Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İngilizce’de karşılaştırmalar (Comparatives ve Superlatives)
Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere İngilizce'de karşılaştırmalar konusunu anlatacağım. İngilizce'de 2 şeyi Comparative olarak nasıl karşılaştırabiliriz? 3 ve 3'den fazla şeyi Superlative olarak nasıl karşılaştırabileceğimizi göstereceğim.

İki şeyi karşılaştırmak - Comparative

İngilizce'de 2 şeyi karşılaştırırken Comparative kullanırız ve bunları karşılaştırmak için (big, tall, fat, old, rich) gibi kısa sıfatlarda ”than“ kelimesine ihtiyacımız vardır. Örnek olarak;

• My bicycle is bigger than your bicycle. (Benim bisikletim senin bisikletinden daha büyük.)
• He run faster than you. (O senden daha hızlı koşar.)
• Can is richer than Murat. (Can Murat'tan daha zengin.)
• I am older than you. (Ben senden daha yaşlıyım.)

Eğer sıfat “y” ile bitiyorsa;

Size şöyle açıklayayım; easy, busy, angry, sleppy, happy gibi “y” ile biten sıfatlarda “y” harfi gider ve yerini “-ier” eki alır. Örnek olarak;

• Ahmet is sleppier than Abdullah. (Ahmet Abdullah'dan daha uykuludur.)
• The happiest moment in my life were the birth of my son. (Oğlumun doğumu hayatımdaki en mutlu andı.)
• I think he is the angriest member of the household. (Sanırım evin en sinirli üyesi o.)
• Hartsfield-Jackson was the world’s busiest airport in 2013. (Hartsfield-Jackson 2013’te dünyanın en yoğun havalimanıydı.)

Eğer sıfat iki heceden fazlaysa;

Bunu da şöyle açıklayayım; famous, pleasant, difficult, crowded gibi iki heceden fazla olan sıfatlar herhangi bir ek almaz ancak o sıfatların önüne “more” kelimesi gelir. Örnek olarak;

• Begüm is more pleasant than Beyza. (Beyza Begümden daha ilgi çekicidir.)

Düzensiz sıfatlar

İngilizce'de herhangi bir kuralı takip etmeyen sıfatlara denir. Bu düzensiz sıfatlar;

Good - Better
Far - Farther
Little - Less
Bad - Worse

Superlatives

Superlative'de 3 ve 3'den fazla şeyi karşılaştırırız. En hızlı, en yavaş, en fazla.. gibi.

Eğer sıfat tek heceliyse;

Superlative'de eğer sıfat tek heceliyse “-est” eki alır. (Slow-slowest, fast-fastest) Örnek olarak;

• He is the fastest runner in class. (O sınıftaki en hzılı koşucu.)
• She is the slowest driver in the world. (O dünyadaki en yavaş sürücü.)
• I am the tallest man alive. (Ben yaşayan en uzun adamım.)
• This is the smallest mouse in the world. (Bu dünyadaki en küçük fare.)

Eğer sıfat sesli harf+sessiz harf ile bitiyorsa;

Superlative'de eğer sıfat sesli harf + sessiz harf ile bitiyorsa, sessiz harf ile birlikte “-est” ekini alır. Örnek olarak;

• Hot – The Hottest
• Thin – The Thinnest
• Big – The Biggest

• Today is the hottest day of the year. (Bugün yılın en sıcak günü.)
• She is the thinnest girl in class. (O sınıftaki en ince kız.)
• I bought the biggest house in the city. (Şehirdeki en büyük evi satın aldım.)

Eğer sıfat “y” ile bitiyorsa;

Superlative konusunda, comparative konusunda da olduğu gibi sonu “y” ile biten sıfatlarda y düşer ve yerini “-iest” eki alır. Örnek olarak;

• This is the easiest exam I have ever seen. (Bu hayatımda gördüğüm en kolay sınav)
• He is the happiest man in the world. (O dünyadaki en mutlu adam.)
• Bill Gatest is the richest man in the world. (Bill Gates dünyadaki en zengin adam.)

Eğer sıfat iki heceden fazlaysa;

Superlative'de eğer sıfat iki heceden fazlaysa herhangi ek almaz, sıfatın önüne “the most” kelimeleri gelir. Örnek olarak;

• This is the most expensive car. (Bu en pahalı araba.)
• She is the most beautiful girl in the world (O dünyadaki en güzel kız.)
• This road is the most dangerous road in the country. (Bu yol ülkedeki en tehlikeli yol.)

Düzensiz sıfatlar

Good ve bad gibi düzensiz sıfatlarda,  Superlative'de “Good – The best” olurken “Bad – The worst” oluyor. Örnek olarak;

• He is the worst writer in our class. (O sınıfımızdaki en kötü yazar.)
• He is the best swimmer in the pool. (O havuzdaki en iyi yüzücü.)

Evet uzun olan ilk makalemdi, okuduğunuz için teşekkür ediyorum ve ayrıca bu yazının herhangi bir yerde paylaşılması yasaktır.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping