Kullanıcı İşlemlerini Aç/Kapat

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnsanoğlunun en Temel Problemleri
*
Administrator
Kullanıcı Bilgileri Göster
Yorum Sayısı: 3,256
Konu Sayısı: 562
Rep Puanı: 419
Teşekkürler: 29
47 mesaj içinde 512 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): 1,607.59₺
Eşya: (Tüm Eşyaları Göster)
Genel anlamda insanların problemleri,  (bu yazı geliştirilecektir.)

Bazan aşırıya kaçarlar;

artıda da, ekside de bazan aşırıya kaçarlar;
bazan çok az çalışır, bazan çok aşırı çalışır, 
bazan çok az sever/nefret eder, bazan aşırı sever, 
bazan hiç güvenmez, bazan aşırı güvenir,
bazan hiç acımaz, bazan aşırı acır, 
bazan hiç ibadet etmez, bazan herkesden fazla aşırı dindar olur,
bazan ateist olur, bazan aşırı dinci, 
bazan hiç konuşmaz, bazan susturamazsınız... 
bazan kendine hiç güvenmez, özgüveni yoktur, kimisi de aşırı güvenir,
bazan kendini çok problemli görür, bazan da hiç problemsiz, mükemmel görür, 
v.b. v.b.
(Aşırıy kaçmama hadisi)

Kendilerini mükemmel, kusursuz görebilirler, 
Bu yüzden, eleştiriye de açık değillerdir, kendilerinin eleştirilmesini istemez, hatta tahammül edemezler.
Halbuki, gelişmenin en önemli vesilelerinden biri eleştirilmektir. Zamanında ve uygun şekilde yapılan bir eleştiri, kişiye faydalı olabilir.

Yeterince sabretmezler,

Empati yeterince yapamazlar,

Yeterince hoşgörülü olamazlar, kafalarında kalıplar olabilir, 

Alay edebilirler, ki bu hiç hoş değil, 

Kendilerini çok düşünür, başkalarının durumunu düşünmezler,

Biraz açgözlüdürler, kanaat etmezler, 
Her türlü şeye, yeme-içme, ünvan-makam, para v.b. 

Kolaycıdırlar
Aslında bu bazan iyidir, aslında herşey kolay olmalıdır, ama şu da unutulmamalıdır ki, hayatta bazı şeyler de kolay olmayabilir, buna hazırlıklı olmak gerektir.
Kolaycılık yüzünden çoğu zaman haksızlık da olabilir, haksız kazanç elde edilebilir. 
Kolayından kazanmak birçok problemi beraberinde getirebilir. 

Yeterince çalışmazlar
Bu konuda yazılabilecek birçok şey var. .. yazacağım.. 

Doyumsuzdurlar
Aslında dünya herkese yeter

"herkesin/çoğunun zengin olduğu, ama mutluluk/adalet/huzurun olmadığı bir yer" mi istersin? 
yoksa 
"herkesin/çoğunun fakir olduğu/olabildiği, kuru ekmek soğan yediği, ama adalet/mutluluk/huzurun olduğu bir yer" mi ?

ilgili bir konu: http://destek.10tl.net/showthread.php?tid=86379

-----
Har vurup harman savurmak, israf, 

Gelecekten fazla endişe etmek, gelecek endişesi ile çok kazanmaya çalışmak, belki başkalarını ezmek, haksızlık etmek.. 

-----

En iyiyi, hatta mükemmeli isterler, bu ise bazan problemlere sebep olur,  
(Mükemmel bazen iyinin bile ortaya çıkmasını engeller... veya; Mükemmel iyinin katilidir)
Yani: mükemmele ulaşayım derken insanlar, bir türlü hedeflerine varamazlar ve yaptıkları şeyi uygulama fırsatı bulamazlar. 
Kişisel mükemmellik seminerleri, konuları, bu anlamda ciddi bir tenkidi hak ediyor. Mandıra Filozofu 2'de dediği gibi, niye "kişisel mükemmellik" için uğraşıyoruz da, "toplumsal mükemmellik" için uğraşmıyoruz ? Ya da, kendimiz mükemmel olmaya çalışırken, bu nelere maloluyor, hangi ödünleri veriyoruz ya da kimin üstüne basarak yükseliyoruz ?

Alt konusu: mükemmeliyetçilik, daima en iyi, birinci olma hırsı ve hastalığı
birincilikten başkasını kabul edememe, başkasına razı olmama
ilgili: kaybetmeyi hazmedememe,daima kazanma hırsı,sonsuz güç isteği

İnsanlar birçok konuda başkalarını suçlar, ama farkında olmadan benzer hataları kendileri yapar.. 
Örneğin, bazı yöneticilerin katı olduklarını, haksız şeyler yaptıklarını iddia ederler. Halbuki, aslında herkes kendi çapında haksızlıklar yapmaktadır. ..

Çekememezlik, Haset

Saplantılı olabilirler, kişilere, olaylara v.b. 
Sorgulamazlar.. bir kişiye komple, körü körüne bağlanmak bazan iyi olmayabilir
Bir kişiyi sevmek güzeldir, ancak komple herşeyini teslim etmek, hatalarını görmemecesine sevmek, aşırı sevmek problem çıkarabilir (Hadis örneği verilebilir)

Çok keskindirler, hiç esneme payı, yanılma payı bırakmazlar. (Fazla katılık)

"İnsan çoğunlukla elinde olmayanı istiyor, olanın da kıymetini bilmiyor"

ve bu da temel problemlerden birisi. bu problem diğer problemlerin de önünü açıyor, yani hırs, sürekli başka şeyler isteme, tatmin olmama vb.

Diğer bazı konular:
Kıskanma,
paylaşmayı bilmeme...
Kanaatsizlik
Medyatik olma/Şöhret

en güçlü, en zengin,en yakışıklı,en güzel vb olma hırsı.
en iyiyi ben yapmalıyım, 
iyiliği dahi yapılacaksa ben yapmalıyım hırsı...başkası benden daha iyi, daha iyiliksever olmamalı..

Yönetme hırsı..

Sevgisizlik...
Birçok problemin sevgiden yoksun bireyler, ya da çocukken sevgi görmemiş kişilerin büyümesi sonucunda çıktığını görüyoruz. Sevgi, aslında toplumsal barış için de önemli. 

Bilgisizlik/eğitimsizlik/Cahillik

Temel Problemlerden olmasa da diğer bazı problemler:
Uyuşturucu/sağlığı zararlı maddeler
Dijital bağımlılık
Fakirlik

Bazı Maddi/Fiziki Problemleri:
Gelir azlığı, fakirlik
Sağlık problemleri
Yaşama/çalışma yeri problemi (evsizlik ya da evlerin pahalı olması; Yanlış gayrimenkul sistemleri, politikaları)

Ekonomik bazı fikirler:
Aslında, artık dünyada birçok işi makineler yapıyor, işlerin çoğu kolaylaşıyor. Bu durumda, insanların çalışma ihtiyaçları azalması lazım. 
Gitgide, gelir dağılımının adaletli olması önem kazanıyor, zira, zengin daha çok zengin oldukça, fakir daha fakirleşiyor. 
Kartellerin ve aşırı zenginlerin önüne geçilmeli, ya da küçük esnafa daha çok fırsat verilmeli.. Zenginliğin bir yerde toplanmasına imkan verilmemeli. Güç de aynı şekilde. 

---------------------------

Olması Gerekenlerden:

Başkasının daha iyi olmasını isteyebilmek, (Senden iyi olmasın lafının tenkidi)
Başkasının daha çok kazanabilmesini isteyebilmek (Osmanlıda tüccar örneği)

Herkes;
2. bir şansı, 
yeniden bir başlangıcı,
saygı görmeyi,
insan gibi yaşamayı, 
Onurlu yaşamayı

hak eder.

İnsanlara fırsat verelim, 

Vazgeçilmezlik
İnsanlık en çok çileyi, kendilerini vazgeçilmez zanneden egemenlerin işleri berbat etmesinden çekti. Vazgeçilmezlik ölçülerimiz çok sorunlu.

Buraya ünlü düşünürlerin önemli bazı düşüncelerini de zamanla yazacağım. 

Bu yazı yayınlandığında, belki de Türkiyede, hatta Dünyada çok yankı uyandırması lazım. Uyandırmıyorsa, ozaman bizlerde bazı problemler var demektir. 
Ya ben iyi anlatamadım, ya da anlaşılması gereken şeyler tam anlaşılmıyor demektir. 

Yararlanılabilecek kaynaklar, düşünürler:
Mevlana, Yunus Emre, Eflatun, Tolstoy, Mandela, Gandhi,  v.b. tüm ünlü düşünürler.. 
(Bu düşünürlerin önemli fikirleri hakkında ayrı yazılar yazılabilir.. buralar geliştirilecek.. )

Düşüncene göre hâlin;
Hased: Bende yok onda da olmasın 
Buhul: Bende var onda olmasın 
Suhl: Onunki benim olsun 
Gıpta: Onda var bende de olsun 
Sehavet: Bende var onda da olsun 
Îsar: Benim değil onun olsun 
Cud: Bende yok ama onda olsun 
Fakr: Onda yok bende de olmasın

Bu yazı başka yerden (komple olarak) kopyalanmamıştır (tabiki parçaları kopyalanmıştır), 
bundan sonra da geliştirmeye çalışacağım. 
umarım ileriye dönük, insanlık adına faydalı olur.
Ana prensibimiz "İnsana/Yaradılana Saygı"

Amacımız sadece para kazanmak ya da geyik değil, aynı zamanda faydalı şeyler yapmak. sadece para kazanmak olsaydı, yapılacak birçok şey vardı... 

ÖM lere eskiden yeniye doğru bakıyorum.

İpucu: http://destek.10tr.net/showthread.php?tid=71211
http://destek.10tr.net/showthread.php?tid=71414

Haksızlığa uğrayan varsa sırayla diğer görevlilere, sonra adminlere, tatmin olmazlarsa da bana yazabilirler. Elimizden geldiği kadar adaletli olmaya çalışacağız. 
Görevli başvurularına ilk fırsatta bakacağız. 
Teşekkür verenler: Ripbyrustavi , L34DRi-O , Codeless-O , Escobar-O , Monica
*
Onursal Emekli A.
Yorum Sayısı: 6,429
Konu Sayısı: 176
Rep Puanı: 836
Teşekkürler: 26
15 mesaj içinde 364 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): 1,610.76₺
bence insanoğlunu en büyük problemi ne istediğini bilmemek :)
Tüm Destek Forumun Kuralları
Görevli Kuralları
- Saçma Konu Başlıklarına ve Özelden Destek Vermiyorum...!
Ücretli Her Türlü Script(MyBB,vB,smf,wordpress,phpBB,joomla,eschat,cms, vb.) Kurulumu ve Optimizasyon Yapılır.Ücretli Tema Tasarımı Yapılır.
Prof. Dr. MyBB Öğretmeni kaRanLık-61( Mustafa SEVİM )

İki Tarafta Zifiri kaRanLık

Mutlu Son İstiyorsan Çabalamalısın. Sadece Oturduğu Yerden Başarıya ulaşan varlık tavuktur. Bir Kurt Asla Evcilleşip Köpek Olmaz...
Teşekkür verenler: Novruz , #Power-O , Escobar-O , admin
*
Administrator

(15-04-2016 Saat: 19:37)kaRanLık-61 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bence insanoğlunu en büyük problemi ne istediğini bilmemek :)

Bunu biraz açmak açıklamak lazım, tam anlaşılmıyor gibi,
yani
"neye ihtiyacı olduğunu bilmemek" mi?
"kararsız olmak" mı ?
"neyin kendisine faydalı olacağını bilmemek" mi ?
"maymun iştahlı olmak" mı ?

Amacımız sadece para kazanmak ya da geyik değil, aynı zamanda faydalı şeyler yapmak. sadece para kazanmak olsaydı, yapılacak birçok şey vardı... 

Haksızlığa uğrayan varsa sırayla diğer görevlilere, sonra adminlere, tatmin olmazlarsa da bana yazabilirler. Elimizden geldiği kadar adaletli olmaya çalışacağız. 
Teşekkür verenler:
*
Onursal Emekli A.

(15-04-2016 Saat: 23:25)admin Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(15-04-2016 Saat: 19:37)kaRanLık-61 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: bence insanoğlunu en büyük problemi ne istediğini bilmemek :)

yani
"kararsız olmak" mı ?
Aslında hepsi ama ana problemi bu.
güncel bir örnek verelim.çoğu üniversite sınavına girip bir yeri tuturup istemediği halde okuyup.Misal bilgisayar okuyup bilgisayar sevmeyen insanlar gibi.
ihtiyacını bilse de başka bir şeyi de istiyor.Ona lazım olanı kullanmıyor bazen.Saçma şeylerin peşine düşüyor.Maymun iştahlı da diyebiliriz.Faydasını yada zararını bilse de fikri değişmiyor.Genelde faydali ise özellikle yapmııyor ve zararlıysa kesin yapıyor.Kararsızlar ne istediklerini bilmemelerinin
bence gerçek sebebi de bu çünkü korkuyorlar.Kararlarında arkasında durmuyorlar."Ben yaptım.Yanlışta olsa doğru da olsa" diyemiyorlar.Aslında şu da bir unsur medyatik yaşamaya çalışmanın etkisi var diyebiliriz.

Bir örnek kız erkek fark etmiyor.Birbirlerini seviyor sonra karşılık ayrılıyorlar.Sonra tekrar barışıyorlar.Oysa ki ayrılırken ikisi de birbirlerini istemediklerini söylüyorlar.Daha çok örnek verebilirim.
Görevli Kuralları
Ücretli Her Türlü Script(MyBB,vB,smf,wordpress,phpBB,joomla,eschat,cms, vb.) Kurulumu ve Optimizasyon Yapılır.Ücretli Tema Tasarımı Yapılır.

Mutlu Son İstiyorsan Çabalamalısın. Sadece Oturduğu Yerden Başarıya ulaşan varlık tavuktur. Bir Kurt Asla Evcilleşip Köpek Olmaz...
Teşekkür verenler: admin
*
Emektar
Yorum Sayısı: 9,473
Konu Sayısı: 915
Rep Puanı: 331
Teşekkürler: 0
0 mesaj içinde 1046 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): 3,524.2₺
Bence insanoğlunun ilk problemleri böyle başladı;

İlk olarak küçük bir su kütlesi bulundu bir kısmı kirli diğer kısmı temiz su idi 2 aile vardı bir aile temiz suyun yakınına yerleşirken diğer aile kirli suya yerleşti kirli suda olan aile temiz sudan su almak istedi ve izinsizce gidip almaya kalkıştı ancak temiz su sahibi aile ise izin vermedi kirli su sahibi aile oradan taşındı yeni bir su kütlesi bularak yerleşti temiz su sahibi aile kirli su sahibi ailenin temiz suda olmasını kıskanarak orayı şiddet yöntemi ile almaya çalıştı 2 aile intikam için çabaladılar çabaladılar.. çoğaldılar.. ordular oluştu savaşlar başladı ve günümüze kadar geldi.

edit : bu bir dini düşünce değildir sadece konuyu açmak amacıyla yapılmış yorum.

konu güzel adminim devam ettirilebilir.
Teşekkür verenler:
*
Administrator

(16-04-2016 Saat: 01:49)kaRanLık-61 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

yani
"kararsız olmak" mı ?
güncel bir örnek verelim.çoğu üniversite sınavına girip bir yeri tuturup istemediği halde okuyup.Misal bilgisayar okuyup bilgisayar sevmeyen insanlar gibi.
ihtiyacını bilse de başka bir şeyi de istiyor.Ona lazım olanı kullanmıyor bazen.Saçma şeylerin peşine düşüyor.Maymun iştahlı da diyebiliriz.Faydasını yada zararını bilse de fikri değişmiyor.Genelde faydali ise özellikle yapmııyor ve zararlıysa kesin yapıyor.Kararsızlar ne istediklerini bilmemelerinin
bence gerçek sebebi de bu çünkü korkuyorlar.Kararlarında arkasında durmuyorlar."Ben yaptım.Yanlışta olsa doğru da olsa" diyemiyorlar.Aslında şu da bir unsur medyatik yaşamaya çalışmanın etkisi var diyebiliriz.

Bir örnek kız erkek fark etmiyor.Birbirlerini seviyor sonra karşılık ayrılıyorlar.Sonra tekrar barışıyorlar.Oysa ki ayrılırken ikisi de birbirlerini istemediklerini söylüyorlar.Daha çok örnek verebilirim.

bu anlattıkların şunu gösteriyor: "İnsan çoğunlukla elinde olmayanı istiyor, olanın da kıymetini bilmiyor"
ve bu da temel problemlerden birisi. bu problem diğer problemlerin de önünü açıyor, yani hırs, sürekli başka şeyler isteme, tatmin olmama vb.

Diğer konu:
Kıskanma,
paylaşmayı bilmeme...
medyatik yaşamaya çalışma (şöhret)

Teşekkür verenler:
*
Onursal Emekli A.

(19-04-2016 Saat: 22:15)admin Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(16-04-2016 Saat: 01:49)kaRanLık-61 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

yani
"kararsız olmak" mı ?

bu anlattıkların şunu gösteriyor: "İnsan çoğunlukla elinde olmayanı istiyor, olanın da kıymetini bilmiyor"

Diğer konu:
Kıskanma,
paylaşmayı bilmeme...
Buna yol açanlardan biride medyatiklik.İlla senin yaptığın bir şeyi herkes bilecek bilmezse olmaz :D
Tuvalete girdiğini twit yapıyor, bazen bunları görüp kahkaha atmak geliyor içimden sonra işte..
Ülkemle ilgili üzülüyorum aşırı medyatik olduk.İnsanlar enerjilerini önemli şeylere vermiyorlar.Buna da bir örnek verelim.selfi çekilmek için saatler ve mekanlar geziyorlar.Hatta selfi yüzünden kayalar arasında saatlerce kalan insanlar var.Resim çekilmek güzel bir şey aslında.O anı daha sonra hatırlayıp anmak yada o mutluluğu sevinci tekrar yaşamayı sağlıyor.Bir anlamda anıları yada o günü kalıcı yapıyor diyebiliriz.Ama her zamanki gibi onuda kötü kullanıyoruz :)
Elindeki yetinmiyor.Aslında bence elindekileri kullansa belki çok şeyler yapabilir.Ama yapmıyor, değer bilmiyor.Bunun ana örneği Anne Baba değeri.Kıskanma diyebiliriz.paylaşmayı biliyorlar sadece sosyal ağlarda amaç farklı onda da :D
"Hayatım boyunca sosyal medyayı seo için ve birini bulmam gerekir sosyal ağlardan çıkmazlar onu bulmak için ara sıra canım sıkkın olursa bazen güzel sözler denk gelir onlar okur çıkarım gereksiz bir dk durmam zamanıma yazık oluyor."
Hırstan değil yani bence.şu değil bunu yapmışlar ben daha iyi yaparım.o iyi yapmış daha iyi yapmayalım herkeste bunu bilmeli şimdiki tabirle popi(popüler) olmalıyım :D Ey Allahım sen akıl ver bu aciz kullarına..

Bunlara ek olarak toplum olarak mutsuzluk ve huzursuzluk hakim.Terör olaylarını bunla alakası yok.O da tuz biber....
Görevli Kuralları

*
Banlı Üye
Yorum Sayısı: 1,417
Konu Sayısı: 314
Teşekkürler: 0
1 mesaj içinde 86 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): -1.97₺
Bence insanoglunun en buyuk problemi:kiskanclik,nededigini bilmeme

Bunlari cok goruyorum.
*
Administrator

ilk yazdığım yazı hafif güncellendi.
bazı şeyler sebep değil, sonuçtur. Mesela huzursuzluk demişsiniz, huzursuzluk temel bir problem değil, bir sonuçtur. insanlar başka sebeplerden dolayı, başka problemlerden dolayı huzursuz olurlar (genelde).

Ek yorumlar alabiliriz. bu konu, bence bu forumdaki en önemli konu. üzerinde çalışmaya devam edeceğim.
Zaten konuları zamanla açacak, alt başlıklar açacağım, buradaki "temel problemler"i açıklayan.
Doyumsuzlukla ilgili örnek bir link verdim.

İyi forumlar.

Teşekkür verenler:
*
Eski Lider
İzinli
Yorum Sayısı: 3,802
Konu Sayısı: 192
Rep Puanı: 122
Teşekkürler: 1
2 mesaj içinde 127 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): 69.26₺
IRKÇIDIRLAR
“ Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler ( şeklinde ) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır. “

Kur'an-ı Kerim / Hucurat Suresi 13

"İslâm, Câhiliyetten kalma ırkçılık ve kabileciliği ortadan kaldırmıştır ..." 
[Buharî, Ahkâm: 4] 

Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir" 
[Müslim, İmare, 53]

"Bir kimseyi ameli geri bırakmışsa, nesebi, soyu onu kurtaramaz, yükseltemez, ilerletemez" 
[İbn Mâce, Mukaddime 17, 225]
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

Hak’kın tesisi için çalışmamakla Batıl’ın hakimiyeti için çalışmak arasında fark yoktur.

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN

*****ÜR BİZİ UZAKLARA, ÖZGÜRLÜĞÜN DİYARINA

TÜM KONULARIM

Başaɾının içeɾiğindeki en önemli, biɾicik malzeme, insanlaɾla nasıl geçineceğini iyi bilmektiɾ. / Theodore Roosevelt
Üye
Yorum Sayısı: 2,089
Konu Sayısı: 166
Rep Puanı: 76
Teşekkürler: 2
2 mesaj içinde 517 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): 1,985.04₺
İnsanoğlu Aslında iyi ama bölücüler yüzünden bu durumdayız ,
TÜRK,KÜRT ASLINDA İYİ GEÇİNEBİLİR
SURİYELİLER TEMİZLENMELİ :)
hilehocam.10tl.net satılıktır ( min50tl )
Teşekkür verenler:
*
Administrator

Düşüncene göre hâlin;
Hased: Bende yok onda da olmasın
Buhul: Bende var onda olmasın
Suhl: Onunki benim olsun
Gıpta: Onda var bende de olsun
Sehavet: Bende var onda da olsun
Îsar: Benim değil onun olsun
Cud: Bende yok ama onda olsun
Fakr: Onda yok bende de olmasın

Teşekkür verenler:
Grafik Ekibi
2. Seviye
Yorum Sayısı: 1,904
Konu Sayısı: 332
Rep Puanı: 66
Teşekkürler: 11
57 mesaj içinde 481 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): 1,440.67₺
Böyle güze bir konunun herkezin görebilmesi için güncel :)
☯️ Social Media Asistan ☯️

Grafiker Ekibi 1.Sv 
Grafiker Ekibi 2.Sv 
Grafiker Ekibi 3.Sv X

Teşekkür verenler:
Üye
Yorum Sayısı: 1,542
Konu Sayısı: 256
Rep Puanı: 16
Teşekkürler: 16
5 mesaj içinde 250 teşekkür verildi.

SanalPara (SP): 73.96₺
Konu İçin Eline Sağlık
Discord Türkçe Eğlence Bot
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Tema yapımcısı: Metehan Durmuş
Tüm hakları saklıdır. 10TL.Net sistemi için yazılmıştır.

eXpertBoss -

Reliable Magento web hosting on https://certahosting.co.uk page. Click to see prices!