinmeyen 10 bilgi :)
1. Kızıl Sultan değil, Ulu Hakan

XXoPJR.jpg

Kızıl Sultan değil, Ulu Hakan
Kızıl Sultan olarak bilinse de aslında son derece merhametliydi. Kendisine suikast planları yapan insanları bile affetmişti.

2. Tedbirci yapısı
fft267_mf1876766.Jpeg

Bırakmayan şüpheci bir yapısı vardı. Hatta bir sözünde "Beni evhamlı sanıyorlardı hayır! Ben sadece gafil değildim o kadar." demiştir.

3. Ben abdestsiz hiçbir devlet işine imza atmadım!
ABDULHAMTHAN(1).jpg

Ben abdestsiz hiçbir devlet işine imza atmadım!
Geceleri önemli bir mevzu söz konusu olursa uyandırılmasını isterdi. Bir gece yarısı Başkatip Esat Bey çok önemli bir haberin imzalanması için Abdülhamid'in kapısını çalmıştı. Ama açan olmamıştı. Bir süre sonra Abdülhamid Han elinde havluyla kapıda görünmüş, ve şöyle demişti: " Evlat bu vakitte çok mühim bir iş olduğunu anladım. Ama abdest aldığım için geciktim, kusura bakma. Ben bu zamana kadar hiçbir devlet işini abdestsiz imzalamadım. Getir şimdi imzalayayım."

4. İsrafı Sevmezdi

xoV0X_1455194312_6967.jpg
İsraftan, savurganlıktan kaçınan bir yapısı vardı. Alışverişini yapan ağalara aldıkları şeylerin fiyatlarını tek tek sorar, kontrol ederdi. Hatta ona bu yüzden "Pinti Hamid" diyenler olmuş.

5.İleri Görüşlüydü
6K0Ta_1455194315_6339.jpg
Abdülhamid Han 1. Dünya Savaşı başlarında Enver Paşa'ya şöyle demişti:

" Bizim bu savaşı kaybetmemizde yahudilerin büyük rolü olacaktır. Almanlar çalışkan ve dinamik millet olsalar da dünya siyasetini bilmezler. Yahudilerden intikam almaya kalkacaklardır ve değişik ülkeler Almanya'ya saldıracak böylelikle 2. Dünya Savaşı çıkacaktır. Kendilerine yapılanları çok fazla abartacak Yahudiler Filistin'de devlet kurmak için gereken desteği alacaklar. İşte 3. Dünya Savaşı da bunda gömülüdür." demiştir.

6. İlginç bir uğraş: Marangozluk
Akq1Lv.jpg

İlginç bir uğraş: Marangozluk
Marangozluk işiyle de uğraşıyordu. Hatta Osmanlı-Yunan savaşında(1897) yaralanan askerlere baston hediye ettiği bilinir.

7. Hamidiye Suyu'nun kökeni
tbmm%E2%80%99den_abdulhamit_han_sempozyumu189201665.jpg

Hamidiye Suyu'nun kökeni
Hamidiye su aslında 1902 yılında 2. Abdülhamit Han tarafından kurulmuştur.

8. Onun zamanında neler yapılmış neler...

Ayrıca onun zamanında birçok demiryolları yapılmış, çiftçilere destek gayesiyle Ziraat Bankası açılmış, Mekteb-i Hukuk-u Şahane adında hukuk fakültesi açılmış, çeşmeler yapılmış ve daha birçok alanda eserler yapılmıştır.

9. Şahsi Gelirinden Masrafları Karşılaması

Yunan Seferi sırasında hazinede yeteri kadar para olmadığı için şahsi servetinden masrafları karşılamıştır.

10. Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!

Yahudiler Filistin'de bir devlet kurmak istiyorlardı.  Siyonistlerin başkanı Theodor Herzl bu konuyu 2.Abdülhamit'e açtığında 2.Abdülhamit tarihi cevabını verdi: Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!

Kaynak : Onedio
Düzenlemeler : Murat Baykam , Kaan Soylak
Bana ulaşmak için / http://english.10tl.net

MybbPHPVB.NETHTMLCSS MySQL                                    

Eğer eleştiriden korkuyorsanız, dünyadan hiçbir şey yapmadan geçip gideceksiniz demektir. 
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Pek de yakışıklı değildir kendisi. Atatürk'ün yaptığı devrimlerin bazılarını aslında kendisi Atatürk'ten önce yapmıştır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(17-06-2017 Saat: 19:19)Orion Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Pek de yakışıklı değildir kendisi. Atatürk'ün yaptığı devrimlerin bazılarını aslında kendisi Atatürk'ten önce yapmıştır.

Aynen öyle :D Yakışıklı olmamasına rağmen zekası hayret bırakmıştır .
Bana ulaşmak için / http://english.10tl.net

MybbPHPVB.NETHTMLCSS MySQL                                    

Eğer eleştiriden korkuyorsanız, dünyadan hiçbir şey yapmadan geçip gideceksiniz demektir. 
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(18-06-2017 Saat: 18:06)Murat#Baykam Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-06-2017 Saat: 19:19)Orion Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Pek de yakışıklı değildir kendisi. Atatürk'ün yaptığı devrimlerin bazılarını aslında kendisi Atatürk'ten önce yapmıştır.

Aynen öyle :D Yakışıklı olmamasına rağmen zekası hayret bırakmıştır .

Tarihte farklı zamandan iki kişiyi karşılaştırmak aptallıktır. Daha öncekidönemlerde yaşamış birisin yaptıklarına bakıp Atatürk'ü eleştirmek aptallığın daniskasıdır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Reklam yaziniz bostur. ayarlardan duzenleyiniz:medi -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping