Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Root Nedir ?
Root nedir?
Root kelimesine günümüzde 2 konuda çok rastlamaktayız. Birincisi Linux tabanlı işletim sistemlerinde, ikincisiyse Android işletim sistemli akıllı telefonlarda. Root, tam yetkili kullanıcı yani yönetici demektir. Windows işletim sistemlerindeki administrator kavramıyla eş anlamlı bir kelimedir
Bilinçi kullanıcıysanız root olarak işlemler yapabilirsiniz fakat acemi kullanıcıysanız bunu önermiyoruz. Geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilirsiniz. Hem Linux işletim sistemlerinde hemde android işletim sistemli akıllı cep telefonlarında varsayılan olarak root değilsinizdir. Çeşitli işlemlerden sonra root yetkisine kavuşabilmektesiniz.
Telefonunuza root erişimi sağlamak da (“getting root”, “rooting”) işletim sistemini modifiye edilerek size bu “root” kullanıcısının haklarını vermek, böylece sistem üzerinde tam kontrol hakkı tanımaktır. Bunu da sisteme su (superuser) programını yükleyerek isteyen programlara bu yetkiyi tanıyarak gerçekleştirir. Bu sayede telefonunuz üzerinde gelen gereksiz programlardan kurtulmaya tutun da, hosts dosyasını değiştirmek, hatta telefonunuza başka bir ROM yüklemeye kadar root olmadan yapamayacağınız bir çok işlemi yapmanızı sağlamakta.
Akıllı telefonlarda root işlemi yararları nedir?
1- Sistem üzerinde tam kontrol.
2- Yeni bir recovery imajı yükleme ve sistem yedeği alma.
3- Değişik rom’lar yükleme.
4- Değişik kernel (Çekirdekler)’ler yükleme.
5- Root Erişimi gerektiren uygulamaları çalıştırma.
Linux işletim sisteminde root olmanın avantajları nedir?
1- İşletim sistemi üzerinde tam yetkili olursunuz.
2- İstediğini programı yükleyebilirsiniz.
3- İşletim sisteminde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.
4- Güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz.
5- Çeşitli komutları sadece root yetkisi ile çalıştırabilirsiniz.
6- Diğer kullanıcılar üzerindede yetkili olursunuz.
7- Servisler kurabilir bunları çalıştırabilir yada durdurabilirsiniz.
Android işletim sistemli akıllı telefonlar kaç şekilde root yapılır?
1- Cihaza odin ile insecure kernel flaşlayıp SuperOneClick programı ile root yapılabilir.
2- Cihazınıza uygun olan bir custom kerneli (cf-root, siyah kernel vb.) odin ile flaşlayarak.
3- Odin ile cwm recovery flaşlayarak buradan root içeren(hemen hemen hepsi root içerir) bir custom rom yükleyerek.
4- DoomLord Root yöntemiyle (Her model ve sürümde çalışmayabilir).
Android işletim sistemli akıllı telefonlar'da root nasıl kaldırılır?
Root kaldırmanın en basit yolu tekrardan telefonunuza firmware yüklemektir. Herhangi bir versiyon firmware yüklediğiniz taktirde root kaldırılmış olacaktır. Diğer bir yöntem ise SuperOneClick isimli programından normal root yapıyormuş gibi cihazı bağlayıp sadece Unroot butonuna basmaktır.

Kaynak
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

Hakk’ın tesisi için çalışmamakla Batıl’ın hakimiyeti için çalışmak arasında fark yoktur.

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN

TÜM KONULARIM

Başaɾının içeɾiğindeki en önemli, biɾicik malzeme, insanlaɾla nasıl geçineceğini iyi bilmektiɾ. / Theodore Roosevelt
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bazı forumlarda da adminlerin ROOT, nickini kullandığını görmüştüm. Az çokta tahmin ediyordum böyle bir amacı olduğunu, bu konuyla doğruladım teşekkürler.
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Güzel Bilgi Teşekkürler .
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
(15-06-2013 Saat: 01:08)Furkomm Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Bazı forumlarda da adminlerin ROOT, nickini kullandığını görmüştüm. Az çokta tahmin ediyordum böyle bir amacı olduğunu, bu konuyla doğruladım teşekkürler.

Güzel nick miş kullanırım :)

(15-06-2013 Saat: 08:48)LastWorld Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Güzel Bilgi Teşekkürler .

Rica ederim.
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

Hakk’ın tesisi için çalışmamakla Batıl’ın hakimiyeti için çalışmak arasında fark yoktur.

TÜM KONULARIM

Başaɾının içeɾiğindeki en önemli, biɾicik malzeme, insanlaɾla nasıl geçineceğini iyi bilmektiɾ. / Theodore Roosevelt
Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Bilgi için teşşekürler şefim ben eskiden Root un dosya taşıma sistem düzenleme sanıyordum bilgi için teşşekürler
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:
Rica ederim.
GÖREVİNİ BIRAKTI
Önce AHLAK ve MANEVİYAT

TÜM KONULARIM

Ara
Cevapla PGM
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping