Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar toplanırken dikkat edilmesi gerekenler
Bilgisayar nasıl toplanır ve nelere dikkat edilmelidir ?

Öncelikle tüm ast ve üstlerime merhabalar bu aralar forumda sıkça rastladığım bir konu var '' Bana bilgisayar toplarmısınız , Bilgisayar nasıl toplanır , Bilgisayar toplayacağım yardım edermisiniz , Vs vs '' aslında böyle soruların cevaplarını forumda detaylı bir araştırma yaparak bulabilirsiniz bende rastladığım bir makaleyi sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim foruma göz attım buna benzer yazılar var fakat aynısına rastlamadım eğer bu paylaşım daha önce yapıldıysa paylaşımı yapan arkadaştan özür diliyorum lafı fazla uzatmadan konuya geçelim

Günümüzde eskiye nazaran artık hazır masaüstü bilgisayarlara talep bariz bir şekilde azalmaya başladı. Nedeni ise toplama bilgisayarın doğru tercihler yaptığımız taktirde hazır bilgisayarlara nazaran çok daha ekonomik ve performanslı bir bilgisayar karşımıza çıkarken biliçsizce toplanan sistemler genelde kulanıcısının başına bela olmakta başka bir şeye yaramıyor. Gelin şimdi sizle nasıl bir sistem toplanmalı onların üzerine değinelim ve tercihlerimizi doğru yaparak kendimizi üzmeyelim

Öncelikle Bilgisayarınızı Hangi Amaçla Kullanıcaksınız bunu belirleyin.

Aslında en önemli problem bu siz bilgisayarnınızı hangi amaçla kullanıcaksınız. Kullanım türleri arasında halka bariz sunulan sistemler arasında Ev Bilgisayarı, Ofis Bilgisayarı veya Oyun Bilgisayarı olarak 3’e ayrılmaktadır. Bu kullanım alanlarından hangisi olduğunu doğru seçip ona göre bir bilgisayar sistemi kurmanız gerekmekte misal kişi toplayacağı sistemi evde multimedia amaçlı yani flim dizi internet gezinimi için kullanmayı amaç edinirken gidipte bir oyuncu sistemi toplaması cebine ve cebinden çıkan o kadar para yüzünden psikolojisine büyük zarar

Ardından Sistemlere Göre Donanım Parçaları Belirlenmeli

Ofis Bilgisayarı – Amaç: Ofis Programları
a- Ekran kartına ihtiyacınız yoktur. Burda İşlemciye gömülü olan dahili grafik yongası yeterde artar bile
b- İntel veya AMD tabalı çift çekirdekli işlemciler fazlasıyla yetecektir
c- Ram Bellek için 4GB toplam bellek yeterli olacaktır fazlasına gerek yok
d- Anakart olarak işlemcinin soket tipine bağlı olarak giriş seviyesi bir anakart seçmeniz yeterli
e- 300Watt ‘lık bir kasa güç kaynağı kombini yeterlidir

Ev Bilgisayarı – Amaç: Multimedia
a- Ekran kartı olarak giriş seviyesi bir kart tercih edilebilir ekran kartı kullanmazsanız bile sisteme şuanki işlemciye gömülü olan grafik yongaları fazlasıyla yeterli
b- İntel veya AMD tabalı çift çekirdekli işlemciler yetecektir. Maksimum tercihiniz INTEL i3 işlemciler olsun
c- Ram Bellek olarak 4-6 GB bellekler yeterlidir maksimum tercihiniz 8GB Bellek olsun
d- Anakart olarak işlemcinin soket tipine bağlı olarak giriş seviyesi bir anakart seçmeniz yeterli
e- 300Watt ‘lık bir kasa güç kaynağı kombini yeterlidir. Ekran Kartı kullanılacaksa ona göre güç kaynağını yükseltin

Oyun Bilgisayarı – Amaç: Oyun Oynamak ve Multimedia
a- İşlemci olarak INTEL’in 4 Çekirdekli (I5 veya I7) İşlemcileri, AMD’nin 6-8 Çekirdekli (FX X6 veya FX X8) İşlemcileri tercih edilmeli
b- Burda en iyi yatırım Ekran Kartına olmalı minimum AMD’nin veya NVIDIA’nın orta seviye oyun kartları tercih edilmeli. Bizim tavsiyemiz üst seviye kartlar tercih edin.
c- Ram Bellek olarak 8GB Bellek minimum tercihiniz olsun.
d- Anakart olarak orta seviye veya işlemciniz O.C’ye müsait ise üst seviye O.C anakartlar seçilebilir
e- Sistemde muhakkat bir SSD depolama alanı bulunsun ki genel kullanımda ve oyun yüklenmelerinde anlamsız beklemeler yaşamayın
f- En önemli kısma geldiğimizde sistem güç harcayan bir sistem olacağından Güç kaynağınızı sisteme yetecek toplam güçte olması gerekmekte burda gidipte ucuz dandik markalar seçmeyin 3000 TL’lik sistem toplayıp 50 TL’lik güç kaynağı kullanmayın yoksa bilgisayarınızın nasıl yandığını izlersiniz ve güç kaynağınızda minimum 80+ plus Bronze sertifikası olsun ki elektirik faturanız kabarık gelmesin

Bu sistemleri toplarken işlemci’nin soket tipinde anakart seçmeniz gerekmekte anakart DDR3 ise DDR3 Ram Bellek, DDR4 ise DDR4 Ram Bellek kullanmanız gerekmekte. Kısacası parçalar arasındaki uyumluluğu iyi belirlemeniz gerekmektedir arkadaşlar

Alıntıdır
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping